Reproduktory Presonus Eris E3.5 BT – recenze

Datum vydání: 7. 4. 2022

Testovala jsem reproduktory Presonus Eris E3.5 BT a na operačním systému Linux Mint 20.3 (manuál). Reproduktory fungují dobře a jsem z nich nadšená. Celkem dlouho jsem hledala vhodné reproduktory cca do 3000 Kč k PC. Reproduktory Presonus Eris E3.5 BT jsou jak skládačka a jdou připojit k různým zařízením (k PC, k mobilu, přes subwoofer, k externí zvukové kartě). Mají více konektorů pro připojení a samostatné napájení.

Presonus Eris E3.5 BT jsou tzv. studiové monitory (používají je zvukaři při mixování a úpravě hudby). Presonus Eris E3.5 BT jde běžným způsobem připojit k PC. I bez subwooferu zní naprosto srovnatelně jako mé dřívější Logitech Z-4e. Mají ještě lépe probarvené středy a přirozenější zvuk. Klavír zní opravdu jako klavír, trubka jako trubka. Basy i bez subwooferu jsou super, komu by nestačily, je to jak skládačka, můžete si subwoofer dokoupit k tomu následně zvlášť (repráčky se pak připojí do subwooferu a subwoofer se přípojí kabelem k PC). Zvuk je ještě lepší než u Logitech Z-4e, slyším tam věci, které na Logitech Z-4e či Logitech Z407 slyšet nebyly. A to jsem značně hluchá, nicméně s hudebním sluchem. Mluvené slovo je také ok. Mají totiž výškový i středový reproduktor! Zatím jsem s Presonus Eris E3.5 BT naprosto spokojená. Aktuálně jsou nejprodávanějšími repráčky k PC na alza.cz, czc.cz je bohužel v nabídce vůbec nemá. Czc.cz vůbec v nabídce studiové monitory nemá. Studiové monitory mají své výhody a nevýhody, zvuk do nich jde v surové podobě, není reproduktorem nijak přikrášlován a upravován. Někomu to může vyhovovat, jinému ne. Studiové monitory odhalí kvalitu nahrávek a špatné nahrávky na nich znějí opravdu špatně a dobré nahrávky znění opravdu dobře. Mně to takto vyhovuje a jsem s nimi zcela v dané cenové kategorii spokojená. Jsou super a mrazí při nich při poslechu kvalitní hudby nahlas v zádech :)).

Reproduktory jde bez problémů připojit přes bluetooth (BT) k mobilu. Mám ozkoušeno přes iPhone. Před připojením je třeba provést reset nastavení zmáčknutím tlačítka na zadní straně reproduktoru. Následně povolíte bluetooth na mobilu a vyberete zobrazené zařízení „Eris E3.5 BT“ (viz manuál strana 6). Tím se repráčky propojí na mobil a můžete si pouštět přes reproduktor hudbu či cokoli z mobilu. Bohužel bluetooth asi nejde při zapnutých reproduktorech nijak vypnout, takže je vhodné si nějaký mobil s nimi spárovat. Jinak se může stát, že by si někdo cizí (např. soused o patro výše) mohl spárovat vaše reproduktory se svým mobilem a následně vám něco hezkého přehrávat na vašich reproduktorech u vás doma :). Při vypnutých reproduktorech je samozřejmě bluetooth v repráčcích též vypnutý.

Ačkoli jsou reproduktory Presonus Eris E3.5 BT klasické stereo bez subwooferu, tak sobwoofer jde k nim dokoupit naprosto zvlášť. Je to jak skládačka, což je super. To u běžných reproduktorů k PC nebývá. Výrobce samozřejmě doporučuje svou značku Presonus Eris SUB 8 (manuál). Nicméně můžete zkusit propojit reproduktory třeba i s jiným subwooferem, pokud ho máte k dispozici. Mně třeba zbyl starý funkční subwoofer, ke kterému mi odešly repráčky. Stačí si zakoupit propojovací kabely např. PremiumCord kabel 2x CINCH - 2x CINCH, M/M, HQ, 1.5m, černá a připojit reproduktory do sobwooferu a sobwoofer připojit k PC. Já to tak udělala se starým subwooferem od Logitech Z-4e a kombinace mi uspokojivě funguje. Nicméně čekala jsem větší rozdíl. Rozdíl u reproduktorů Presonus Eris E3.5 BT se subwooferem a bez sobwooferu není až tak výrazný a reprodukory jsou sami o sobě dobře vyladěny. Někdo v diskuzích říkal, že jim např. originální Presonus Eris SUB 8 vrní a na blízký poslech je to slyšet. Reproduktory Presonus Eris E3.5 BT mají sami o sobě basy celkem dosti hluboké i bez sobwooferu. Ale se subwooferem mi to připadá o něco lepší, když se soustava dobře navzájem vyladí. Je třeba si pak pohrát s nastavením subwooferu a reproduktorů a zvolit vhodnou kombinaci hlasitosti u obou zařízení a vhodné nastavení basů. Je možné, že kombinace se sobwooferem Presonus Eris SUB 8 by mohla být ještě podstatně lepší, protože jsou k sobě dělané. Výhodou subwooferu též je, že basy jdou pak více do subwooferu a nevibruje mi od basů tolik deska stolu. Basy jsou se subwooferem prostě pěkně dole, a to jak hudebně, tak i fyzicky.

Další články