Videokonference a výuka online

Aktualizováno: 1. 5. 2022, datum vydání: 16. 10. 2020

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vydalo doporučené postupy pro školy v období vzdělávání na dálku. Pro komunikaci se žáky lze využít např. Skype, Google Classroom, Microsoft Teams. Ministerstvo zřídilo pro tento účel samostatný web NaDálku. Najdeme na něm mimo jiné doporučené komunikační nástroje a zdroje informací pro výuku jednotlivých předmětů.

Pěkný a výstižný návod, jak na online výuku, popsal Václav Maněna: Jak na online výuku nejen v období uzavření škol. V zásadě vítězí hlavně platformy dvou velikých hráčů, a to nástroje Googlu a Microsoftu, které tvoří určitý funkční celek.

Google: Meet + Jamboard + Disk + Gmail

Výhoda Googlu je, že stačí mít účet u Googlu (např. pro Gmail), kterou má dnes skoro každý, a dotyčný může využívat zdarma aplikace od Googlu. Stačí internetový prohlížeč a uživatel může aplikace spouštět prakticky na libovolném operačním systému, vše probíhá přes webové rozhraní. Google má zdarma dostupné základní verze, a pak rozšířené a placené verze pro business sféru Google Workspace (dříve G Suite). Google Workspace zahrnuje firemní e-mail a nástroje pro spolupráci: Gmail, Kalendář, Meet, Chat, Disk, Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře, Weby a další. Placené business verze kladou důraz na zabezpečení a garanci funkčnosti služeb. Většina služeb má i zdarma dostupnou verzi.

Služba pro pořádání videokonferencí Google Meet je nyní k dispozici i zdarma. Přístup k ní je i přímo z Gmailu. Pomocí Google Meet lze mít videohovor pomocí webového prohlížeče. Aplikace umí sdílet obrazovku. Pro používání Google Meet je třeba mít účet Google (u uživatelů s osobním účtem). Služba využívá vaši kameru a mikrofon, ke kterému dáte přístup. Více najdeme v nápovědě Google Meet.

Pro společné řešení příkladů je výtečná sdílená tabule Google Jamboard. Porovnávala jsem různé sdílené tabule, ale tato mi připadá nejlepší. Je velice praktická, může do ní zapisovat učitel i student (lze nastavit její sdílení přes URL odkaz). Opět pro její funkčnost potřebujete mít účet u Google. Tabuli lze exportovat do pdf či stahnout jako obrázek. Můžete se k ní kdykoli vrátit, ukládá se automaticky na Disk Google.

Z dalších volně dostupných služeb od Googlu lze ještě využít: Google Duo pro videohovory, Google Hangouts pro videohovory a konverzace, Gmail pro správu emailů, Dokumenty, Tabulky, Prezentace pro vytváření souborů a Kontakty pro správu kontaktů. Tímto zhruba dostupné věci zdarma vhodné pro výuku končí...

Akreditované školy mají k dispozici program Googlu GSuite for Education. Tato sada obsahuje všechny nástroje (Docs, Slides, Sheets, Drive, Jamboard, Gmail, Meet, Chat, Classroom, Assignments, Forms), které se hodí k online výuce. Sada GSuite for Education je pro školy zdarma. Součástí této sady je Google Učebna (Google Classroom). Součástí sady GSuite for Education jsou též Formuláře Google (Google Forms), pomocí kterých lze snadno připravit různé testy pro studenty. Google Forms jsou pro jiné uživatele k dispozici v placené sadě Google Workspace. Pokud se škola rozhodne, tak může přejít na rozšířenější verzi G Suite Enterprise for Education, která již není zdarma. Více lze najít v nápovědě Classroom Help.

Microsoft: Skype + Microsoft Teams

Školy obvykle používají Microsoft 365, který v sobě obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher, OneDrive, i nástroje pro komunikaci Skype či Microsoft Teams. Školám Microsoft nabízí sady programů v rámci Microsoft Education zdarma nebo za zvýhodněnou cenu.

Komunikační nástroje Skype a Microsoft Teams lze používat zdarma i jako samostatné aplikace.

Skype je aplikace, která se nainstaluje do PC či telefonu, má i svou webovou variantu napojenou na váš účet Microsoft. Ve Skype lze použít bezpečné koncové (end-to-end) šifrování pro rychlé zprávy (chat). Šifrovaná komunikace je označena jako „soukromá konverzace“ a je volitelná, musíme ji extra zapnout např. volbou Nový chat / Nová soukromá konverzace. Standardně end-to-end šifrování není nastaveno jako výchozí a čtení soukromé konverzace je vázáno na dané zařízení.

Skype umožňuje volání, pořádání videokonferencí, chat, posílání souborů do velikosti až 300 MB, uživatelé mohou sdílet svou pracovní plochu, nahrávat si hovory a videokonference. Při nahrávání všichni účastníci schůzky dostanou upozornění. Videohovory jsou možné v HD kvalitě.

Skype je dostupný prakticky na všech zařízeních (telefon, počítač, tablet, web, Alexa, XBox). Na počítačích je dostupný pro Windows, Mac OS X a Linux. Na mobilech je pro Android a iPhone. Webové rozhraní Skypu je dostupné v internetových prohlížečích (funguje v Microsoft Edge nebo Google Chrome). Videoschůzky jsou možné i bez nutnosti registrace a stahování aplikace – videohovor je zpřístupněn přes již nainstalovanou Skype aplikaci nebo přes URL na webu přes webového klienta Skype. Délka trvání jednotlivých hovorů může být až 24 hodin, lze uskutečňovat hovory až s 50 účastníky najednou. Nově Skype umožňuje rozostřit pozadí.

Ze Skype pro firmy se stal nyní Microsoft Teams.

Další komunikátory

Další články