Online Whiteboard – sdílená bílá tabule

Aktualizováno: 3. 3. 2023, datum vydání: 13. 10. 2020

Pro účely online výuky či videokonferencí je dobré používat společnou sdílenou tabuli, na kterou může psát jak student, tak i učitel. Některé sdílené tabule jsou k dispozici na internetu zdarma. Lze na ně psát myší nebo tužkou tabletu. Nelze říci, která tabule zrovna pro vás bude ta nejlepší. Záleží na účelu a způsobu používání, pro který má tabule sloužit.

Tip: Pro ozkoušení pozice studenta i učitele na jednom PC lze využít například různé internetové prohlížeče. Například učitel může používat Google Chrome prohlížeč a žák být přihlášen z Firefoxu…

Notebookcast

Notebookcast.com je také jednoduchá tabule (stačí dát New Whiteboard). Tabule nepožaduje registraci, stačí jí zadat váš nick (přezdívku), kterou budete při používání tabule používat a pár dalších nevýznamných neosobních údajů jen pro potřeby tabule. Jednoduše lze přes URL odkazu tabuli nasdílet. K tabuli ke k dispozici nápověda (dokumentace).

Tabule umožňuje stránkování, což je fain. Je možná jednoduchá změna pozadí. Na tabuli nejsou žádné reklamy a tabule by měla umožňovat hlasový hovor. Uživatel může vytvořit více tabulí, mají pak různá URL a jdou nasdílet. Trošku mi chybí v tabuli volba Redo. Tabule má pouze Undo. Člověk musí být opatrný s Undo, aby to nepřepískl.

Tabule umožňuje vkládat obrázky přímo do tabule pomocí volby Open images manager (ikonka složky souboru umístěná vpravo dole) / Upload new image / Add to whiteboard. Podobně lze vytvořit export tabule do obrázku přes volbu Open images manager / Create whiteboard capture.

Tuto tabuli jsem objevila nedávno. Ještě ji nemám se studenty ozkoušenu. Nicméně, pokud bude dobře fungovat, tak je za mne zatím vítězem online tabulí zdarma. Píše se mi na ní dobře, umí zdarma sdílení, import i export obrázku, což je vše co potřebuji a je přístupná bez registrace.

WhiteboardFox

Ačkoli tabule WhiteboardFox nevypadá nijak famózně, tak její verze zdarma obsahuje vše nejdůležitější. Na tabuli lze psát, gumovat a pohybovat se po tabuli. Další důležité funkce se skrývají přes menu Options. Do tabule lze přidat obrázek, export výsledku tabule uděláme přes Snapshot, které vygeneruje PNG o velikosti popsané tabule. Když se do tabule vkládají obrázky, tak export do PNG není příliš kvalitní, ale nechá se s tím pohrát, aby to bylo použitelné. Rozměry PNG obrázku v exportu jsou omezené, takže popsaná tabule nesmí být příliš velká. Také import obrázku je omezen na určité rozměry, ideální je vkládat ořezaný printscreen obrazovky jako obrázek.

Tabule lze sdílet přes URL pomocí Share. K dispozici je i fullscreen, díky kterému získáte opravdu velkou plochu. Tabule zdarma je k dispozici na webu po dobu 14 dní.

Jediná hlavní výtka: tabule si příliš nerozumí s mým mobilem, tlačítka jsou v mobilu příliš malá. Také zde nefungují známé klávesové zkratky jako mezerník + myš pro posun, CTRL + Z pro UNDO. Prostě, tabule je hodně, hodně jednoduchá. Pokud bychom z jednotlivých vyexportovaných obrázků chtěli udělat jedno pdf, doporučuji online nástroj png2pdf.com.

