Články

Přidání iframe do Joomly 3.4.8

Aktualizováno: 29. 11. 2020, datum vydání: 12. 3. 2016

Prvek <iframe> je v joomle standardně zakázán a při vložení jeho kódu do editoru TinyMCE je automaticky vyhozen. Pokud chcete vložit video z youtube, máte prostě smůlu. Nicméně, vše lze snadno upravit v nastavení editoru a není zapotřebí doinstalovávat žádný plugin.

Nastavení pluginu TinyMCE

Povolení <iframe>

Stačí zvolit menu: Rozšíření / Správce plaginů / Editor - TinyMCE / Zakázané prvky / (vyhodíme zde iframe).

Kontaktní formulář v Joomle 3.4.8

Aktualizováno: 29. 11. 2020, datum vydání: 12. 3. 2016

Úpravu v kontaktů v Joomle lze řešit přes zabudovanou komponentu s názvem kontakty. Je přístupná z hlavní nabídky přes menu Komponenty / Kontakty / Kontakty. Není zapotřebí žádný speciální plugin.

Joomla kontaktní formulář

V dalším kroku pak vytvoříme přes zelené tlačítko nový kontakt.

Tvorba vlastní šablony v Joomla 3.2

Aktualizováno: 26. 11. 2020, datum vydání: 2. 1. 2014

Dejme tomu, že se nám celkem líbí šablona Protostar pro veřejnou část webu. Chceme ji zachovat, abychom se k ní případně mohli kdykoli vrátit, a měnit pouze její kopii.

Kopie šablony

Správce šablony » Šablony

Nejprve musíme vybrat v administraci volbu Obládací planel » Správce šablon » Šablony. Vybereme šablonu Protostar podrobnosti a soubory » Vytvořit kopii šablony » a nazveme si ji např. Protostar-moje.

Základní nastavení Joomly 3.2

Aktualizováno: 21. 5. 2020, datum vydání: 27. 12. 2013

Popisuji zde spíše problematická nastavení, která se obtížně v administraci Joomly hledají.

Zapnutí češtiny v Joomle

Uvedené volby jsou popsány v jejich překladu do češtiny. Překlad do češtiny již Joomla obsahuje a je ho možné zapnout v Konfigurace » Správce jazyků » Jazyk Czech (Czech Republic) » Výchozí.

Počet sloupců na titulní stránce (v úvodníku)

Počet sloupců na úvodní stránce (v úvodníku) se nastavuje v dané položce menu, která zobrazuje úvodníky hlavních článků. U této položky menu je Typ položky nabídky nastaven na Hlavní články.

Přidání článku v Joomle 3.2

Aktualizováno: 21. 5. 2020, datum vydání: 27. 12. 2013

Běžný web mívá určité menu, kde jsou položky menu a po kliknutí na danou položku menu se zobrazí určité články. Základní logická struktura v Joomle je taková, že článek má přiřazenu určitou kategorii. Položka v menu může následně vypisovat například články z této kategorie, ale mohla by vypisovat i třeba něco jiného… V Joomle jsou položky menu nezávislé na kategoriích, ve kterých mohou být články.

Joomla – vynulování počtu shlédnutí článku

Aktualizováno: 21. 5. 2020, datum vydání: 2. 11. 2012

Administrace Joomly 1.6 neumožňuje vynulování počtu shlédnutí článků. Pokud si necháváte zobrazovat nejčtenější články na webu, tak úspěšné starší články, které mají větší počet shlédnutí, skoro vždy „převálcují“ novější články. Novější články, byť jsou úspěšné, tak nemohou mít takový počet shlédnutí už jen proto, protože jsou na webu kratší dobu. Z tohoto důvodu nejčtenější články neodráží aktuálně nejvíce navštěvované odkazy (např. v období posledního týdne).

Joomla ukládá do atributu databáze hits úplně celkový počet shlédnutí daného článku za celou dobu existence článku. Abyste zamezili tomuto nevhodnému chování z důvodu běhu času, je vhodné jednou za čas počet shlédnutí vynulovat.

Joomla Redirect Manager

Aktualizováno: 7. 11. 2019, datum vydání: 6. 3. 2011

Joomla Redirect ManagerAdministrátor Joomly 1.6 (redakčního systému pro tvorbu webu) jistě ocení komponentu komponentu Redirect. Tato komponenta přístupná v menu administrace Components > Redirect, umožňuje snadné přesměrování zastaralých URL na nová URL.

Nefunkční redirect v Redirect Manageru

Komponenta je skvělá, hojně jsem jí využila při přechodu starého webu na nový. Bohužel jsem se setkala s tím, že mi v určitých případech nefungovala správně.

Další články