Kancelářská židle Herman Miller

Datum vydání: 8. 11. 2022

Léta používám kancelářské křesílko z Makra. Lze se na něm pohodně uvelebit i s opřením hlavy a když si člověk pod stůl dá štokrle, tak může téměř ležet. Je to pohodlné. Bohužel však zjišťuji, že pozice rukou pro pohyb myši i psaní na klávesnici není ideální a výsledkem je bolest ramen a zad a zkřivená pozice s nataženou pravou rukou vpřed.

V současné době používám na sezení hlavně gymnastický míč Gymnic Plus 65 BRQ, který je pěkně pevný. Vyhovují mi naprosto rovná záda a vyšší poloha trupu, při které ramena volně visí dolů a o desku stolu se jen lehce opírám zápěstími. Není to vůbec předepsaná zdravotní pozice, jakou najdeme v knihách či na internetu, při které se mají opírat lokty o stůl či podpěrky židle. Cítím, že na míči si opravdu rovnám, občas polohu střídám s úplně obyčejnou židlí, která mi nedovolí se podasit křivě pánví na sedátko. Klasická židle je však pro mne příliš nízká. Protože mi vyhovuje vyšší pozice při sezení, tak abych dásáhla nohama na zem, tak využívám tři stočené jóga podložky Fitforce YOGA MAT 180X61X0,4, které mi slouží jako opěrka nohou na zemi. Mám přes ně přehozený malý tkaný kobereček. Jóga podložky, které mi slouží jako podpěrka pod nohy, lze navíc kdykoli rozbalit a zacvičit na nich (ideální je dát si je všechny tři vedle sebe). Na míči však nelze sedět hodiny, a tak jsem hledala dál...

Bohužel ani herní křesla, která má Alza vystavena, tak mne nijak nenadchla a můj problém se zády a rameny by dle mého názoru rozhodně nevyřešila, potože mne staví do té samé špatné pozice či ještě horší pozice.

Herman Miller židle

Nadchlo mne video Petra Máry – Žralok mezi židlemi - Herman Miller Aeron - Ultimátní homeoffice, ve kterém se zaměřuje na židli Herman Miller Aeron a další tři židle značky Herman Mille. Židli Herman Miller Aeron nabízí i alza ve variantě B (v menší velikosti) a C (ve větší velikosti). Celkově se židle Aeron vyrábí ve třech velikostech: A, B, C. Tuto židli již prodávají léta. Mára sám za sebe více doporučuje HERMAN MILLER Cosm, kterou má Alza vystavenu. Jako levnější variantu dále doporučuje HERMAN MILLER Mirra s opěrkou TriFlex. Zde je kompletní nabídka Alzy židlí a křesel výrobce Herman Miller.

Zatím jsem tyto židle ještě nezkoušela, ale už teď jsem z nich nadšená, teda až na tu cenu. Na druhou stranu, když cenu rozpočítáte třeba s tím, že židli budete používat klidně 20 let, tak vás to vyjde levněji než nějaký boty či internet a v židli trávíte mnoho hodin a let… Kompletní nabídku židlí značky Herman Miller si lze vyzkoušet v showroomu na adrese: Květinková 2592/12a, Praha 3 společnosti cre8. Ozkoušení židlí v showroomu cre8 doporučují i pracovníci Alzy. Židle jsou prodávány ve vícero variantách, v e-shopu mají i konfigurátor. Lze volit velikost židle, výšku židle, područky, barvu atd. Prodejce nabízí 12 let záruky na Herman Miller - Aeron či Herman Miller - Cosm či Herman Miller - Mirra. U každé židle najdete též pěkně zpracovaná propagační videa.

Můžete též mrknout na heuréku. Správně bychom měli sedět v aktivním sedu, který se snaží zapojit svaly páteře a udržet páteř ve správné pozici. Zajímavé jsou též pozicovatelné profi stoly s oblou hranou.

Herman Miller – Aeron

Byla jsem v showroomu firmy cre8. Mají velice osobní přístup, vše Vám prodavač ochotně ukáže a židle si můžete na místě vyzkoušet. Nakonec jsem si koupila židli Herman Miller – Aeron velikosti B, která mi seděla nejvíc. Tato židle se prodává ve třech velikostech: A, B a C. A je nejmenší, B je střední a největší je C.

Tuto židli si můžete nastavit naprosto dle vašich představ. Židle vám doslova srovná záda, zadek, pánev, ruce a ramena. Sezení v ní je strašně moc pohodlné, židle s Vámi žije a hýbe se s vámi, jak potřebujete, takže můžete lehce měnit polohu páteře během sezení. Na druhou strnu váš posed je stabilní a trochu si v ní připadám jako v sedačce, ze které není úniku, a která vás nutí ke správnému posedu. Židle Aeron vás vychovává, abyste seděli rovně, je to mravnostní židle. Jakýkoli jiný posed, než ten správný, bude nepohodlný. Například němůte v židli dělat turecký sed, opřít si hlavu o opěrku, protože to už by byly pozice, které při práci nejsou dle výrobce žádoucí a narušují zdravé sezení. Židle Aeron nádherně podepírá bederní část, opěrku si můžete nastavit dle gusta. Nastavitelné je houpání, područky a výška židle. Tato židle splňuje až na chybějící opěrátko hlavy vše, co jsem od židle, která mne udrží ve zdravé pozici, očekávala. Sezení je podobné jako na míči, ale máte opěru zad.

