Články

Ve Windows 10 po rebootu zůstává přihlášený předchozí uživatel

Datum vydání: 17. 5. 2021

Pokud máme na PC více uživatelů (např. dva: správce a standardního uživatele), může se nám lehko stát, že budou po rebootu přihlášeni oba dva, ačkoli jsme se po rebootu přihlásili pouze jedním z nich. Například pracujeme pod adminem (účtem správce), dáme reboot a přihlásíme se pod standardním uživatelem. Pak chceme vypnout PC a Windows 10 nám zahlásí, že je k PC přihlášený ještě další uživatel, zda chceme opravdu vypnout PC, protože při vypnutí PC může další uživatel ztratit svou rozdělanou práci. Docela to člověka vyděsí, protože to na první pohled vypadá, jako že se někdo naboural do PC a máte tam skrytého dalšího uživatele, ačkoli pracujete na PC sami.

Instalace Lyx na Windows 10

Datum vydání: 5. 9. 2020

Lyx je WYSIWYG (vizuálním) editorem matematických vzorců a textů, které jsou kódované pomocí LaTeXu. WYSIWYG znamená „What you see is what you get“ neboli „co vidíš, to dostaneš“. Lyx je k dispozici pro stažení pro Windows, Linux a Mac OS X. Je vydán pod Open Source licencí. Jdou v něm psát nejenom matematické vzorečky, ale celé literární práce, tj. kombinovat text se vzorci. Program Lyx generuje pdf dokumenty, dokument lze exportovat do formy TeX/LaTeX a využívá svůj nativní formát s koncovkou lyx.

Čtení přes celou obrazovku v Adobe Readeru

Aktualizováno: 11. 12. 2020, datum vydání: 24. 2. 2019

Pro pohodlné čtení přes celou obrazovku bez žádného menu a postranních lišt lze v Adobe Readeru využít tento postup:

 1. Zobrazení / CTRL + L Režim na celou obrazovku,
 2. Zobrazení / CTRL + H Režim čtení,
 3. Dole se objeví menu pro výběr zobrazení. Vybereme: Přizpůsobit šířce okna a umožnit rolování. Někdy se mi toto meníčko objeví až po přechodu na další stránku.

Microsoft Office 2019 a Office 365

Aktualizováno: 31. 8. 2020, datum vydání: 13. 12. 2018

Microsoft Office – placený

Microsoft nyní nabízí verze pro domácnosti, jednotlivce, studenty a domácnosti, firmy. Můžete si vybrat formu měsíčního či ročního předplatného Office 365 (produkt, jako služba), nebo koupi klasické licence Office 2019. Jakou verzi systému Office zvolíte, je na Vás. Nový Office je kompatibilní se systémy Windows 7 a novějšími verzemi systému, u některých funkcí je vyžadováno připojení na internet. Office 2019 využívá internetové datové úložiště SkyDrive. Office lze nakoupit přímo na stránkách Microsoftu, nebo i v klasických obchodech (např. v czc.cz: Microsoft Office 2019 pro studenty a domácnosti či Microsoft Office 2019 pro domácnosti a podnikatele, kde je levnější).

Jinak na Windows 10 by měly fungovat verze office od 2010 dál. Verze Office 2007 již není součástí podpory, ale nainstalovat by ještě měla jít.

Editace (střih) videa zdarma

Aktualizováno: 4. 12. 2020, datum vydání: 30. 12. 2017

Programy zdarma pro nahrávání obrazovky

Vybírám zde programy pro Windows, které jsou k dispozici zdarma. Pořadí jsou určena podle zdrojových videí.

Zdroj: Top 5 Best FREE Screen Recording Software 2016-2017:

 1. Icecream Apps – icecreamapps.com (nahrává pouze 10minutové video, plná verze PRO je placená),
  1. File Converter – convertio.co (on-line nástroj pro konverzi videa do MP4),
 2. Free Cam – freescreenrecording.com (vyžaduje zadání emailové adresy, je bez časového omezení nahrávání, umožnuje následnou editaci videa a jeho nahrání na internet), dříve se program jmenoval iSpring Free Cam – ispringsolutions.com,
 3. Open Broadcaster Software – OBS Studio – obsproject.com (dobrý program pro nahrávání her, je pro Windows i Linux),
 4. NVIDIA GeForce Experience – ShadowPlay – nvidia.com (určeno pro ty, kteří mají grafickou kartu GeForce),
 5. SmartPixel – smartpixel.com (verze zdarma obsahuje watermark GoPlay).

