Články

Změna kódování češtiny v Linux Mint

Datum vydání: 10. 1. 2022

Přejdeme-li např. z Windows na Linux, můžeme mít problém se správným kódováním češtiny v textových souborech. Windows často používá kódování WINDOWS-1250 s jehož správným načtením můžeme mít v Linuxu problémy. Standardem v dnešní době je kódování UTF-8, které je dostupné pro Windows, Linux i Mac OS. Kódování UTF-8 bere též HTML jako novodobý standard.

Linux bezproblémů podporuje kódování UTF-8. Textový soubor uložený kódováním WINDOWS-1250 lze jednoduše převést do kódování UTF-8 pomocí textového editoru. Například v Linux Mint je výchozím předinstalovaným editorem editor xed. Editor je v Linux Mint předinstalován a najdeme ho v Accessories → Text Editor mezi nainstalovaným softwarem. Editor je též k dispozici ke stažení na githubu.

Arial a Times New Roman v Linuxu?

Datum vydání: 12. 12. 2021

Při přechodu z Windows na Linux nám mohou chybět fonty typické pro Windows. Na chybějící fonty můžeme narazit například v LibreOffice (Calc, Writer) či Inkscape a dalších programech. Obvykle je text zobrazen za použití nějakého náhradního fontu (obecného bezpatkového písma sans-serif či patkového písma serif) s upozorněním, že není v nastavení fontů vše v pořádku.

Mezi typické fonty, které používá Microsoft patří font Arial či Calibri (jde o bezpatková písma) a Times New Roman (patkový typ písma). Jejich použití najdeme například v Microsoft Office. Průšvih je, že fonty Arial a Times New Roman jsou komerční fonty a jejich použití podléhá komerčním placeným licencím. Pro jejich použití musíte mít zakoupenu licenci buď samotného fontu nebo font můžete použít v souvislosti se zakoupeným produktem (například Microsoft Office). Proto nejsou tyto fonty automaticky k dispozici například v Linux Mint a jeho předinstalovaných programech.

Fonty Arial a Times New Roman lze však nahradit v Linuxu použitím podobných fontů, které jsou k dispozici pod volnou licencí.

Zrušení práva execute u souborů v Linuxu

Datum vydání: 26. 8. 2021

Problém: po nakopírování souborů z externího disku NTFS bylo nastaveno právo execute v Linuxu u všech souborů. Potřebovala jsem toto právo odebrat a zároveň právo execute ponechat pro adresáře.

Konkrétně například máte externí disk, který jste používali ve Windows a který používá souborový systém NTFS. Při připojení tohoto externího disku do Linuxu soubory NTFS načtete i v Linuxu. Nicméně při překopírování souborů z externího disku do Linuxu se souborovým systémem Ext4, může dojít k tomu, že soubory budou mít nastavena práva execute. Je to pochopitelné, Windows práva moc neřeší a externí disk taky ne. Takže je následně třeba práva souborů v Linuxu nastavit, aby nebyla příliš široká.

VirtualBox a Ubuntu přes celou obrazovku

Datum vydání: 7. 9. 2020

Pro zprovoznění virtuálního počítače na Windows 10 jsem použila VirtualBox verze 6.1. Jde o virtuální počítač, ve kterém můžete mít téměř libovolný operační systém, např. linux Ubuntu. VirtualBox je od Oracle a je k dispozici zcela zdarma. Bohužel po instalaci aktuální verze Ubuntu 20.04 LTS je zobrazeno rozlišení obrazovky pouze v 800 × 600. To je pro rozumnou práci dosti nedostačující. Sice nová verze Ubuntu umí pracovat bez problémů i v tomto rozlišení, ale na rozumnou práci je to prostě málo...

EasyPHP 17.0

Datum vydání: 21. 4. 2020

Pokud chcete provozovat PHP a MySQL jednoduše přímo na svém počítači, lze si nainstalovat EasyPHP. Já tedy používám raději podobný server XAMPP. EasyPHP je balíček, kde máte již předinstalovaný linuxový server Apache s databází MySQL a s programovacím jazykem PHP. Podporovaná verze je až PHP 7.3.x. Vytvoříte si tak lokální server, na kterém můžete provádět vývoj vaší webové aplikace. Nemusíte umět správu serveru, přesto budete schopni programovat. Produkční server vám již může zajistit správce hostingu, kam pak skripty nahrajete. EasyPHP DevServer není stavěný jako produkční server, ale je určen čistě pro vývoj.

Aktuální verze EasyPHP Devserver 17.0 obsahuje moduly: Virtual Hosts Manager, Xdebug Manager, PhpMyAdmin, WordPress, PrestaShop, Drupal, Joomla!, Webgrind, Codiad Editor. Součástí EasyPHP jsou komponenty: PHP, Apache, MySQL, Nginx. EasyPHP může fungovat i jako ostrý produkční web server nainstalovaný do prostředí Windows.

Co je Dash?

Aktualizováno: 4. 12. 2020, datum vydání: 12. 5. 2018

V Ubuntu se pod názvem Dash myslí obdoba tlačítka Start ve Windows. Jde o tlačítko v levém horním rohu, pomocí kterého můžete následně vyhledat to, co potřebujete.

Spuštění terminálu v Ubuntu

Aktualizováno: 4. 12. 2020, datum vydání: 12. 5. 2018

Spuštění shellu

Terminál (příkazový řádek) lze v Ubuntu spustit pomocí Ubuntu Software center → Accessories → Terminal. Přípaně lze tlačítkem „Start“, v Ubuntu se mu říká „Dash“ (Search your computer and online resources), zadat do vyhledávání název Terminal. Spuštěný terminál si lze pak připnout do lišty (launcher), abychom si ho kdykoli mohli pohodlně spustit. Klávesová zkratka pro spuštění terminálu je CTRL + ALT + T.

Kopírování textu

Kopírování textu funguje nádherně přes stisknutí prostředního tlačítka myši. Označíte text. Už pouhým označením textu se text zkopíruje do pomyslné „schránky“. Následným stisknutím prostředního tlačítka myši dojde k jeho vložení tam, kam potřebujete. Můžete tímto způsobem kopírovat a vkládat text z jiných aplikací do termínálu, či naopak.

Další informace

Nejčastější HTML entity

Aktualizováno: 13. 1. 2022, datum vydání: 3. 11. 2011

HTML entity či HTML symboly jsou znaky, které nejdou nalézt na klávesnici nebo dělají paseku při zápisu do HTML (např. znaky < či >). Do HTML kódu je třeba tyto znaky uvést s & na začátku (např. &nbsp; pro tvrdou mezeru, &lt; pro <).

Další články