Scribus – DTP program zdarma

Datum vydání: 24. 10. 2022

Scribus je program na sázení textů s obrázky a publikaci dokumentů (tzv. DTP – desktop publishing). Jde o open source a je tedy zdarma pro průzné operační systémy, např. Windows, Mac OS a Linux. Scribus je obdobná aplikace jako jsou placené aplikace QuarkXPress a Adobe InDesign. Text i obrázky jsou u DTP programů jako je Scribus vkládány do rámečků (frames), se kterými můžeme libovolně manipulovat. DTP programy jsou vhodné pro tvorbu vizitek, brožur, propagačních materiálů, magazínů včetně tiskové přípravy s ořezovými značkami. Bližší informace ke Scribusu najdeme na oficiálních stránkách:

Pěkný základní video tutoriál ke Scribusu má TJ FREE na YouTube.

Práce s texty a styly

Základní práci s texty obsahuje tutoriál Scribus Lesson 3 - Add Text Frames a Scribus Lesson 8 - Using Syles. Scribus (na rozdíl od programu Inkscape) umí pracovat s textovými styly. Ve stylu lze upravit Line Spacing (vzdálenost mezi jednotlivými řádky textu). Ve Story Editoru lze nastavit příslušné styly u daného textu. Styly se jinak upravují pomocí Styles Manageru přístupného přes menu Edit / Styles. Jinak Linespacing lze upravit i přímo přes volbu F3 Text Properties u textového rámečku.

Pomocí klávesové zkratky Ctrl + mezerník vkládáme do textu nedělitelnou mezeru. Jakmile v textu dáme Enter, vytvoří se nový odstavec s nově nastaveným stylem. Abychom měli delší text pod jedním stylem, tak může být vhodnější do textu dát pouze nový řádek pomocí Shift + Enter.

PDF manuály a další užitečné odkazy

Další články