U této židle, stejně jako u jiných židlí značky Herman Miller není opěrka hlavy. Opěrka hlavy je věc, kterou by přivítalo mnoho lidí. Opěrka hlavy chybí u židlí Herman Miller záměrně, opření hlavy s pohledem na monitor totiž neodpovídá správné ergonomii páteře. Opěrku hlavy (headrest) k této židli prodává Atlas Headrest. Opěrky dodávají i do Evropy. Nicméně nejde o oficiální nabídku společnosti Herman Miller. Dle jejich FAQ byste instalací opěrky neměli přijít o záruku na židli.

Herman Miller – Mirra

Jako židli číslo dvě bych si vybrala Herman Miller – Mirra. Je to taková levnější a jednodušší sestřička Aeron. Nicméně nižší cena je znát na pohodlí a materiálech. V této židli jsem necítila tak dobrou oporu bederní páteře, jako má židle Aeron. Též jsem z ní měla více plastový dojem a operky též jsou více plastové. Trochu jsem si v ní připadala jak na umělé sedačce v tramvaji či na kolotoči. Na druhou stranu tato židle patří mezi nejprodávanější židle od Herman Miller a kdybych nechtěla dát tak velké peníze na Aeron, tak bych volila právě Mirru. Prodávají i variantu, kde plastová záda jsou potažena síťovinou.

Herman Miller – Cosm

Židli Herman Miller – Cosm bych volila jako svou třetí variantu. Tato židle se sama automaticky nastaví podle toho, kolik vážíte. Při dosedu si vás zváží a podle toho se v mechanismu upravuje tuhost opěradla. Různým posedem na přední či zadní část židle lze židli trochu ošálit a tak si jednou udělat opěradlo tužší, jindy měkčí, co se týká záklonu. Židle se prodává s různými opěrkami a s různou velikostí zad. Mají vyšší varianty i nižší provedení zádové opěrky. Nicméně protáhlejší záda vám i tak neumožní v pohodlí opřít hlavu tak, abyste byli při tom schopni koukat na displej LDC panelu. Opření hlavy není totiž zamýšleno jako trvalá pozice, ale jen pro případ lehkého protáhnutí a odpočinku. Při opření hlavy koukáte totiž do stropu tak, aby nebyla narušena linie páteře.

Židle Cosm je taková více pohodlnější a ležérnější, nicméně já cítím, že by mne asi neudržela ve správné rovné pozici a skončila bych sklouzlá na židli podobně, jako sklouzávám do ležací pozice na svém starém křesílku. Cítím, že bederní část u této židle nemá takovou oporu, jako u Aeronu. Víc si v této židli připadám jako v houpací síti a po určité době by mne asi začaly bolet záda. Tuto židli vnímám jako vhoudnou v případě sdílených prostor, kde židli může používat každý, nemusí se u ní nic nastavovat a je více univerzální.

Dokáži si představit, že bych v této židli i ležela s nohama opřenýma na štokrleti. Musela bych si však dát polštář do bederní oblasti. V této neergonomické poloze bych pak měla opřenou hlavu o vysoká záda židle a mohla bych pracovat takto i u PC. Nicméně vím, že tato pozice není pro páteř ideální a z této pozice mne pak bolí ruka, ve které mám myš. Navíc pro ležení není židle koncipována a pro správnou ergonomii páteře v ní musíte sedět, nikoli v ní ležet.

Herman Miller – Embody

Židle Herman Miller – Embody je nejležérnější židlí z uvedené čtyřky. Nemá síťovinu, ale klasický potah. Nohy si u ní můžete dát klidně do tureckého sedu nebo i nahoru na štokrle. Nicméně opět operka hlavy zde není a ležet v ní vám dlouho pohodlné nebude.

Opěrku hlavy (headrest) k této židli prodává Atlas Headrest. Opěrky dodávají i do Evropy. Nicméně nejde o oficiální nabídku společnosti Herman Miller. Dle jejich FAQ byste instalací opěrky neměli přijít o záruku na židli. S opěrátkem hlavy by tato židle (nebo spíš křeslo) nemělo téměř chybu např. na hraní her či pročítání manuálů u PC. Kdybych křeslo, ve kterém mohu u PC i ležet, neměla, tak bych asi kromě židle Aeron volila jako doplněk právě židli Embody.

Sedadlo židle je dosti široké, vejde se tam téměř kdokoli s jakýmkoli pozadím. I když jste třeba drobné postavy, tak opěrky židle si můžete přitáhnout nádherně k sobě a upravit tak, aby seděly přesně vám. Můžete se na ní hodně pohybovat páteří do rotace, jakoby do stran. Lze si dát i ruce za hlavu a pěkně se na ní protáhnout, aniž by vás cokoli tlačilo. Řekla bych, že je to spíš židle na pohodu a hraní her, než na práci, při které potřebujete být ve střehu. Opět jde o univerzální židli, kde jedna velikost padne všem.

Závěr

Ze židle Herman Miller – Aeron mám opravdu radost. Sedí se na ní skvěle a nohy na štorkle si i u ní mohu vyložit též na chvíli nahoru. Bez opěrky hlavy lze pololežící polohu ale provozovat jen chvíli. Proto je vhodné mít k PC ještě i nějaké to ležící křeslo, ve kterém si dáte nohy pomalu až za hlavu a změníte občas zdravou polohu i za na nějakou tu nezdravou. Gymnastický míč beru též jako nutnost…

Další články