Na závěr doporučuje program Fraps, ale jeho plná verze stojí peníze. Jako další nejlepší volbu pro nahrávání her doporučuje OBS Studio a pro nahrávání obrazovky iSpring Free Cam, protože tam není časový limit ani watermark a pracuje dobře.

AVAST – test po rebootu

Aktualizováno: 30. 11. 2020, datum vydání: 20. 7. 2017

Důkladnější antivirová kontrola proběhne, pokud zadáme spuštění antivirového testu po restartu počítače. Výsledek testu je následně ke shlédnutí v souboru: C:\ProgramData\AVAST Software\Avast\report\aswBoot.txt.

Šikovný software zdarma

Aktualizováno: 23. 5. 2021, datum vydání: 20. 3. 2016

Sama za sebe doporučuji si zvyknout co nejvíce používat a dávat přednost open source programům. Jde o programy naprogramované a vyvíjené pod volnou licencí, která zaručuje, že sotware je a bude zdarma a kdokoli si může stáhnout kód tohoto programu. Open source programy často bývají dostupné pro různé platformy: Linux, Windows i macOS. Když byste náhodou přešli na jiný operační systém, nebude vám přechod dělat problémy. Také se u open source programů nestane, že by program byl najednou po určité době zpoplatněn. Protože je kód otevřený, je zde větší jistota, že program neobsahuje skrytě nějaký škodlivý malware.

Nevýhodou open source programů často bývá, že obsahují různé drobné chyby a někdy pro čistě profesionální použití nestačí a je nutno pro profesionální použití koupit placený komerční nástroj. Ve většině případů, obzvláště pro domácí použití, bývají open source programy plně dostačující.

Kancelář

Mnoho lidí si myslí, že se neobejde bez Microsoft Office a neustále za tyto programy platí peníze. Navíc politika Microsoftu stále více uživatele nutí k pravidelným platbám za předplatné. Jsou však zde i jiné alternativy.

 • LibreOffice (odnož OpenOffice.org) – open source kancelářský balík podobný MS Office. Dostupný je pro Linux, macOS i Windows. LibreOffice sice není tak vymakaný jako MS Office, nícméně na základní použití stačí. V Calcu (obdoba Excelu) uděláte též kontingenční tabulky (pivot table) i souhrny. Excelovské soubory načtete, ale bezchybnou kompatibilitu nečekejte.
 • Adobe Acrobat Reader DC – software od Adobe pro čtení pdf souborů.

Různé

Ctrl + Alt + Delete ve VirtualBoxu

Aktualizováno: 28. 11. 2020, datum vydání: 25. 2. 2016

Když si např. nainstalujeme Windows Server 2012 do VirtualBoxu, přivítá nás přihlašovací obrazovka, která vyzývá uživatele, aby zadal CTRL + ALT + DELETE. Po stisku těchto kláves se ale spustí správce úloh hlavního operačního systému Windows.

Ve VirtualBoxu je nutno tento stisk kláves vyvolat přes menu VirtaulBoxu příkazem: Vstup / Klávesnice / Poslat Ctrl-Alt-Del.

Instalace Windows Serveru 2012 do VirtualBoxu

Aktualizováno: 26. 11. 2020, datum vydání: 21. 2. 2016

Virtual Box je virtualizační nástroj, který nám umožňuje mít na svém PC více operačních systémů. Je k dispozici zdarma pod licencí GNU General Public License (GPL). Lze si tak rozchodit např. Ubuntu či jiný OS na Windows.

Problém s 64-bit operačním systémem

Ačkoli si nainstalujeme Oracle VM VirtualBox na procesor 64-bit Intel, tak nám VirtualBox zpřístupní pouze instalaci 32-bitových operačních systémů. To může být překážkou v momentě, kdy jsou vydané pouze 64-bitové operační systémy. Doba prostě pokročila a 32-bitový systém nestačí. Např. Ubuntu 32-bitovou verzi má, Windows Serveru 2012 a vyšší již nikoli.

