Velikost tabule AWW App na A4

Aktualizováno: 6. 11. 2020, datum vydání: 5. 11. 2020

Pro mou interaktivní online výuku matematiky se mi osvědčila tabule AWW App. Tato tabule má rychlou odezvu, může do ní psát učitel i student. Pro sdílení stačí zkopírovat unikátní URL stránky. Nicméně tato tabule má nekonečnou plochu, což může někomu vyhovovat, jinému nikoli. Já mám raději přesně ohraničenou plochu, do které budeme psát, protože to zaručuje, že výsledek bude mít pořád nějaký rozumný formát a půjde případně dobře zobrazit jako celek na monitor či vytisknout na papír na formát A4 se zachováním určité obvyklé velikosti psaného písma.

Ohraničené plochy daného rozměru, která bude následně vhodná pro uložení a případný tisk na A4, můžeme dosáhnout vytvořením šablony A4 s rámečkem. Tohoto lze dosáhnout například tím, že si nahrajeme do tabule AWW App ohraničenou plochu A4, v rámci které budeme do tabule psát. Může to být i obrázek naprosto bílé A4. Já zde budu pracovat s ohraničenou A4, aby byl okraj lépe při práci vidět.

Šablona s rámečkem A4 na výšku

Připravila jsem proto soubor s rámečkem velikosti A4 na výšku. Jde o průhledný png s okrajem velikosti 5px pro rozměr A4 v rozlišení 300 dpi.

Problém u vložení obrázku u tabule AWW App je, že rozměr obrázku upraví automaticky při vložení tak, aby se vešel na obrazovku. Jenže takový obrázek při standardní nastaveném Zoomu je pak příliš malý s ohledem na standardní nastavení pera. Pokud bychom například podobným způsobem vkládali obrázek vytvořený z nějakého pdf dokumentu (např. vytvořené pomocí PDF 2 PNG), budeme mít stejný problém. Obrázek by nebyl příliš čitelný a špatně by se do něj zapisovalo (pero by bylo moc tlusté).

Aby se tomu zabránilo, je třeba obrázek vůči ploše nějak zvětšit. Jenže zde je problém s tím, že když obrázek při vkládání zvětším vytažením za růžek či okraj, tak mi zmizí tlačítko Place Image pod obrazovku. Jde o tlačítko, kterým bych měla obrázek vložit, je pryč. Klávesa ENTER mi na potvrzení vložení nefunguje, tlačítko není defaultně zapnuté. Takže běžným způsobem nemohu obrázek zvětšit. Když obrázek vložím tak jak je, pak už zvětšit nejde. Takže potřebujeme obrázek zvětšit ještě před samotným vložením do tabule. A jak na to? Přišla jsem na tři možné způsoby, jak tento nedostatek obejít.

1. Vložení obrázku pomocí zoomu tabule

Pro ideální nahrání obrázku do tabule se mi osvědčil následující postup. Ve zkratce: odzoomuji tabuli, vložím obrázek, vrátím zoom zpátky. Teď to popíši podrobně.

Zoom tabule nastavím na 30 % až 33 % (pomocí tlačítka tabule vpravo, rychleji nastavíte po kliknutí do zoomu tabule pomocí CTRL + kolečko myši). Následně tlačítkem + UPLOAD PDF PPT IMG DOC / Upload image nahraji do tabule obrázek šedivý či černý s orámováním A4 a volbu potvrdím tlačítkem Place image bez jakékoli úpravy tvaru a velikosti.

Zmenšení tabule na 30 % zde mám nastaveno z důvodu, aby se mi obrázek vešel na tabuli bez úprav velikosti a rámeček se mi pěkně vešel na tabuli tak, jak potřebuji a při následném zrušení zoomu byl rozprostřen pěkně na šířku tabule. Velikost zoomu může být individuální, záleží na osobním nastavení a velikosti monitoru. Tabule bohužel po vložení obrázku neumožňuje obrázek následně zvětšit či zmenšit.

Dále vrátím zoom tabule na původní nastavení 100 % nastavením LOCK ZOOM. Tím se vrátí tabule do základního nastavení. Zároveň tím zabráním manipulaci se zoomem tabule. Lepší je pracovat s LOCK ZOOM, aby vaše písmo mělo pořád stejnou podobu i při opakovaném používání tabule. Rámeček A4 vloženého obrázku se mi pěkně umístí kolem celé obrazovky na šířku. Vloženému rámečku je vhodné nastavit zámek volbou Select / Lock, abychom zabránili nechtěnému výběru, posunu, výmazu apod.

Následně do tohoto rámečku píši na tabuli a postupně se posouvám při psaní směrem dolů (mezerník + levé tlačítko myši) až popíši celý formát A4. Výsledný obrázek lze uložit jako png či pdf. Pdf lze pak výborně vytisknout na A4 a i psaný text odpovídá velikosti běžně psaného textu. Rámeček na pozadí bude zachovávat danou velikost.

