Články

Diagnóza chyby počítače

Datum vydání: 20. 8. 2017

Jak poznat, která součástka v počítači je vadná? Mnohdy počítač sám zahlásí chybu. Může se však stát, že na displeji nic není vidět. Pak je nejlepší testovat jednu věc za druhou. Nejprve je zapotřebí otevřít počítač, abychom mohli měnit součástky a viděli, zda se všechny větráčky točí tak, jak mají. Po každé provedené změně počítat otestujeme, abychom věděli, zda se něco změnilo.

Hardware – studijní materiály

Datum vydání: 6. 7. 2017

Uvádím zde odkazy na některé materiály z hardware, které používal převážně PhDr. Milan Randák, Ph.D. pro výuku hardware na PBVOŠ. Z přednášek jsou zde uvedeny pouze veřejně přístupné články.

Číselné soustavy, logické funkce

Historie výpočetní techniky

Projektor Optoma HD140X – domácí kino

Datum vydání: 31. 3. 2017

Místo televizoru si lze i domů pořídit např. projektor Optoma HD140X s rozlišením 1920 x 1080 (FullHD). Obzvláště toto řešení mohou zvolit ti, kteří mají pouze příčku, na kterou by mohl být problém zavěsit těžký LCD panel. Chce to mít pak stěnu, na kterou je možné promítnout obraz. Pořídit lze i plátno. Máte pak velikou úhlopříčku a nepřekáží televize. Projektor mohou ocenit také ti, kteří občas přednáší. Jde víceúčelové zařízení.

Canon PowerShot A590 IS

Datum vydání: 25. 2. 2016

Zde jsou návody ke staršímu 8-megapixelovému digitálnímu fotoaparátu Canon PowerShot A590 IS z roku 2008. Foťáček prý již patří do muzea. Je fakt, že jsem tento foťáček skoro vůbec nepoužívala, protože na tužkové baterky vydržel cca 10 min. Stačilo nafotit zhruba 10 fotek a už to hlásilo slabé baterky. Výměna baterek za úplně nové GP 2700 a nabité nepomohla. Výměna nabíječky za chytřejší také nepomohla.

V dnešní době podobnou a lepší kvalitu nabízí fotoaparáty v mobilech. Akorát tady je 4× optický zoom. Tento foťáček je v dnešní době opravdu pasé. Kdyby vydržely baterky udávaných 200 fotek a 9 hodin, tak bych ho ještě používala.

Manuály

GoPro HD HERO kamera

Datum vydání: 25. 2. 2016

Kamera GoPro HD Hero je nabízena cca za 4 000 Kč. Alza ji má pojmenovanou jako GOPRO HERO. Na stránkách výrobce GoPro najdeme manuály.

GoPro Hero, foto: Jitka Vachtová

Oficiální manuály od GoPro

Další totoriály a návody

Hardware počítačů - studijní materiály

Aktualizováno: 11. 11. 2018, datum vydání: 5. 1. 2015

Přednášky a studijní materiály VŠ

Zahraniční studijní materiály VŠ

Učební texty pro SŠ či VOŠ

Kalibrace HP LaserJet 100 color MFP M175a

Aktualizováno: 27. 4. 2020, datum vydání: 12. 5. 2013

Tiskárna HP LaserJet 100 color MFP M175a mi tiskla do zelena. Šedá barva nebyla šedá, ale šedozelená, a to dost výrazně, brčálově.

Celkem zvláštní bylo, že když jsem nazelenalý obrázek zpětně nascanovala a prozkoumala barvu v Gimpu, tak softwarově šlo prakticky o ukázkovou šedou, dokonce s lehkým nádechem do purpurové (opačné barvy k zelené). Takže zeleně se šedá barva tvářila hlavně pro lidské oko, nikoli však pro počítač. Proto asi automatická kalibrace tiskárny tento rozdíl nebyla schopna zaregistrovat. Trochu to nechápu… Lidské oko však vnímá zelenou ze všech barev nejcitlivěji a rozeznává nejvíce odstínů.

Zamítnutá reklamace mobilu – Alza.cz

Aktualizováno: 11. 9. 2020, datum vydání: 6. 11. 2012

Má osobní zkušenost a výsledek reklamace

Dne 2.10.2012 jsem reklamovala v Alze svůj mobil Samsung, který jsem nakoupila 6.5.2012, tedy méně jak před 6 měsíci. Mobil byl koupený na IČ (fyzická osoba – podnikatel). 28 dnů jsem musela čekat na vyřízení reklamace.

můj mobil

30.10.2012 se mi emailem Alza ozvala, že reklamace byla zamítnuta z důvodu: „Mechanické poškození / Poškozeno nevhodným zachazením. Záruka zaniká. Vniknuti nezname latky nebo vlhka do pristroje.“

Samsung GT-S5830i - recenze

Aktualizováno: 24. 11. 2019, datum vydání: 29. 9. 2012

Samsung Galaxy

Rozhodla jsem se pro jeden z nejprodávanějších mobilů současné doby, a to Samsung Galaxy Ace (S5830i) White. Je dotykový, nechá se pěkně používat internet. Nicméně s ním nejsem příliš spokojená, protože má podstatně horší reproduktor než stará Nokia. Hovor je někdy trhaný a určité frekvence hlasu prostě nebere. Zesílení hlasu nepomáhá. Mobil mi tudíž neplní spolehlivě svojí nejzákladnější funkci. Občas se mi někdo vůbec nedovolá. Nyní mi začala blbnout baterie a její nabíjení. Mobil mám teprve pět měsíců.

