Apple iPhone – zálohování dat a iCloud

Datum vydání: 12. 4. 2022

Zálohování na iCloudu

Data v mobilu Apple iPhone si obvykle zazálohujeme na iCloud (www.icloud.com). Zálohování iPhone na iCloud probíhá obvykle automaticky v noci jednou denně, když je mobil připojený k napájení. Mobil musí být při zálohování připojen na WiFi a musí být v mobilu zálohování povoleno. Zálohu lze pak použít na obnovení zařízení ze zálohy.

Zálohování přes iCloud není jedinou možností. Záloha mobilu by měla být možná jak přes iCloud, tak pomocí PC. Záloha na iCloudu obsahuje téměř všechna data a nastavení včetně fotek ve vašem mobilu, SMS atd. a je uložena samostatně na iCloudu.

U fotek je situace trochu matoucí. Fotky můžete mít fyzicky uloženy buď v mobilu, nebo na iCloudu a od toho se pak odvíjí, zda jsou či nejsou součástí zálohy jako takové. Zde je popsán rozdíl mezi úložištěm v zařízení (tj. v mobilu) a úložištěm na iCloudu (tj. na webu). Pokud máte zapnutou v mobilu volbu Fotky na iCloudu, tak fotky součástí zálohy nejsou, protože jsou již aktualizovány průběžně a uloženy (zálohovány) na iCloudu automaticky. Zálohu zařízení si lze též vytvořit přes program iTunes od Apple pro Windows či Mac.

Fotky na iCloudu

Pokud má uživatel v mobilu zaplé Fotky na iCloudu, tak ty jsou pak ukládány mimo standardní zálohy. Bohužel zdarma na iCloudu máte k dispozici pouze 5 GB. Pokud máte zapnuty Fotky na iCloudu a fotky s dalšími daty vám zabírají více místa, musíte si dokoupit větší prostor (iCloud+), nebo nějaká data (např. obrázky a videa) v telefonu promazat, jinak nebudete moci iCloud využívat. Paměťová karta v mobilu má obvykle větší kapacitu (např. 64 či 128 GB) než standardně nabízený iCloud s 5 GB, takže velikost 5 GB na iCloudu překročíte jak nic.

Mít zapnutý iCloud je šikovné. Data máte pak přístupná na všech vámi definovaných zařízeních a můžete si snadno upravovat na iCloudu kontakty, pracovat s nimi, můžete si stahnout jednoduše fotky do PC apod. Nicméně zcela závislí na iCloudu být nemusíte. Fotky by mělo být možné stáhnout z mobilu i přes aplikaci Fotky ve Windows. Nicméně mně osobně ani iTunes, ani aplikace Fotky nefungují s mobilem zcela správně nebo fungují pouze částečně. Bohužel nevím, zda je chyba v mém mobilu či v těchto aplikacích… Spolehlivě mi funguje pro stahování fotek pouze iCloud.

Pro využívání iCloud je zapotřebí být na WiFi. Hlavním klíčovým limitem pro funkčnost iCloudu je místo, resp. velikost dat, která tam chcete uchovávat. Když nemáte placený iCloud+, tak využijete rozumně pouze 5 GB v telefonu. Prakticky se musíte do toho limitu vejít. Pokud v mobilu máte zabrán větší prostor (např. fotkami), což lze, tak s fotkami mimo mobil neuděláte téměř nic (pokud vám nebude fungovat spolehlivě aplikace Fotky či iTunes). Bohužel při zaplněném datovém úložišti ve vašem mobilu nejde provést ani částečné či postupné využítí iCloudu. Myslím tím postup, že bychom například část fotek na iCloud nahráli, ty pak stáhli a smazli, a pak tam nahráli další fotky atd. Bohužel iCloud se nechová přímo jako disk, ale spíš jako nástroj (aplikace) pro uchovávání a sdílení některých dat a jejich možnou úpravu přes webové rozhraní. iCloud funguje tak, že buď nahrajeme na iCloud (zapneme na iCloud) všechny fotky nebo žádnou fotku. Buď všechno, nebo nic. Sice si můžeme vybrat, co vše budeme na iCloud nahrávat (např. zprávy, fotky apod.), ale podvýběr tohoto výběru není možný.

Když na iCloudu nemáte dost místa a nechcete platit za iCloud+, tak musíte prostě a jednoduše promáznout pár fotek, videí či dat než se vejdete do limitu 5 GB, teprve pak začne neplacený iCloud správně fungovat jako celek tak, jak má. Někdy je nutné pro uvolnění místa promazat i Nedávno smazané fotky, a to jak v mobilu, tak i na iCloudu, pokud z důvodu překročení limitu nefunguje již synchronizace iPhone s iCloudem. Pro synchronizaci může pomoci též dání mobilu do nabíječky. Toto mi dost na obchodní politice Applu vadí, ale chápu to. Smyslem iCloudu není, aby fungoval jako disk. Nicméně tímto nepřímo Apple nutí uživatele iPhone do placeného iCloudu+. K čemu jsou vám platné zakoupené GB v mobilu, když pak za ně musíte platit formou iCloudu+, abyste je mohli vůbec prakticky využívat a snadno stahovat do PC?

Měsíční ceny iCloudu+ jsou ke dni 12 .4. 2022 pro Českou republiku: 50 GB: 25 Kč, 200 GB: 79 Kč, 2 TB: 249 Kč měsíčně. Logika Apple je asi taková, že když jste měli na mobil iPhone, máte i na iCloud+. Tak plaťte… Ale při prodeji mobilu se tím Apple nechlubí. Datová karta v iPhone není vyjímatelná, takže k datům na ní se lze dostat až přes aplikaci (iCloud, Fotky apod.), nikoli však přímo zasunutím karty do USB přes čtečku karet. Chápu to, určitě je to z hlediska bezpečnosti lepší, když kartu nelze jen tak z mobilu vyjmout a přečíst. Nicméně proč musím platit za dolování dat z paměťové karty nad 5 GB měsíční paušál, když iCloud+ „nebyl spolu s mobilem v krabičce“?

Další články