Dále se poslední dobou začly rozbrazovat ve verzi zdarma reklamy Google. Dost často se mi stává, že při načítání Google reklamy se sekne celý internetový prohlížeč a někdy i zamrzne i celý počítač a je následně nutný restart. Pokud tam reklama není, tak tabule funguje dobře, s reklamou se často počítač seká (asi tam mají nějaký chybný či nekonečný skript). Některé prohlížeče na tento skript upozorňují a umožňují ho včas ukončit. Pokud se dá včas ukončení skriptu, tak tabule funguje v pořádku dál. Je možné, že časem třeba tuto chybu odstraní… Verze zdarma také tímto přestává být naprosto anonymní, protože dáváte souhlas s cookies a použitím údajů ze stránky třetím osobám. Toto vše souvisí s Google reklamou a analytikou stránek. Chápu, že výrobci tabule chtějí mít alespoň příjmy z reklamy, ale nesmí to současně znemožnit používání tabule, jinak je to kontraproduktivní :(. Minimálně Google zná URL tabule, takže není také zcela možné vyloučit její objevení ve výsledcích vyhledávače Google. Pokud tabuli používáte delší dobu, tak lze někdy reklamu obejít tím, že se vytvoří čerstvá kopie tabule a pracujete s novější verzí tabule, ale nefunguje to vždy a stoprocentně.

Tip: Pomyslnou nevýhodou této tabule je, že nejde nastavit velikost (síla) tužky. Nicméně, když se dá jednou či dvakrát Zoom Out, tabule se zmenší a s ní se automaticky zmenší i „síla“ tužky. Takže rázem z tlusté tužky máme hubenou. Zoomování a odzoomování je u tabule nicméně dosti hrubé, po velkých skocích, a proto ho nedoporučuji používat. Když pracujeme s příliš oddálenou tabulí, tak tužka je již příliš slabá, tabule příliš velká a export z ní pak nebude dobrý. Doporučuji pro jemější oddálení tabule používat pouze zoom (lupu) v internetovém prohlížeči, který obvykle můžete rychle nastavit přes klávesové zkratky CTRL + + či CTRL + .

Tipy: Tato tabule neumožňuje možnost stránkování. Nicméně můžete vytvořit více tabulí a mít je třeba současně používané v rámci prohlížeče v rámci záložek a tak pracovat např. se dvěma tabulemi zároveň. Student i učitel může přepínat mezi tabulemi v rámci záložek prohlížeče. Pokud chceme jen studentovi něco rychle označit (např. upozornit ho na chybu či něco narychlo zdůraznit), můžeme pomocí pera oblast okroužkovat, a pak dát volbu Undo, pomocí které tuto poznámku ihned smažeme. Volba Undo je individuální (student maže jen své zápisky) a učitel maže také jen své zápisky. Guma je naopak společná.

Tato tabule byla dříve pro mne vítězem, dokud se na ní nezačly zobrazovat ve verzi zdarma reklamy Google, které jsou pravděpodobně spojeny s nějakým chybným či nekonečným skriptem v tabuli či v Google reklamě. Tabule je jednoduchá, funkční, umí import obrázku, export tabule do obrázku a pár základních barev stačí. Pokud Vám tabule bude vyhovovat a zvolíte její předplacenou verzi, tak tam již reklamy nebudete mít. Nicméně ze stránek mi není zřejmé, jakým způsobem se tabule platí a smluvní podmínky tabule jsou dosti striktní.

Web whiteboard – projekt společnosti Miro

Bohužel mojí neoblíbenější online tabuli AWW App (awwapp.com) převzala firma Miro, která nabízí svou tabuli formou instalované aplikace. Jde o velice sofistikované řešení, které se instaluje do PC. Já však preferuji jednoduchou online webovou tabuli, přístupnou čistě z prohlížeče. Našla jsem však v jejich nabídce též online tabuli Web whiteboard. Ta je přístupná na internetu zdarma bez jakékoli registrace či instalace a lze do ní ihned začít psát. Stačí ji pustit přes internetový prohlížeč. Pro sdílení této tabule stačí přizvat dalšího uživatele jednoduše zasláním jedinečného vygenerovaného URL (adresu stránky) dané tabule. Odkaz pro sdílení můžeme druhému uživateli jednoduše poslat, nebo mu ho sdělit jakýmkoli jiným způsobem, např. přes facebook, twitter. Ten, kdo bude vědět URL dané tabule, bude moci na ní i psát. Rozšířené možnosti tabule jsou k dispozici registrovaným uživatelům.

Plocha tabule je prakticky „neomezená“, což může být výhoda i nevýhoda. Můžete psát dál a dál, jak se vám zlíbí. Posouvat pracovní plochu lze současným stiskem mezerníku a posunu myší. Prostor tabule lze zmenšovat i zvětšovat jak je libo. Interaktivně pro zoomování funguje CTRL + kolečko myši. Kromě zoomování je k dispozici také rychlá navigace v celém náčrtku tabule. Chybí mi zde možnost jednoduchého smazání celé tabule. Použitelné je pro tento účel nástroj laso, kterým označíme víc objektů najednou a pak dáme přes klávesu Delete pokyn k jejich výmazu. Je fain, že tabule pracuje s klávesovými zkratkami.