Psaní na A4 na výšku má výhodu, že výsledné uložené pdf či obrázek se pěkně vytiskne na tiskárně na A4. Nevýhodou je, že při zobrazení na monitoru se nám obrázek příliš zmenší nebo se nevejde celý a budeme muset pro jeho zobrazení použít posun. Výhodou je, že na A4 na výšku se nám vejde více psaného textu, pokud pracujeme tak, že máme A4 zobrazenu na šířku na 100 %. Vytištěný text pak bude více odpovídat velikosti běžně psaného písma.

Šablona s rámečkem A4 na šířku

Zde jsou případně ještě varianty obrázků na šířku (landscape) v černé či šedivé barvě rámečku. Při použití A4 na šířku sedí pak nastavení zoomu při nahrávání obrázku na 40 % až 45 %.

Psaní na A4 na šířku má výhodu, že výsledné uložené pdf či obrázek se pěkně zobrazuje na monitoru. Lze ho i vytisknout, ale písmo bude celkem velké. Na A4 na šířku se toho zase tolik nevejde, pokud pracujete tak, že máte A4 zobrazenu na šířku na 100 %.

Zoom si nastavte podle sebe…

Tento postup vám nemusí sedět úplně přesně na vaše nastavení monitoru a velikost zobrazovaných webových stánek, protože je můžete mít personifikovány trochu jinak než já. Proto si postup případně upravte přímo pro sebe, ale princip je zde nastíněn. Prostě si umístíte šablonu A4 do tabule tak, aby vám co nejlépe seděla na zobrazovanou plochu jak potřebujete a píšete do ní.

Tyto šablony se mohou hodit nejenom pro bílou tabuli AWW App. Rozměrově (až na otočení) šablony jsou totožné. To, zda volit šablonu na výšku či šířku je spíš otázka osobních preferencí a odvíjí se od způsobu, jakým pak chceme dál pracovat s obrázkem. Pro tisk je dle mého názoru lepší pracovat s verzí na výšku, pro zobrazení převážně na monitoru s verzí na šířku. Když počítám například krátké příklady z matematiky, tak mi bude stačit A4 na šířku, když budu počítat delší příklady z matematiky, tak bude lepší volit verzi A4 na výšku.

Tabule AWW App umožňuje vytvoření či nahrání nějakých šablon přímo ve své aplikaci, ale tato volba je dostupná u placené verze aplikace.

2. Vložení obrázku pomocí lupy prohlížeče

Dalším možným způsobem, jak vložit obrázek A4 pěkně na šířku monitoru může být tento postup. Pomocí opakovaného stisku kláves CTRL + - zmenšíme (odzoomujeme) celé okno prohlížeče. Jde o zoom nikoli tabule, ale celého prohlížeče např. Google Chrome. Dojde tak ke zmenšení tlačítek tabule, i reklamy (což lze také využít jako fígl pro lepší práci). Rozhodně třeba odzoomování na 80 % (Lupa) nám může slušně zvětšit pracovní plochu tabule (zmenší se reklama dole). Této finty můžete využít i při běžné práci s tabulí. Pro účely vložení obrázku velikosti A4 na výšku odzoomuji prohlížeč cca na 33 %. Tlačítka na tabuli ale už budou opravdu mrňavá. Následně vložím obrázek, tak jak je. Vrátím prohlížeč do původního nastavení zoomu 100 % pomocí CTRL + 0 (jde o nulu, nikoli písmeno o). Pokud A4 kvůli velkému přiblížení nevidím, tak si jí najdu pomocí posunu po pracovní ploše. Obrázek najdeme vpravo. Při vkládání A4 na šířku je třeba nastavit odzoomování prohlížeče na 50 %.

3. Vložení obrázku pomocí jeho roztažení a lupy

Ponecháme zoom tabule i prohlížeče v původním např. 100% nastavení. Dáme vložení obrázku A4 a ten ještě před vložením roztáhneme do šířky pěkně na celou šířku tabule. Roztažení uděláme tažením za prostřední úchop obrázku. Při zvětšení obrázku na šířku nám bohužel zmizí tlačítko pro vložení obrázku, které před tím bylo přístupno myší. Tlačítko zmizelo pod obrazovku. Nevadí. Odzoomujeme pomocí lupy okno celého prohlížeče přes opakované stisknutí CTRL + - až do momentu, kdy tlačítko pro vložení obrázku bude již přístupné. Jakmile se objeví, dáme Place Image a máme obrázek vložený do tabule. Následně zrušíme zmenšení okna prohlížeče rychle pomocí volby CTRL + 0. Toto nám zajistí návrat lupy na hodnotu 100 %. Tento poslední postup je asi nejrychlejší, i když roztažení nebude úplně vždy stejné vůči tabuli, protože je provedeno od ruky.

Další články