Apple iPhone 13, 12, 11, SE, 8, 7…

Aktualizováno: 19. 4. 2022, datum vydání: 11. 4. 2022

Apple nabízí různé modely svých mobilů iPhone. Nejnovějším modelem v současné době je Apple iPhone 13 s operačním systémem iOS 15. Nicméně pokud máme hlouběji do kapsy, můžeme volit např. Apple iPhone SE 2020 s iOS 13 (po aktualizaci iOS 15). I tak je Apple dosti drahý, ale uživatelé si zde platí za funkční OS, za vyšší bezpečnost a další výhody.

Uživatelská příručka pro Apple iPhone

Zde jsou jen ve stručnosti odkazy na příručky:

Nabíječka k Apple iPhone

K mobilu iPhone nedostanete v balení nabíječku. Tu si musíme opatřit samostatně. V balení je pouze USB kabel typu USB-C – Lightning. Konektor Lightning je přímo v mobilu a výstup na druhém konci drátu máme USB-C. Nabíjení pak musíme vyřešit USB-C nabíječkou nebo si opatříme redukci na klasické USB. Druhá možnost je levnějším řešením. Nejnovější bezdrátové nabíjení je dosti drahé.

Nicméně stačí si pořídit např. PremiumCord Adaptér USB 3.0 A/male - USB 3.1 konektory C/female a můžeme nabíjet mobil přes USB v počítači nebo přes nějakou USB nabíječku, kterou již máte z dřívějších mobilů a která disponuje USB-A portem. Případně lze zakoupit originální Apple Lightning to USB Cable 1 m, ale redukce je levnější než celý nový kabel. Případně lze zakoupit originální Apple 20W USB-C napájecí adaptér, který pracuje přímo s USB-C konektorem. Nově se ještě prodávají i bezdrátové nabíječky, které fungují tak, že na ně jen mobil položíte a pomocí elektromagnetické indukce se mobil nabije. Takže možností, jak vyřešit nabíjení je mnoho.

Pro výkon ve Wattech platí rovnice: watty = volty × ampery. Základní vzorec pro výkon stejnosměrného proudu je: P = UI. P je elektrický výkon s jednotkou W (watt), U je elektrické napětí s jednotkou V (volt), I je elektrický proud s jednotkou A (ampér). Takže nabíječka s 5 V a 2 A by měla mít výkon 5 * 2 = 10 W. Nabíječka s 9 V a 2 A by měla mít výkon 9 * 2 = 18 W. Pokud nebudeme používat originální příslušenství od Apple, tak je třeba se podívat na jaké W, V a A je dělaný mobil a s jakými napájecími adaptéry pracuje dle manuálu. Např. pro iPhone 12, iPhone SE se používají napájecí adaptéry 20 W, 18 W a 5 W. Pravděpodobně stejně dobře, jako drahá originální nabíječka od Apple, by měla posloužit např. nabíječka MAX nabíječka USB-C 18W, bílá s výkonem 18 W (pozn. použití na vlastní riziko).

Další informace k nabíjení mobilů

Flipové pouzdro

Dále k mobilům iPhone 7/8/SE(2020) doporučuji zakoupit např. FIXED tenké flipové pouzdro Topic pro iPhone 7/8/SE(2020), černá. Poslouží pro ochranu mobilu a skla. Většinou, když mobil spadne, tak se kryt zavře. Samozřejmě, že to nemusí být stoprocentní. Dle recenzí fólie ani ochranná skla na řadu iPhone 7, 8 a SE moc nesedí. Displej je na okrajích lehce zahnutý a s fóliemi i ochranným sklem jsou spíš jen potíže. Za fólií se prý drží špína, vytváří se bubliny a někdy nesedí na rozměr mobilu správně. Sklo se zase na okrajích má tendenci u těchto modelů odchlipovat. Flipové pouzdro je asi v tomto případě lepší variantou.

Další články