Verze, která je zdarma, moc voleb nemá. Základní info najdeme v nápovědě (otazníček dole na tabuli) či na stránce The Web whiteboard for instant collaboration. Obsah tabule lze jednoduše vyexportovat do pdf či jako obrázek png přes příkaz export this board umístěný vpravo nahoře u loga tabule. Při exportu do obrázku png se musí vybrat exportovaná oblast, jinak se obrázek obvykle nevhodně ořízne. Tabule je jednoduchá na používání. Ve verzi zdarma mi chybí vkládání obrázků. Také na kurzor ve tvaru tužky jsem si musela chvíli zvykat. Jinak písmo tužky je jasné a zřetelné.

Tabule dobře pracuje s prohlížečem Google Chrome i prohlížečem Firefox. Lze na ní psát jak myší, tak pomocí pera a tabletu Wacom Intuos Pro a pera. Doporučuji pro učitele zvolit pero jiné barvy (např. červené, modré, zelené či fialové), než má student (černé).

A teď mínusy. Chybí mi možnost vložení nějakého obrázku. Pokročilejší věci jsou k dispozici registrovaným platícím uživatelům. Tabule zdarma je k dispozici na webu pouze po dobu 24 h. Ve verzi bez registrace nelze vytořit více než jednu tabuli. Ve free verzi (přístupná po registraci) máte možnost vytvořit pouze tři tabule. Toto lze obejít fintou, že smažete z prohlížeče cookies a vygenerujete si novou tabuli, ale to nedoporučuji dělat, je to obcházení záměru tvůrce tabule. Není zde možnost stránkování.

Tabule Web whiteboard má nekonečné plátno, což je výhoda i nevýhoda a verze zdarma nemá stránkování. Tabule je interaktivní, s velmi krátkou odezvou. Pro výuku jeden na jednoho (učitel + student) je skoro ideální. Tabule nepotřebuje žádnou registraci, funguje v prohlížeči na Windows i na zařízení od Apple, s perem a s tabletem i s myší. Pokud nepotřebuji vkládat obrázky do tabule, tak je u mne druhá nejlepší tabule pro individuální doučování, při kterém potřebuji hlavně psaný text.

Miro online whiteboard

Jinak pod značkou Miro je též nabízena online whiteboard, která se instaluje do PC či mobilu jako aplikace. Možnosti této aplikace jsou veliké. Nicméně nejsem příznivcem robusní aplikace Miro, protože nechci nutit studenty k instalaci nějaké aplikace do zařízení. Firmy však tuto možnost mohou ocenit.

Vzhledem k tomu, že chci mít tabuli volně přístupnou z internetu bez registrace a instalace, tak tuto tabuli zatím nepoužívám. Její přednost vidím spíše ve firemním užití v rámci jedné firmy či vícero firem.

Whiteboard.chat

Jedním z mých současných favoritů mezi tabulemi je webová tabule whiteboard.chat. Tabuli si lze ozkoušet zdarma i bez registrace stiskem tlačítka Start Drawing. Bohužel její ovládání není až tak intuitivní, jak by mohlo být. Bližší info najdeme v nápovědě, která se skrývá pod malým otazníčkem v horním menu konkrétního nástroje. K dispozici je pak Student's guide a Teacher's guide v pdf, kde se dozvíme více.

K této tabuli whiteboard.chat různé výhrady či náměty na zlepšení. Nicméně základní mé požadavky splňuje. Chci mít výuku jeden na jednoho (učitel + student), interaktivní společnou tabuli se stránkováním, snadný export všech stránek do pdf (ten je dostupný při pojmenování tabule nahoře vlevo a po rozkliknutí malé šipičky u názvu tabule, viz manuál Downloading Boards as PDF), možnost zamknutí zoomu, funkční pero s tabletem i myší, možnost sdílení tabule i bez registrace pouhou kopií URL. Všechny tyto mé požadavky tato tabule splňuje, sice nikoli vždy zcela optimálně, ale je použitelná.

