Články

Liberation Sans a Liberation Serif

Datum vydání: 14. 12. 2021

Fonty Liberation Sans a Liberation Serif jsou fonty, které jsou zdarma k dispozici pod svobodnou licencí. Tyto fonty jsou obdobou fontů Arial a Times New Roman od Microsoftu, které jsou však svázány komerční placenou licencí.

Fonty Liberation Sans a Liberation Serif jsou použity jako defaultní fonty v LibreOffice, což je kancelářský balík zdarma vydaný pod svobodnou licení. LibreOffice lze nainstalovat do Windows, Linuxu i na MacOS.

Zrušení práva execute u souborů v Linuxu

Datum vydání: 26. 8. 2021

Problém: po nakopírování souborů z externího disku NTFS bylo nastaveno právo execute v Linuxu u všech souborů. Potřebovala jsem toto právo odebrat a zároveň právo execute ponechat pro adresáře.

Konkrétně například máte externí disk, který jste používali ve Windows a který používá souborový systém NTFS. Při připojení tohoto externího disku do Linuxu soubory NTFS načtete i v Linuxu. Nicméně při překopírování souborů z externího disku do Linuxu se souborovým systémem Ext4, může dojít k tomu, že soubory budou mít nastavena práva execute. Je to pochopitelné, Windows práva moc neřeší a externí disk taky ne. Takže je následně třeba práva souborů v Linuxu nastavit, aby nebyla příliš široká.

VirtualBox a Ubuntu přes celou obrazovku

Datum vydání: 7. 9. 2020

Pro zprovoznění virtuálního počítače na Windows 10 jsem použila VirtualBox verze 6.1. Jde o virtuální počítač, ve kterém můžete mít téměř libovolný operační systém, např. linux Ubuntu. VirtualBox je od Oracle a je k dispozici zcela zdarma. Bohužel po instalaci aktuální verze Ubuntu 20.04 LTS je zobrazeno rozlišení obrazovky pouze v 800 × 600. To je pro rozumnou práci dosti nedostačující. Sice nová verze Ubuntu umí pracovat bez problémů i v tomto rozlišení, ale na rozumnou práci je to prostě málo...

Netflix na stařičkém PC s Ubuntu 14.04.5 LTS

Aktualizováno: 11. 12. 2020, datum vydání: 14. 9. 2018

Mám stařičký počítač, na kterém mi běží Ubuntu 14.04.5 LTS desktop. Jiná novější verze mi na tomto počítači buď nechodí, nebo nejde ani nainstalovat, v lepším případě blbne. Ani instalace aktualizace mi nechodí dobře. Takže zachovávám původní verzi 14.04.5 bez jakýchkoli updatů i bez upgrade. Novější verze Ubuntu vyžadují novější procesory a na stařičkém hardware již neběží.

Netflix na Ubuntu 14.04.5 neběží, ale lze to vyřešit

Bohužel Netflix potřebuje novější verzi Firefoxu a ve verzi instalované Ubuntu 14.04.5 neběžel vůbec. Hodil chybovou hlášku, že potřebuje novější prohlížeč s HTML 5 či podporu doplňku Silverlight. Po různých pokusech s instalacemi doplňků či balíčků přímo přes terminál jsem našla schůdné a jednoduché řešení.

Co je Dash?

Aktualizováno: 4. 12. 2020, datum vydání: 12. 5. 2018

V Ubuntu se pod názvem Dash myslí obdoba tlačítka Start ve Windows. Jde o tlačítko v levém horním rohu, pomocí kterého můžete následně vyhledat to, co potřebujete.

Další články