Přestal fungovat USB Flash disk

Aktualizováno: 21. 11. 2019, datum vydání: 9. 6. 2012

aneb vytahujte ho bezpečně :)

Teď se mi právě stalo, že jsem neopatrným vysunutím flash disku způsobila, že disk již nešel přečíst. Správě by se měly Flash disky odebírat z PC až po povelu bezpečně odebrat hardware, jinak se může stát, že vytáhnete disk zrovna v okamžiku zápisu, a pak je problém. Občas poctivě odebírám, občas se na to vybodnu a vytahuji rovnou. Právě se mi to vymstilo :).

Disk mi nešel přečíst, nicméně šel nově naformátovat a nově začít používat. Takže ztracený není…. Data ztracená však jsou.

Aver TV Volar HD PRO

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 29. 12. 2011

Zkušenosti s instalací ve Windows 7 z 8. 12. 2012

Na serveru AVerMedia se objevily nové verze aplikace a driverů. Tak jsem se znovu pokusila o instalaci, konkrétně AP & Driver AVerTV 6.5.2. ze dne 14.12.2012 (A835_AP6.5.2.12120702_Drv8.2.x.64_121214.exe). Instalace byla pokusem a omylem, a rozhodně se mi nepovedla napoprvé. Nicméně mi zafungoval tento postup:

  1. Zapojila jsem před instalaci USB Aver TV Volar HD PRO.
  2. Při instalaci Windows našly vlastní ovladače. Ty ale následně s aplikací nefungovaly. USB sice bylo rozpoznáno, software AVerTV 3D byl spuštěn, fungoval, ale nenalezl žádné kanály. (Pozn.: Bez zapojení USB před instalací se mi nepodařilo zařízení USB vůbec Windowsy ani programem rozpoznat.)
  3. Po té, co jsem v ovládacích panelech nainstalovala ručně přímo ovladač výrobce (přeplácla ovladače Windows) a provedla restart PC, tak USB zařízení a program začaly fungovat tak, jak mají. Kanály se pomocí vyhledávání bezproblémů našly. Fuguje zvuk i video. Takže hurá :-). Konečně to mají opraveno…

Dva monitory k jednomu PC

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 28. 12. 2011

Aneb když jeden monitor nestačí. Dva monitory jsou víc jak jeden! Mohu potvrdit, že jakmile si zvyknete na práci se dvěma monitory, tak vám jeden monitor prostě stačit už nikdy nebude.

Windows 7 sice udělaly lepší správu plochy – okna lze přichycovat do půlky obrazovky, ale dva monitory to stejně plně nenahradí – zvláště, pokud píšete články, programujete, koukáte druhým okem na TV a vůbec, trávíte u svého PC dosti času.

Podstatně se Vám zvýší celková produktivita práce, protože méně času strávíte neustálým přepínáním oken.

Update BIOSu

Aktualizováno: 10. 11. 2019, datum vydání: 24. 9. 2011

BIOS = Basic Input-Output System

Máte-li problém s hardware, může Vám někdy pomoci aktualizace BIOSu. Pokud vše funguje jak má, neměli byste příliš k aktualizaci BIOSu přistupovat. Né za všechno může ale BIOS, někdy stačí najít správné ovladače k mainboardu a k dalším zařízením...

Nefunkční hardware - hledejte ovladače k mainboardu

Koupila jsem si základní desku GA-H61M-USB3-B3 (rev. 1.0). Po instalaci Windows 7 mi bohužel na desce nefungovala síťová karta a jedno USB. Instalací ovladačů k mainboardu se vše zdárně vyřešilo. Nicméně jsem nepočítala s tím, že Windows 7 zařízení nenajdou, a že bude nutné instalovat ještě ovladače k základní desce. Zatím jsem totiž ovladače k mainboardu nikdy neinstalovala a prošlo to :).

Nicméně jsem zjistila, že má základní deska má nahraný starý BIOS verze F4, tak jsem se rozhodla pro instalaci aktuálního BIOSu verze F7 s tím, že by se možná problémy vyřešily ještě dříve. Nový BIOS nakonec nepomohl, a pro rozchození síťovky a jednoho USB byly ovladače k mainboardu stejně nutné.

Další články