Tabule ve verzi zdarma zobrazuje reklamu u učitele. K dispozici jsou placené plány, které již reklamu nezobrazují. Na YouTube kanálu najdeme instruktážní videa.

Ačkoli k této tabuli mám určité výhrady, tak ji pro výuku učitel a student (1 : 1) řadím mezi třetí z nejlepších tabulí.

Whiteboard.fi

Tabule whiteboard.fi je velice šikovnou webovou tabulí. Pro použití nepotřebujete nic víc, než prohlížeč. Při vytvoření třídy či při připojení se ke třídě si zadáte jen své jméno (stačí nějaká přezdívka). Není zde žádná registrace. Tabule je přístupná přes jednoduché URL, které má pár znaků, jež si lze i zapamatovat. Tabule učitele a žáků je oddělena, nelze psát do společné tabule. Žáci mají své tabule, učitel má svou tabuli. Žáci vidí jak učitelovu tabuli, tak své tabule. To samé platí pro učitele, učitel vidí svou tabuli a tabule všech svých žáků. Tento přístup je výborný, pokud má učitel více žáků v jedné třídě. Učitel může svou tabuli nahrát na pozadí jako tabuli, do které bude student psát volbou Push to students as background. Takže jednoduše může učitel napsat studentovi zadání příkladu na svou tabuli, pak ji nahrát studentovi jako pozadí jeho tabule a student pak do tabule bude dál připisovat postup a výsledek. Také naopak, učitel si také si může nahrát žákovu tabuli jako učitelskou tabuli a něco do ní napsat. Nicméně mi zde pořád chybí možnost pracovat online na jedné tabuli naprosto společně.

Tabule je jednoduchá a umožňuje vytváření více jednotlivých tabulí (stránek). Rozměr tabule je dopředu nastaven, mezi jednotlivými tabulemi (stránkami) se jednoduše přepíná. Student si může uložit vlastní tabuli jako obrázek png přes volbu Nastavení. Obrázek je velice malý co se týká jeho velikosti v bajtech. To je sice plus, nicméně je to už lehce na úkor výsledné kvality obrázku. Výsledný rozměr obrázku je pouze 600px × 400px ve 32 bitové barevné hloubce. Ale jako základ to stačí. Nevýhoda je, že pokud má student více tabulí, musí si uložit každou zvlášť. Výsledný obrázek se uloží někdy na bílém, jindy na průhledném pozadí – neodhalila jsem proč… Lepší volba pro ukládání je přímo přes tlačítko Download nad tabulí. Pomocí něho, lze uložit tabuli do png, jpg, svg i pdf. PDF je praktické, obsahuje všechny studentovi tabule naráz jako jednotlivé stránky. Nicméně export do pdf nefungoval vždy správně a při zobrazení pdf v Adobe Readeru a jeho zavření mi hlásil Adobe Reader změny v souboru, které chtěl zapisovat, ačkoli se soubor nijak nezměnil. Toto nechápu a trochu exportu do pdf nedůvěřuji… Napadá mne, že by pdf mohlo být i zavirované :(. Další nevýhodu vidím v tom, že se občas při načítání stránky objevují textové programátorské hlášky, které akorát matou uživatele.

Učitelovu tabuli, kterou žák vidí, tak si může stáhnout jako obrázek přes pravé tlačítko myši volbou Uložit obrázek jako…. Toto je trochu nepraktické. Naopak učitel si může stáhnout naráz všechny tabule (svou i jednotlivých žáků), pěkně naráz do pdf volbou Save all whiteboards as PDF. Ve výsledném pdf má přidán datum stažení, jména žáků a jejich tabule a může si do pdf přidat i svou vlastní tabuli. Výsledný soubor je malý, obsahuje pěkně dvě tabule na jednu A4, takže lze výsledek snažení hezky vytisknout. Toto mi připadá velice praktické a pokud učitel chce, tak může zaslat studentovi výsledné pdf např. po Skype či emailem.

Tabule lze využít pro více žáků i pro interakci jeden žák versus učitel. Nicméně na tabuli toho moc nenapíšeme a přenos napsaného textu se objevuje druhé straně se zpožděním zhruba tří sekund, což je pro interaktivní použití při výuce pouze jednoho žáka celkem dost dlouhá doba. Máme-li více žáků, tak to tolik nevadí. Tabule defaultně používá celkem tlusté pero, takže na tabuli se toho zas tak moc nevejde. Opět to nevadí, když je více žáků naráz a mají psát jen krátké odpovědi. Tabule studentů se učiteli zobrazují jako malé náhledy v počtu zhruba čtyři na šířku monitoru. Studentovu tabuli si učitel může zvětšit rozkliknutím. Tloušťka pera lze též nastavit.