Horní index v Excelu u vlastního formátu buněk

Aktualizováno: 6. 11. 2020, datum vydání: 19. 12. 2013

Textové pole

Horní či dolní index v textovém poli lze napsat Excelu 2010 poměrně snadno. Do políčka napíšeme text a v textu označíte myší oblast, kterou chceme mít horním či dolním indexem. Následně dáme pravé tlačítko myši, vybereme volbu Formát buněk…/Písmo/Horní či dolní index. A je to.

Horní index ve vlastním formátování buněk

Mapa znaků (Character map)

Horší situace nastává, pokud chceme mít vlastní formát buněk. Vlastní formát zvolíme volbou u políčka Pravé tlačítko myši/Formát buněk…/Číslo/Vlastní/ a do políčka Typ: zadáme např. # ##0" ks". Pokud bychom chtěli mít jako jednotku např. metry čtvereční či krychlové, tak lze znak „na druhou“ či „na třetí“ vložit např. přes mapu znaků, kterou najdeme ve Windows 10 v nabídce Start/P/Příslušenství Windows/Mapa znaků (např. u Times New Roman jde o znak pod označením U+00B2 číslice dvě jako horní index a U+00B3 číslice tři jako horní index). V angličtině je mapa znaků pojmenována jako Character map.

Nastavení pošty v Thunderbirdu

Aktualizováno: 29. 11. 2020, datum vydání: 10. 12. 2013

Po jedné „šikovné“ aktualizaci Windows mi přestal fungovat Windows Live Mail – vůbec se nespustil. Byla to nějaká loňská aktualizace, loni pomohl návrat do bodu obnovení, letos návrat Windows do bodu obnovení plně nepomohl – Windows Live Mail se sice otevřel, ale zůstalo nefunkční odesílání emailů.

S Windows mailem jsem již dříve měla problémy (konkrétně se správou kontaktů v MS Outlook u starší verze Windows). Teď, po naprosté nefunkčnosti, jsem se rozhodla pro změnu emailového klienta na Thunderbird. Thunderbird je navíc k dispozici pro Windows, Mac i Linux, takže pokud třeba časem vyřadím z oběhu i Windows a přejdu na Ubuntu, nebudu mít problém :-).

Poštovní klient Thunderbird

Thunderbird je poštovní klient, který je vydaný pod licencí open source, proto je a bude k dispozici zdarma s podporou. Vytvoření nového účtu je poměrně snadné. Pěkný návod, jak nakonfigurovat poštovní účet je k dispozici na serveru cesky-hosting.cz.

Pevná (tvrdá) mezera v Excelu

Aktualizováno: 27. 4. 2020, datum vydání: 18. 5. 2013

Po přidání vlastnosti „zalamovat text“ se může lehce stát, že se text zalomí v místech, kde by se zalomit neměl. Vložení pevné mezery pomocí klávesové zkratky CTRL + SHIFT + mezerník v Excelu nefunguje. Tato klávesová zkratka je použitá ve Wordu.

Vložení → Symbol

Vložit pevnou mezeru lze např. přes volbu Vložení → Symbol → Symboly → No-Break Space:

pevná mezera excel

Křížový odkaz s malým počátečním písmenem

Aktualizováno: 9. 12. 2020, datum vydání: 13. 4. 2013

nebo-li „(viz obrázek...)“ s malým „o“ ve Wordu 2010

Titulek k obrázku

Titulek k obrázku jednoduše vložíme příkazem: vybereme obrázek levým tlačítkem myši / karta Reference / Vložit titulek, nebo volbou: pravé tlačítko myši na obrázku / Vložit titulek… Do názvu titulku dopíšeme vlastní text např. „Obrázek 1 Náš pes“. Titulek se objeví standardně pod obrázkem.

Titulek obrázku

Aktualizace křížových odkazů – F9

Aktualizováno: 30. 11. 2020, datum vydání: 13. 4. 2013

Aktualizovat pole

Čísla titulků u obrázků (jak přidáváte obrázky), tak se obvykle očíslují pořadově správně. Chybné číslování jsem měla pouze, pokud jsem obrázky kopírovala i s titulkem. POZOR: Čísla stránek, čísla obrázků apod. vytvořených křížovými odkazy se bohužel automaticky neaktualizují.

