Reproduktory Logitech Z407 – recenze

Datum vydání: 5. 4. 2022

Zakoupila jsem si reproduktory k PC Logitech Z407 za 2 143 Kč. Nakonec jsem je vrátila, protože mi nevyhovovaly. Popíši zde své zkušenosti s nimi, jejich přednosti a nedostatky.

Krabice neobsahovala podrobný manuál, nicméně manuál je dohledatelný na webu výrobce. Reproduktory nehrají zcela špatně, ale na druhou stranu to není vůbec žádný zázrak. Reproduktory mi měly sloužit místo reproduktorů Logitech Z-4e, které mi vydržely 16 let, než jim popraskalo gumové uchycení reproduktorů kolem středního repráčku. Prostě ta guma časem ztvrdla a zkřehla a nakonec částečně vypadla a reproduktor začal drnčet. Reproduktory Logitech Z-4e jsem kdysi koupila v roce 2006 za cenu 2 212 Kč.

Logitech Z407 versus Logitech Z-4e

Logitech Z407 stály podobné peníze jako mé dřívější Logitech Z-4e (pokud odhlédneme od inflace). I deklarované parametry reproduktory mají podobné, dokonce Logitech Z407 by měl mít větší uváděný výkon. Oboje repráčky mají subwoofer a dva satelity (přední reproduktory). Nicméně poslechově je to nebe a dudy. Z diskuzí na internetu jsem si udělala závěr, že značka Logitech se za posledních 10 až 15 let značně pohoršila v kvalitě. Lidé si v diskuzích chválili dřívější zhruba 10 let staré Logitech X-230, což jsou podobně konstruované repráčky prodávané zhruba před 10 lety a nyní za ně marně hledají odpovídající náhradu. Matně si pamatuji, že to byla právě doba, kdy já kupovala Logitech Z-4e a mám pocit, že Logitech X-230 byly právě tehdy též v nabídce. Z diskuzí na internetu jsem vyrozuměla, že lidé marně hledají v podobné cenové kategorii obdobně znějící reproduktory značky Logitech a nenacházejí je.

Kdybych neměla porovnání s jinými reproduktory v podobné cenové hladině, tak bych si možná i reproduktory Logitech Z407 nechala. Nicméně protože jsem měla koupené celkem dvoje reproduktory Logitech Z-4e, z toho jedny kompletně ještě funkční, tak jsem porovnání měla. Porovnávala jsem řeč, muziku, barvu tónů, celkový dojem a ozvučení u PC a ozvučení celé místnosti.

Logitech Z407 mají plastový a menší subwoofer. Basy jsou na subwooferu zastřené, víc duní, hluboké tóny nejsou tak probarvené. Reproduktor subwooferu Logitech Z407 je menší a směřuje přímo do podlahy, což možná neocení sousedi pod vámi. Reproduktory Logitech Z-4e měly subwoofer čtvercový, pravděpodobně dřevěný, snadno ovladatelný a s probarvenými basy. Jsou jasně slyšet basové tóny.

Logitech Z407 mají přední reproduktory vybaveny odnímatelným stojánkem, což je výhoda i nevýhoda. Výhodou je, že si přední reproduktory může polohovat na výšku i na ležato. Nevýhodou je, že stojánek není příliš stabilní a reproduktor tak trochu plave na podložce. Dokonce to má vliv na výslednou produkci a hlavně na mluvenou řeč. Lepšího výsledku jsem dosáhla, když jsem reproduktory dala na ležato, protože měly větší oporu. Když byly postaveny na stojato, tak při přidání hlasitosti začaly značně vibrovat a mluvená řeč byla u Logitech Z407 posazena hodně hluboko. Když se daly přední reproduktory Logitech Z407 naležato, tak muzika i řeč byla lepší. Reproduktor měl lepší oporu o podložku a tolik nedrnčel a řeč byla přirozenější s lepšími výškami. Takže pokud vám reproduktory budou znít divně, zkuste je položit, třeba se to zlepší.