Tabule funguje dobře s použitím myši jak v prohlížeči Google Chrome, tak i ve Firefoxu. Při použití pera a tabletu Wacom Intuos Pro mi tabule dobře funguje v Google Chrome, ale už nikoli ve Firefoxu.

Základní návod pro používání je v angličtině v tutoriálu: How to Use Whiteboard.fi: Free Digital Whiteboard či Whiteboard.fi tutorial.

Tuto tabuli považuji za vhodnou převážně v případě, kdy učitel učí více žáků najednou. Tabule obsahuje mraky voleb, které lze používat, od vkládání obrázků, textu, matematických vzorců apod.

Jamboard od Google

Pěknou jednoduchou sdílenou online tabulí je Jamboard od společnosti Google. Nevýhodou tohoto řešení je, že musíte mít účet Google a být k němu přihlášen. Nicméně účet Googlu má však dnes skoro každý. Aplikaci lze též najít v seznamu aplikací (podobně jako Gmail, Disk). Pokud chceme používat Google Jamboard na iPadu či iPhone, je třeba si nainstalovat aplikaci Jamboard z App store.

Tabuli lze nasdílet pomocí URL či sdílením pro konkrétního uživatele Googlu. Vlastník tabule může povolit či zakázat editaci tabule dalším uživatelům.

Tabule je hodně jednoduchá, umožňuje pouze pár voleb. Toto lze považovat i za přednost, někdy je lepší méně, než více. Velikost tabule je předem dána, což mně osobně vyhovuje více. Lze pak počítat třeba s vytištěním hotového výtvoru na papír lépe, než když máte prostor pro psaní neomezený. Více to připomíná klasiku. Když dojde prostor pna tabuli, jednoduše založíte novou, ve formě nového slajdu. Mezi tabulemi lze jednoduše přepínat, listovat v horním menu. Prostor na tabuli můžeme sdílet opět zasláním URL odkazu, nebo přizváním lidí či skupiny.

Možnosti přiblížení a oddálení tabule jsou omezeny po skocích 25 %, 50 %, 100 %, 200 % či lze zvolit volbu přizpůsobení obrazovce. Zoomování po skocích mi připadá pro jednoduchost celkem dobré, člověk si může zvyknout na nastavení jedné konkrétní hodnoty, která mu vyhovuje v kombinaci s tabletem a obrazovkou a této hodnotě přizpůsobit stabilně své písmo. Nebo spíš písmu přizpůsobit velikost tabule :). Výsledný nákres pak nemusí vypadat pokaždé jinak, stylem „co pes, to jiná ves“.

Kurzor je ve tvaru plného kolečka, což mně osobně trochu vadí. Jako šikovnější mi připadá kříž, pod který vidím. Ale je to možná jen o zvyku. Na druhou stranu to nutí trochu uživatele vytvářet prostor mezi tahy, takže výsledný obrázek může být lépe čitelný. Pozadí lze nastavit na různé barvy či změnit např. na čtverce. Osobně se mi líbí možnost zvýraznění (např. rychlé kroužkování nějaké plochy), které po chvilce zmizí.

Tabule dobře pracuje s prohlížečem Google Chrome, tam psaní myší na tabuli funguje, psaní pomocí tabletu Wacom Intuos Pro a pera mi též funguje. Horší kompatibilita je v prohlížeči Firefox, kde mi tabule s myší funguje nespolehlivě, ale psaní perem pomocí tabletu Wacom Intuos Pro blbne. Zpoždění přenosu obrazu mezi uživateli je minimálně o délce jedné sekundy.

Výslednou tabuli lze stáhnout jako pdf soubor či ve formě obrázku png. Vytvořené tabule se automaticky ukládají do aplikace Google Disk. Pokud máte více tabulí, uloží se jako vícestránkové pdf. Tabule jako obrázek png se ukládá jednotlivě (každá tabule zvlášť).

Použití tabule je jednoduché, praktické, dobře připravené na export i případný tisk. Bohužel hodně prostoru tabule zabírá zbytečně prostor určený pro stránkování.

