Články

PHP framework CodeIgniter 3 a 4

Datum vydání: 23. 4. 2020

CodeIgniter je jedním z PHP frameworků, který poskytuje programátorovi základní funkcionalitu webové aplikace. CodeIgniter je považován za jeden z nejjednodušších PHP frameworků vhodných pro začátečníky. Používá MVC model aplikace a je rychlý, snadný na pochopení. Použití šablonovacího systému v šablonách je volitelné, do šablon můžete vkládat přímé PHP příkazy. Zda tento framework může být pro vás vhodný, záleží na velikosti a povaze vašich projektů. Pokud jste samostatný programátor a vaše aplikace nejsou příliš robusní, může být CodeIgniter správnou volbou.

CodeIgniter je vhodný pro začátečníky

V dnešní době je v zahraničí značně populární framework Laravel. Také PHP framework Symphony je hodně populární a je navíc používaný projektem Drupal. Dle tohoto videa je CodeIgniter v porovnání s Laravelem vítězem pro jednoduchý vývoj v jednom člověku, který potřebuje rychle něco naprogramovat. Křivka učení je u CodeIgniter vysoká, kdo zná principy MVC či v nějakém frameworku již programoval, CodeIgniter bude pro něj jednoduchý na pochopení.

EasyPHP 17.0

Datum vydání: 21. 4. 2020

Pokud chcete provozovat PHP a MySQL jednoduše přímo na svém počítači, lze si nainstalovat EasyPHP. Já tedy používám raději podobný server XAMPP. EasyPHP je balíček, kde máte již předinstalovaný linuxový server Apache s databází MySQL a s programovacím jazykem PHP. Podporovaná verze je až PHP 7.3.x. Vytvoříte si tak lokální server, na kterém můžete provádět vývoj vaší webové aplikace. Nemusíte umět správu serveru, přesto budete schopni programovat. Produkční server vám již může zajistit správce hostingu, kam pak skripty nahrajete. EasyPHP DevServer není stavěný jako produkční server, ale je určen čistě pro vývoj.

Aktuální verze EasyPHP Devserver 17.0 obsahuje moduly: Virtual Hosts Manager, Xdebug Manager, PhpMyAdmin, WordPress, PrestaShop, Drupal, Joomla!, Webgrind, Codiad Editor. Součástí EasyPHP jsou komponenty: PHP, Apache, MySQL, Nginx. EasyPHP může fungovat i jako ostrý produkční web server nainstalovaný do prostředí Windows.

Práce v editoru Eclipse

Aktualizováno: 30. 11. 2020, datum vydání: 19. 3. 2017

Nejprve je zapotřebí si Eclipse nastavit dle našich potřeb. Následně s ním můžeme pracovat. Eclipse umí pracovat s projekty, formátovat kód atd. Bohužel formátování není zcela dle mých představ, nicméně lze upravit jeho pravidla.

Automatické formátování zdrojového kódu

Zdrojový kód lze automaticky naformátovat volbou: Source / Format (klávesová zkratka CTRL + SHIFT + F).

Nastavení editoru Eclipse

Aktualizováno: 30. 11. 2020, datum vydání: 19. 3. 2017

Eclipse je zdarma editor kódu pro programátory. Lze v něm vytvářet projekty, podobně jako např. v Netbeans.

Zobrazení vertikální linky po 80 znacích

I v Eclipse lze nastavit vertikální linku, která se zobrazí v editoru kódu a díky níž můžeme si hlídat, aby kód nepřesáhl na šířku 80 znaků. Nastavení je nutné udělat ručně volbou: Window / Preferences / General / Editors / Text Editors / Show print margin: 80.

PHP – DateTime

Aktualizováno: 24. 4. 2020, datum vydání: 24. 2. 2013

Tak jsem si trochu pohrála s konstruktorem DateTime::__construct třídy DateTime. Zkoušela jsem náchylnost k zadání chybného parametru do konstruktoru. V případě úplně chybného zadání, konstruktor vyvolá výjimku. Nicméně nemůžete na to spoléhat, protože například neexistující datum 30. 2. 2013 bylo uloženo jako 2. 3. 2013!. Datum se uložil o dva dny dál – došlo k jeho posunu. Co se nevešlo do února, tak schlamstnul březen :-). Proto před voláním konstruktoru, pokud si nejste jisti správností formátu, je vhodné volat funkci checkdate, která by v tomto případě vrátila false.

PHP – datum od roku 1970 do roku 2038

Aktualizováno: 21. 4. 2020, datum vydání: 23. 2. 2013

Tak si klidně programuji, a když vše naprogramuji a na závěr testuji, tak zjistím, že mi nejdou zadat roky větší jak 2038. Místo toho se mi vracel 1. 1. 1970. Nemilé překvapení!

Příklad použití pro rok 2042

<?php
echo date('j. n. Y', strtotime('2042-12-31'));
?>

Spuštění kódu

1. 1. 1970

PHP – tvorba interaktivních internetových aplikací

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 3. 11. 2011

Jiří Kosek: pdf PHP – tvorba interaktivních internetových aplikací

Jiří Kosek dal na svých stránkách plně k dispozici ke stažení knihu PHP – tvorba interaktivních internetových aplikací. Ačkoli jde o vydání z roku 1999, stále tuto knihu považuji za velice vhodnou pro začátečníky. Já osobně jsem na knihách Jiřího Koska „vyrostla“ a stále se k nim vracím…

Další články