Když provedeme nějaké úpravy v dokumentu, např. přidáme další obrázek s titulkem nebo přidáme text, který nám způsobí posun stránek, tak se automaticky křížové odkazy neaktualizují! Automaticky se neaktualizuje nejen seznam obrázků, ale ani titulek obrázku, ani odkaz na číslo stránky. Pro aktuální údaj je u všech tří položek třeba kliknout na křížový odkaz či seznam obrázků a zadat příkaz Aktualizovat pole! Já osobně mám pocit, že jednou za čas tyto křížové odkazy Word automaticky zaktualizuje, ale rozhodně se na to nemůžete spoléhat (mně osobně se některé změny promítly automaticky, jiné nikoli).

Excel – horní/dolní index v legendě grafu

Aktualizováno: 20. 5. 2020, datum vydání: 17. 2. 2013

Horní/dolní index v legendě grafu

Legenda grafu Excel 2010 pracuje bohužel s holým textem. Její obsah se načítá automaticky z volby Oblast grafu → Vybrat data… či Legenda → Vybrat data… Formátování legendy je možné pouze jako celku, nikoli po jednotlivých písmenech. Ačkoli se legenda odkazuje na buňku, která má naformátovaný text s horním či dolním indexem, index nebude naformátován a zobrazí se jako obyčejné písmeno.

Excel – změna výchozího písma

Aktualizováno: 21. 4. 2020, datum vydání: 16. 2. 2013

Excel 2010 standardně používá font Calibri velikosti 11 z font library. Pokud potřebujete trvale psát jiným fontem (např. Times New Roman) a potřebujete jinou standardní (defaultní) velikost písma, lze to nastavit pro všechny nové sešity např. volbou:

Times New Roman

Nastavení lze změnit pomocí volby: Soubor → Možnosti → Obecné → Při vytváření nových sešitů použít písmo:

 • Použít písmo: Times New Roman (výchozí nastavení je Písmo textu),
 • Velikost písma: 12 (výchozí velikost je 11).

Word 2010 – víceúrovňové číslování nadpisů

Aktualizováno: 21. 11. 2019, datum vydání: 31. 3. 2012

Marně jsem hledala možnost nastavení víceúrovňového seznamu přímo v nastavení stylu daného Nadpisu. Postup nastavení úrovní nadpisu je naprosto jiný – jednoduchý, ale dle mého názoru trochu nelogický.

Nastavení víceúrovňového seznamu nadpisů

 1. Nastavíme daný text na styl Nadpis 1, Nadpis 2 atd. – karta Domů/Styly/Nadpis 1.
 2. Nadpisům přiřadíme víceúrovňový seznam, a to jednoduše přes kartu Domů/Odstavec/Víceúrovňový seznam/např. 1 Nadpis 1; 1.1 Nadpis 2; 1.1.1 Nadpis 3. Pro aplikaci víceúrovňového seznamu stačí mít kurzor v textu na některém z nadpisů. Styly nadpisů se automaticky napojí na vybraný víceúrovňový seznam – dojde k automatické aplikaci víceúrovňového seznamu do stylů Nadpis 1, Nadpis 2, Nadpis 3.
 3. Dále případně můžeme provést úpravu víceúrovňového seznamu volbou Domů/Odstavec/Víceúrovňový seznam/Definovat nový víceúrovňový seznam.

Další zdroje

Průměrná výška populace

Aktualizováno: 21. 11. 2019, datum vydání: 21. 3. 2012

Zadání

Jedná se o školní příklad. Úkolem je vytvořit jednoduchou tabulku s využitím intervalového rozpětí používaného ve statistice a spočítat průměrnou výšku populace.

Zadány jsou výšky a počty lidí. Středy intervalů se spočítají průměrem krajních hodnot intervalu. Údaje jsou smyšlené, pouze za účelem cvičného příkladu.

Průměrná výška populace

Sloučení dvou různých tabulek podle klíče

Aktualizováno: 20. 11. 2019, datum vydání: 17. 3. 2012

Problém – sjednocení různorodých tabulek

Narazila jsem na jeden problém z praxe. Myslím, že může jít o dosti obvyklou věc a její řešení není až tak triviální.