Výhodou této tabule je možnost uložení tabule na disk Google a možné editace tabule později. Pro zpřístupnění je třeba mít účet Google, používat Chrome prohlížeč či na zařízeních Apple mít nainstalovanou aplikaci Jamboard. Vzájemná odezva mezi účastníky tabule je ale horší.

Ziteboard

Online tabule app.ziteboard.com vypadá dobře. Vyhovuje mi u ní křížový kurzor i pero. Kompletní možnosti tabule jsou na hlavní stránce projektu ziteboard.com. U tabule lze nastavit stránky pomocí Menu / Settings / Display A4 pages.. Verze zdarma umí tři barvy. Bohužel již export Menu / Export As... do PNG, SVG, PDF vyžaduje login, který tabule nabízí přes přihlašování Facebook, Google či registraci. Sdílení tabule je také přístupné jen registrovaným uživatelům. Bez registrace zde toho moc neuděláte, jen si můžete trochu tabuli ozkoušet. Na tabuli se píše dobře, lehce upravuje výsledné písmo do hezké podoby. V rámci registrace a verze free máte možnost pracovat s třemi tabulemi a základním importem a exportem obrázků. Placená verze umožňuje již plné využití tabule. Umožňují platbu přes PayPal.

Zatím se mi nechce přihlašovat k této tabuli skrz sociální sítě či si vytvářet registraci. Nicméně zdá se, že tabule umí v placené verzi vše, co potřebuji. Pokud bych si nějakou tabuli měla platit, tak to pravděpodobně bude právě tato tabule.

Microsoft Whiteboard

Kdo používá Windows 10, tak má k dispozici zdarma sdílenou tabuli Microsoft Whiteboard. Lze si ji stáhnout a nainstalovat, případně Windows ji sám nabídne ke stažení, když zjistí, že jste si nainstalovali drivery k tabletu. Whiteboard je k dispozici nejenom pro Windows, ale i pro iOS.

Potěšilo mne, že tato tabule spolupracuje lépe s mým perem tabletu Wacom Intuos Pro Paper L a umožňuje gumování horním hrotem pera. Nicméně tabule je spolu s mým tabletem až příliš citlivá na gesta přibližování a oddalování, které můžeme dělat prsty. Tato gesta se mi aktivovala i při obyčejném psaní textu na tablet, tj. v době, kdy jsem je vůbec nezamýšlela a znemožňovalo to rozumné používání tabletu. Volba aplikace gest tabletu lze na tabletu naštěstí vypnout nebo si lze pořídit rukavičku. Na tabuli se píše velice dobře. Při psaní mi nefungovalo psaní myší, na tabuli jsem byla schopna psát jen s perem tabletu. Tahy tužkou jsou velice precizní a nádherně odpovídají pohybu pera.

Tabuli by mělo jít sdílet s jinými uživateli Windows v rámci stejné organizace opět přes URL, které pošlete někomu dalšímu. Bohužel sdílení s externími lidmi asi zatím nejde. Tabule by měla být zabudována do komunikační platformy Microsoft® Teams (nahradil Online Skype pro firmy). Platforma Microsoft Teams by snad měla být k dispozici i zdarma. Je též součástí předplatného Microsoft 365 Business. Školy mají licenci Microsoft Teams zdarma.

Vzhledem k těmto omezením není pro mne Microsoft Whiteboard tou nejvhodnější volbou pro online výuku, protože je tímto nepřímo navázán na předplatné, které nemusí všichni účastníci mít k dispozici.

Collboard

Collboard je webová aplikace, která je zdarma, v češtině a je přístupná bez jakékoli registrace. Rovnou máte vygenerovánu URL v řádku prohlížeče, takže ji můžete okamžitě s kýmkoli sdílet jak pro editaci, tak jen pro zobrazení. Neobsahuje žádné reklamy. Tabule lze přepnout do pěkného fullscreenu. Tabule již lze zvětšit i zmenšit. Píše se na ní výborně. Obsahuje pouze pár voleb, což může být pro rychlé použití výhoda. Výsledný obrázek bychom si mohli uložit například vytvořením snímku obrazovky. Poslední tabule si prohlížeč pamatuje a máte je přístupné.