Nicméně ani změna reproduktorů naležato příliš kvalitu zvuku nezlepšila. Reproduktory se ještě celkem dobře nechaly poslouchat na kraťoučkou vzdálenost, když jsem přímo seděla u nich za PC. Pokud jsem zvýšila hlasitost a chtěla s nimi ozvučit celou místnost, tak celkem smůla. Dokonce i reproduktory Genius SP-HF1250B, 2.0, 40W, které jsem kdysi koupila v roce 2017 za 969 Kč znějí lépe a ozvučí celou místnost lépe. V dnešní době je v prodeji druhá verze těchto Genius SP-HF 1250B Ver. II, 2.0, dřevěné po 949 Kč. Lidé v diskuzích ale často uvádí, že tato druhá verze není až tak povedená, jako ta předchozí první. Takže nevím, co se za ta léta s repráčky stalo... Zdá se, že kvalita šla prostě dolu. Zjednodušeně řečeno, lepší reproduktory než Logitech Z407 si můžete pořídit za více jak poloviční cenu. Dle mého názoru u Logitech Z407 naprosto neodpovídá poměr cena/výkon.

U mých dřívějších Logitech Z-4e byly nádherně prokresleny basy a výšky (středy jsou tam slabší). U Logitech Z407 muzika proti tomu plochá, bez barev, nemrazí vám při ní v zádech, když si to pustíte víc nahlas. Po chvíli mám tendenci reproduktory vypnout. Výšky Logitech Z407 jsou značně ošizené, prostě chybí. Reproduktor Logitech Z407 je spíš středový než výškáč, nebo spíš něco mezi (ani ne středy ani ne výšky). Téměř všem satelitům dodávaným se sobwooferem k PC v dnešní době chybí výškové reproduktory. Téměř všichni uživatelé si v diskuzích na internetu stěžují u aktuálně prodávaných sad reproduktorů na nedostatečné či chybějící výšky. Téměř všichni výrobci se u reproduktorů k PC zaměřují hlavně na středy a basy. Muzika či řeč pak pokulhává. Hry jsou možná ok.

Hudebně u mne Logitech Z407 byl prostě zklamání. Kdybych neměla srovnání, tak si reproduktory asi nechám, jenže já srovnání měla. Divím se, že jsou Logitech Z407 reproduktory celkem dosti prodávané. Vybrala jsem je kvůli tomu, že s jinými Logitech reproduktory lidé dle diskuzí měli ještě více problémů, ačkoli značka Logitech patří mezi reproduktory mezi vyhlášené značky. Pravděpodobně bývávalo. Já jsem před 10 až 15 lety s Logitechem též byla spokojená. Myši od Logitech považuji za výborné.

Logitech Z407 versus Logitech Z200

Podobně jako Genius SP-HF1250B stojí aktuálně prodávané Logitech Z200. Repráčky Logitech Z200 považuji celkově za lepší než Logitech Z407. Genius SP-HF 1250B či Logitech Z407 ozvučí bez problémů celou místnost na rozdíl od Logitech Z407. Samozřejmě záleží také na zvukové kartě na konkrétním PC. Logitech Z407 má jedinou výhodu oproti Genius SP-HF 1250B či Logitech Z200, a to v basech. Pochopitelně subwoofer, i když není nějaký super, dělá své. Ale jakmile člověk u Logitech Z407 poodsoupí od satelitů dál do zadní části místnosti, tak satelity již nejsou příliš slyšet (jsou příliš slabé) a zůstávají hlavně zvuky subwooferu.

Pro člověka, který chce poslouchat hudbu a mluvenou řeč považuji za lepší variantu koupit kvalitnější a silnější reproduktory typu stereo, než slabé přední reproduktory v kombinaci se subwooferem. Kdo hraje více počítačové hry, tak asi více ocení sobwoofer i na úkor kvality předních reproduktorů. Prý je lepší v dané cenové kategorii kvalitnější stereo než ošizené přední reproduktory se subwooferem.

Přední reproduktory Logitech Z407 mi přišly jak chrastítka. V cenové kategirii kolem 2 000 Kč očekávám víc. Plast, ve kterém byly reproduktory umístěny, je jen skořápkou cca 2 až 3 milimetry silnou, která se začne chvět a třást, když se reproduktory zesílí. Jde spíš o drnčení než o příjemnou rezonanci. Satelity jsou příliš lehoučké, stačí do nich lehce drbnout a změní polohu. Jejich skořepina na kvalitě zvuku nepřidá, spíše naopak. Úchyt (stojánek) v reproduktoru, který se nasazuje do reproduktorů, příliš pevně nedrží. Celý reproduktor tak trochu plave ve vzduchu místo toho, aby se pevně držel základny a měl v ní oporu.

