Články

Velikost tabule AWW App na A4

Aktualizováno: 6. 11. 2020, datum vydání: 5. 11. 2020

Pro mou interaktivní online výuku matematiky se mi osvědčila tabule AWW App. Tato tabule má rychlou odezvu, může do ní psát učitel i student. Pro sdílení stačí zkopírovat unikátní URL stránky. Nicméně tato tabule má nekonečnou plochu, což může někomu vyhovovat, jinému nikoli. Já mám raději přesně ohraničenou plochu, do které budeme psát, protože to zaručuje, že výsledek bude mít pořád nějaký rozumný formát a půjde případně dobře zobrazit jako celek na monitor či vytisknout na papír na formát A4 se zachováním určité obvyklé velikosti psaného písma.

Videokonference a výuka online

Aktualizováno: 1. 5. 2022, datum vydání: 16. 10. 2020

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vydalo doporučené postupy pro školy v období vzdělávání na dálku. Pro komunikaci se žáky lze využít např. Skype, Google Classroom, Microsoft Teams. Ministerstvo zřídilo pro tento účel samostatný web NaDálku. Najdeme na něm mimo jiné doporučené komunikační nástroje a zdroje informací pro výuku jednotlivých předmětů.

Pěkný a výstižný návod, jak na online výuku, popsal Václav Maněna: Jak na online výuku nejen v období uzavření škol. V zásadě vítězí hlavně platformy dvou velikých hráčů, a to nástroje Googlu a Microsoftu, které tvoří určitý funkční celek.

Online Whiteboard – sdílená bílá tabule

Aktualizováno: 3. 3. 2023, datum vydání: 13. 10. 2020

Pro účely online výuky či videokonferencí je dobré používat společnou sdílenou tabuli, na kterou může psát jak student, tak i učitel. Některé sdílené tabule jsou k dispozici na internetu zdarma. Lze na ně psát myší nebo tužkou tabletu. Nelze říci, která tabule zrovna pro vás bude ta nejlepší. Záleží na účelu a způsobu používání, pro který má tabule sloužit.

Tip: Pro ozkoušení pozice studenta i učitele na jednom PC lze využít například různé internetové prohlížeče. Například učitel může používat Google Chrome prohlížeč a žák být přihlášen z Firefoxu…

Jakou zvolit velikost tabletu?

Datum vydání: 13. 10. 2020

Vhodná velikost tabletu záleží na tom, co s tabletem chcete dělat, jaká máte očekávání, jakou částku chcete a můžete do nákupu investovat. Jiné požadavky bude mít profesionální grafik, jiné student na základní, střední či vysoké škole pro potřeby distanční výuky. Obecně platí, že s větším tabletem se vám bude pracovat lépe. Nicméně to automaticky neznamená, že čím větší, tím lepší. Pro většinu spotřebitelů nebo pro začátečníky s tabletem bude asi stačit zlatá střední cesta.

Výběr tabletu Wacom

Datum vydání: 13. 10. 2020

Rozhodla jsem se pro značku Wacom, protože je více preferovaná mezi grafiky, ačkoli bývá dražší než ostatní značky. O výběru tabletu Wacom Intuos Pro Paper L mne přesvědčilo video: Top 9 Best Drawing Tablets 2020. Ve videu je volena varianta Wacom Intuos Pro L bez možnosti kreslení na papír, kterou považuji nyní za lepší, levnější volbu. Zde je výběr pořadí tabletů dle autora tohoto videa, doplněno o mé poznámky:

Wacom Intuos Pro Paper L

Aktualizováno: 19. 5. 2021, datum vydání: 11. 10. 2020

Koupila jsem si pro on-line výuku a pro kreslení grafiky tablet Wacom Intuos Pro Paper L. Je to můj první tablet, takže nemám porovnání s jinými tablety na trhu. Je celkem drahý, stojí kolem 15 000 Kč. Vybrala jsem si variantu, která umí převádět nákres z papíru do grafické podoby, nicméně po ozkoušení to považuji za zbytečnost. Kdybych se měla rozhodovat znova o koupi, koupila bych si cca o 2 000 Kč levější variantu tohoto tabletu, a to Wacom Intuos Pro L. Tento bratříček, by měl být naprosto stejný v parametrech, jen bez možnosti kreslení na papír.

Další články