Reklamu upravuje zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Ten např. říká, jaká reklama je či není povolená a jaká reklama je vyloženě zakázaná. Je celkem samozřejmé, že zákon zakazuje pro spotřebitele či děti nebezpečnou reklamu. Mně zde však půjde o zcela běžnou reklamu na neškodné služby či produkty. I zde se můžeme potýkat s některými povinnostmi či omezeními. Konkrétně se zde budu zabývat problematikou reklamních článků či internetové inzerce a tím, na co bychom si měli dát pozor.
Pro zobrazování matematických výrazů na webu je vhodné používat např. MathML. Bohužel ho však nepodporují veškeré prohlížeče. V tomto případě nám může pomoci javascriptová knihovna MathJax, která umí zobrazit matematické výrazy prakticky do veškerých důležitých prohlížečů. Jak vypadá výsledek, se můžete podívat například na webu matematika.cz, který MathJax používá.
MathJax pracuje s MathML či LaTeX. Kód LaTeX lze zobrazit např. v editoru LYX volbou Prohlížet » Zdrojový text pro LaTeX. Do MathML umí exportovat i Vzorce z LibreOffice. Pro redakční systémy existují plaginy, které umožní integraci MathJax do redakčního systému. Je podporována Joomla, WordPress, Drupal a další…
V dnešní době přílišná honba za registrací do různých vyhledávačů přestává mít smysl. Nicméně pro toho, kdo s webem začíná a nemá žádný již zaběhlý web, ze kterého by mohl umístit svůj odkaz na nové stránky, tak mu katalog může pomoci se získáním prvotních odkazů na web. Fulltextové vyhledávače vaše stránky pak najdou. Na druhou stranu přílišná (hromadná) registrace v katalozích může být však ze strany fulltextových vyhledávačů i penalizována menším hodnocením stránky. Mějte také na paměti, že registrací katalogy získají vaše údaje, které pak mohou zneužít pro marketingové účely. Není nutné být úplně všude. Já bych řekla, že tak 10 nejdůležitějších je max :).
Svůj vlastní eshop lze provozovat několika způsoby. Můžete si nainstalovat plugin do redakčního systému, využít pronájmu již hotového řešení, nechat si naprogramovat vlastní e-shop přímo na míru, nainstalovat již hotový eshop. Některé e-shopy nabízí import a export dat z účetních systémů, jiné nikoli. Ačkoli řešení mít e-shop zdarma může být lákavá, nemusí se ve finále vyplatit. Spíše placené služby garantují určitou kvalitu a dlouhodobost řešení.
Oblíbené e-shopy
Shoptet (PageRank 4/10) v cenách od 340 Kč/měsíc. Data lze importovat či exportovat přes XML nebo excelovou tabulku. Eshop využívá Balíkobot pro tisk štítků na balíky. Jejich průvodce úspěšného eshopaře vám poradí, jak zřídit a provozovat eshop.
Dle statistik statcounter za období březen 2019 až březen 2020 jsou nejpoužívanějším rozlišením displejů (monitorů – dekstopů, mobilů i tabletů) rozlišení 360 × 640, 1366 × 768 a 1920 × 1080. Všechna rozlišení zachovávají poměr 16 : 9 (resp. 9 : 16).
Aktualizováno: 28. 8. 2021, datum vydání: 25. 4. 2020
Bootstrap je CSS framework. Umožňuje rychlé formátování HTML stránek za použití responzivního designu. Bootstrap 4 je starší verzí. Aktuální verze je Bootstrap 5. Rozhodla jsem se používat Bootstrap z důvodu, že umí lépe pracovat s obrázky a lépe je roztahovat dle šířky okna tak, jak potřebuji.
Tento článek je psán spíš pro úplné začátečníky, kteří o SEO neví skoro vůbec nic a potřebují dostat svůj web na web. SEO je zkratka pro Search engine optimization, tedy optimalizace webu pro vyhledávání. S touto optimalizací, kterou se pak zabývají většinou weboví odborníci, souvisí první věc a to problém, jak dostat nově vzniklou webovou stránku vůbec na web a do vyhledávačů a jak získat její co nejlepší pozici ve výsledcích vyhledávání. První pozice ve výsledcích vyhledávání by chtěli všichni, ale jak asi sami tušíte, to není možné…
Aktualizováno: 5. 10. 2020, datum vydání: 1. 1. 2016
Server uschovna.cz umožňuje poslat email komukoli z jakékoli emailové adresy přes webové rozhraní. Součástí emailu může být objemnější příloha, kterou si adresát následně vyzvedne na serveru úschovny přes link, který obdrží v emailu. Pro použití zdarma lze posílat zásilky do 30 GB, a to bez registrace.
Aktualizováno: 24. 9. 2020, datum vydání: 8. 6. 2015
Nenačetla se do prohlížeče aktuální stránka správně? Příčina může být v tom, že se starší verze stránek načítá s cache. Pro opravu je třeba cache vymazat. Lze to v prohlížeči udělat příkazem: Google Chrome / Nastavení / Zobrazit rozšířená nastavení… / Ochrana soukromí / tlačítko "Vymazat údaje o prohlížení…" / Obrázky a soubory v mezipaměti
Aktualizováno: 20. 11. 2019, datum vydání: 15. 2. 2012
Zobrazuje se stará verze stránek
Nefungují Vám stránky tak, jak mají? Na vině může být mezipaměť, nebo-li cache prohlížeče. Prohlížeč Vám pak neukazuje aktuální verzi stránek, ale starší verzi stránek uloženou v mezipaměti ve Vašem PC. U většiny stránek obvykle stačí zmáčknout F5 pro aktualizaci webu a je vystaráno.
Aktualizováno: 10. 11. 2019, datum vydání: 30. 4. 2011
Obrázky ke stažení
Na webu najdete spoustu galerií obrázků (fotobanek), které nabízejí obrázky ke stažení a použití zdarma. Je však třeba si pročíst patřičné licenční podmínky, zda pro daný účel budete moci obrázek opravdu použít. Nicméně bych byla v tomto směru velice opatrná. Nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí, zda nabízený obrázek je opravdu zdarma a není pod něčí licencí.
Aktualizováno: 29. 4. 2020, datum vydání: 1. 3. 2011
Zvažujete vytvoření projektu na internetu? Pak si můžete udělat svůj vlastní „průzkum trhu“ v tom směru, jaké návštěvnosti jsou schopny určité internetové servery dosáhnout. Uděláte si alespoň základní představu o tom, jak by mohl být úspěšný Váš projekt určitého rozsahu a určitého zaměření. Od návštěvnosti se pak obvykle odvíjí počty potenciálních zákazníků a příjmy za reklamu.
Aktualizováno: 7. 11. 2019, datum vydání: 1. 3. 2011
Chcete si vytvořit svůj web? Pak máte na výběr z několika možností. Můžete si vytvořit web zdarma či za mírný poplatek pomocí již hotového webového rozhraní, můžete využít již hotové redakční systémy, můžete si web naprogramovat pomocí frameworků, nebo si můžete kompletně web udělat celý sami. Pokud se ani na jedno necícíte, pak zbývá poslední možnost - zadat tvorbu webu profesionální firmě či nějakému studentovi.
Základním pochopením internetu pro veřejnost se zabývá projekt Jak na internet od sdružení CZ.NIC.