Máme dvě tabulky a potřebujeme je dát dohromady. Bohužel každou z tabulek dělal někdo jiný, a to samozřejmě zcela po svém. Obě tabulky však obsahují identifikátor záznamu (jedinečný klíč). Programátoři tomuto klíči obvykle říkají Id. Id může mít podobu unikátního čísla či jiného identifikátoru (např. rodného čísla, ISBN knížky apod.). Charakteristikou identifikátoru je, že jednoznačně identifikuje danou věc. Budeme zde předpokládat, že v jednotlivých tabulkách se daný klíč nachází právě jednou (neopakuje se).

Tabulky mohou vypadat například takto:

Tabulka Praha

Výmaz kontingenční tabulky

Aktualizováno: 20. 11. 2019, datum vydání: 16. 3. 2012

Pokud chceme kontingenční tabulku či graf zcela vymazat, je třeba ji nejprve celý vybrat příkazem:

 1. Nástroje kontingenční tabulky/Možnosti/Akce/Vybrat/Celá kontingenční tabulka
 2. zmáčknete DELETE (případně Domů/Buňky/Odstranit)

Výmaz kontingenční tabulky

Outlook 2007 – export a import emailů

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 27. 12. 2011

Jsou různé způsoby, jak zálohovat či exportovat emaily z Microsoft Office Outlook 2007. Bohužel většina možností nabízí pouze export konkrétní složky emailů.

Pokud potřebujete kompletně přenést emaily z jednoho PC do druhého, a to včetně podsložek emailů, je dle mého názoru nejlepší využít export do souboru *.pst.

Total Commander – porovnání adresářů a souborů

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 18. 12. 2011

Pro porovnání adresářů a souborů můžete použít skvělý souborový manažer – Total Commander. Pokud si nejste jisti správnou kopií souborů a složek, nebo potřebujete zjistit změny v adresářích a dát je případně dohromady, tak Total Commander obsahuje skvělou věc, a to porovnání adresářů včetně podadresářů a souborů. Dokonce si můžete nechat porovnat i obsah souborů.

Skenování knihy

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 21. 11. 2011

Člověk občas potřebuje oskenovat pár listů nějaké knížky. Nikoli vždy tento pokus dopadne úspěšně. Buď jsou vidět ošklivé okraje knihy, nebo je soubor příliš veliký, případně je text zdeformovaný.

Počítám, že máte k dispozici obyčejný domácí skener a nikoli skenovací roboty.

(Ne)vydařená instalace Windows Vista

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 7. 10. 2011

Nefunční MS Office 2010 bez SP 2 ve Vistech

Měla jsem poštrachanou instalaci Windows Vista Ultimate 64-bit OEM. Vzhledem k tomu, že nebyl v nich nainstalován SP (service pack) 2, tak mi nešel nainstalovat MS Office 2010. Tak jsem se rozhodla po čtyřech letech pro kompletní reinstalaci Vist. Koneckonců si to můj počítač už zasluhoval. Měla jsem totiž ještě původní instalaci, kterou jsem získala automaticky s koupí tehdy nového PC. Tehdy jsem si Visty neinstalovala - byly již nainstalovány.

Excel či Word do obrázku

Aktualizováno: 10. 11. 2019, datum vydání: 17. 8. 2011

Jak vytvořit hezký obrázek (např. png) ze souboru Excelu či Wordu?

Snímek obrazovky

Jedna z možností je, použít nějaký program, který umí sejmout obrazovku. Zdarma je k dispozici IrfanView. Následně volbou Options/Capture/Screenshot vyvoláte dialog pro ukládání snímků obrazovky. Bohužel takto vytvořený snímek nemusí být zrovna příliš hezký – může obsahovat například mřížku v Excelu, musíte si následně pohrát s oříznutím obrázku apod.

Ověření elektronického podpisu v Adobe Readeru

Aktualizováno: 4. 12. 2020, datum vydání: 30. 6. 2011

Nejméně jeden podpis má problémy

Podepsali jste řádně digitálním podpisem PDF dokument, nebo jste obdrželi digitálně podepsaný PDF dokument, a přesto se Vám zobrazuje hláška „Nejméně jeden podpis má problémy“.

PDF s takovýmto digitálním podpisem může být i tak naprosto v pořádku. Adobe Reader pouze „neumí nalézt“ certifikát certifikační autority a je třeba mu pomoci.

Další články