Liberation Sans a Liberation Serif

Datum vydání: 14. 12. 2021

Fonty Liberation Sans a Liberation Serif jsou fonty, které jsou zdarma k dispozici pod svobodnou licencí. Tyto fonty jsou obdobou fontů Arial a Times New Roman od Microsoftu, které jsou však svázány komerční placenou licencí.

Fonty Liberation Sans a Liberation Serif jsou použity jako defaultní fonty v LibreOffice, což je kancelářský balík zdarma vydaný pod svobodnou licení. LibreOffice lze nainstalovat do Windows, Linuxu i na MacOS.

Speciální znaky: „béčko“ ♭ a „křížek“ ♯

Když chceme použít nějaké speciální znaky tohoto písma (obdobně platí i pro jiná písma), tak si lze zobrazit v LibreOffice mapu znaků pomocí menu: LibreOffice Writer / Insert / Special Character… a zobrazí se nám tabulka Special Characters s různými písmeny a symboly. Tato volba je přístupná též přes tlačíko se symbolem omega Ω.

Nicméně tato tabuka zdá se, že není zcela kompletní. Já osobně hledala „béčko“ ♭ a „křížek“ ♯ pro označení půltónů pro notový zápis. Určitě jsou speciální fonty určené pro notový zápis i pro Linux, nicméně mně stačily tyto dva symboly. Jsou označeny jako:

Symbol křížku jsem v tabulce speciálních znaků LibreOffice našla, symbol béčka již nikoli. Symbol béčka není uveden bohužel ani v soupisu Unicode characters supported by the Liberation Sans font ani v tabulce znaků Liberation Sans Font, kde si lze znaky zobrazit blíže podle kategorie.

Nicméně jak symobl ♭, tak symbol ♯ lze u fontů Liberation Sans a Liberation Serif použít tím způsobem, že máme font vybraný a daný znak jednoduše nakopírujeme odjinut (například zobrazený na webu) přes klávesovou zkatku CTRL + C a následně ho vložíme do LibreOffice či jiného programu přes CTRL + V. Symboly se vloží správně včetně zachování vybraného fontu Liberation Sans či Liberation Serif (dle výběru). Tento postup mi funguje i v grafickém vektorovém programu Inkscape.

Je možné, že podobným způsobem by šly vložit i některé jiné symboly, které přímo nenajdeme v zobrazované tabulce znaků u daného fontu.

Další články