Ovladač hlasitosti a BT (Bluetooth)

Ovladač hlasitosti je plně bezdrátový a využívá Bluetooth. Do ovladače se musí dát dvě tužkové baterie AAA. Ovládání na dálku je příjemné, ovladač můžete mít např. v posteli a z postele si muziku můžete vypnout, zesílit či zeslabit. Ovládat jdou i samostatně dálkovým ovladačem basy. Ovladač má nicméně zpoždění a většinou reaguje až na druhý pohyb. Mně osobně nevyhovuje to, že bylo možné ovladačem otočit vícekrát dokola než dosáhnete maxima. Ztrácím tak zcela přehled na jaké úrovni hlasitosti se právě nacházím. U jiných reproduktorů třeba vím, že mi vyhovuje např. nastavení 75 % hlasitosti na reproduktoru a 75 % hlasitosti na PC. Prostě mám předem vyzkoušené kombinace nastavení. Když ovladač nemá „stupnici“, tak permanentně hledám, jak si mám hlasitost pro danou příležitost nastavit, zrovna podle toho, zda jsem přímo u PC, či jsem třeba mimo PC. Soustavným hledáním nastavení ztrácím čas. Celkově však Bluetooth ovládání odkudkoli v místnosti kolečkem je velice příjemné a uživateli oceňované jako přednost těchto reproduktorů.

Reproduktory Logitech Z407 jsem testovala na Linux Mint 20.3. Fungují i na Linuxu dobře. Nicméně, jakmile jsem je poprvé zapojila a dala do ovladače baterky, tak reproduktory nefungovaly a už jsem se lekla, že to bude Linuxem. Chyba byla však mezi myší a klávesnicí a v chybějícím kompletním návodu. Reproduktory totiž defaultně předpokládají, že je budete mít připojeny k PC přes Bluetooth. Přes Bluetooth by měly jít reproduktory napojit i na mobil. Když reproduktory připojíme kabelem k PC, tak je nutné extra zapnout na ovladači hlasitosti repráčků drátové připojení, jinak repráčky pochopitelně nefungují! Zespoda oladače hlasitosti je možnost změny Bluetooth a Wired. V případě připojení repráčků přes kablely k PC se musí nastavit na ovladači hlasitosti volba Wired (drátové připojení)! Kdo by to čekal, zapojíte reproduktory a nic…

Také propojení reproduktorů Logitech Z407 přes mobil se nepodařilo na první dobrou. Reproduktory se mi v Bluetooth zařízeních po zapnutí Bluetooth v mobilu vůbec neobjevovaly. Měly by tam být vidět jako „Logi Z407“. Asi byly repráčky spárované od výroby s jiným mobilem. Bylo nutné provést reset ovladače hlasitosti stiskem obou tlačítek (Bluetooth a Wired) zespoda na ovladači hlasitosti (více viz manuál). Následně při zapnutí Bluetooth bylo vidět Bluetooth zařízení v mobilu jako „Logi Z407“. Pak mi po spuštění videí z mobilu zvuk šel do repráků. Bohužel mi napojení přes mobil přes Bluetooth fungovalo jen chvíli, a to z iPhone. Starší Huaway mobil mi repráčky vůbec nezobrazil. I s iPhone byl ale problém. Propojení se mi povedlo pouze jednou. Pak mne mobil vyzval k volbě „Ignorovat zařízení“, která myslím nešla odmítnout a od té doby jsem se na repráčky nedostala. Prý by dle Apple pomohlo přejmenovat název Bluetooth zařízení, což není u reproduktorů možné. Možná by pomohl reset celého mobilu do továrního nastavení. Nevím, jak zpětně zařízení neignorovat a zase zobrazit. Když to shrnu, tak se mi trvalé a funkční propojení reproduktorů přes mobil nezdařilo. Fungovalo mi správně pouze fyzické drátové připojení v kombinaci s Bluetooth ovladačem s tím, že tam je zpoždění v reakci cca 2 s, někdy ovladač reaguje až na podruhé.

Závěr: zvítězily Presonus Eris E3.5 BT

Nakonec jsem reproduktory Logitech Z407 vrátila a uděla jsem dobře. Už jsem si myslela, že si žádné reproduktory v ceně od 2000 do 3000 Kč nevyberu. Nakonec jsem si pořídila k počítači Presonus Eris E3.5 BT a jsem s nimi nadmíru spokojená.

Skladby vhodné pro testování zvuku

Reproduktory jsem si testovala na dvou písničkách:

Další články