Funguje mi jak v Google Chrome, tak i ve Firefoxu. Lze na ni psát myší. Při použití tabletu Wacom Intuos Pro mi správně funguje v Google Chrome, ve Firefoxu již nikoli. Bohužel, když jsem zkoušela tabuli na jednom PC ve dvou prohlížečích (Google Chrome a Firefox), tak se plátno sdílené tabule nastavilo každé trochu jinak. Dříve s tím byl problém, teď už lze plátno zvětšit, zmenšit i posunout. Dobré je vědět, že můžeme využít též pro zmenšení (zoomu) prohlížeče CTRL + -. Lze též použít pacičku (kliknout na ikonku ruky) a plochu si posunout pohybem kurzoru myši.

Tabuli bych neužívala z důvodu, že nevidím žádnou možnost přímého uložení výsledku, leda přes PRINT SCREEN a zobrazovaná plocha nemusí být na všech monitorech stejná. Nicméně zdá se, že má velice rychlou odezvu, takže by možná stála za zkoušku :). Vhodná je pro rychlé a snadné použití.

Explain Everything

Tabule Explain Everything je zaměřena na výuku a nahrávání lekcí. Velice snadné nahrávání lekcí však osobně nepovažuji za zjevnou a zcela jednoznačnou výhodu, a to vzhledem k ochraně soukromí účastníků. Základní ozkoušení tabule v jednom uživateli je možné i bez registrace. Nicméně pro sdílení tabule s dalšími účastníky je již registrace nutná. Ve verzi zdarma jsou dostupné pouze omezené funkce tabule. Tabule je základní a obsahuje pár voleb.

Plátno je nekonečné. Export do pdf sice tabule umožňuje (tlačítko vedle Invite). Pero píše na tabuli celkem dobře. Potěšilo mne, že volby Undo či Redo jsou dostupné i přes klávesové zkratky. Přidávání dalších slajdů (stránek) je možné pouze s registrací. U verze zdarma mi chybí možnost vyplnit objekt (např. obdélník) bílou barvou. Na výběr je pouze pár barev a bílá mezi nimi není :(. Asi je to záměr, dle tutoriálů na jejich webu to vypadá, že další barevné kombinace pera i výplně jsou dostupné až v placené verzi.

Dokumentace projektu a cenové plány jsou dostupné na jiné URL než tabule, což je matoucí. Web s popisem projektu mi připadá dosti nepřehledný. Jestli to dobře chápu, tak každý uživatel (i spolupracující student) musí mít svůj účet. Pokud uživatelský účet nemá, může ho lektor (vlastník předplatného) připojit, ale za každého dalšího uživatele, který sdílí tabuli, platí poplatek. Pokud chcete se studenty společně pracovat na projektu, potřebujete mít zakoupeny licence i pro ně.

Z této tabule mám rozporuplné dojmy. Pro interaktivní výuku vyžaduje již předplatné, nelze si ji jednoduše nasdílet v základní verzi zdarma a bez registrace. Ovládání některých voleb je neintuitivní. Vadí mi možnost příliš snadného pořizování nahrávek a nedotažený export tabule do pdf. Oceňuji plynulost pera.

Canvas chrome app

Canvas chrome app (aplikace Plátno od Google) je jednoduchá tabule předem dané šířky. Můžete mít více tabulí. Jednotlivé tabule jdou uložit jako png obrázek. Nástroje pero ani tužka se mi příliš nelíbí. Nejlépe se mi píše se zvýrazňovačem, kterému nastavím velikost 1.

Tabule pro mne není vhodná, protože nikde nevidím žádnou možnost, jak tabuli sdílet.

Tutorialspoint

Free Online Whiteboard – tutorialspoint.com je oblíbenou tabulí zdarma. Umožňuje vkládat obrázky, vělat exporty do obrázku. Bohužel jsem ale nenašla možnosti sdílení této tabule. Dle dostupné nápovědy (otazníček vpravo nahoře) se nezdá, že by tato tabule umožňovala sdílení. Tabule umožňuje vytvoření meetingu, tak je možné, že v pozvánce k meetingu, který se zasílá formou emailu, možná je možnost na sdílení tabule. Nevím, nezkoušela jsem to.

Další bílé tabule

  • Google vyhledávání: Whiteboard online,
  • limnu.com,
  • draw.chat,
  • sketchpad.app – nejde o sdílenou tabuli, ale lze tam pěkně psát.
  • Box Whiteboard HD – aplikace není zdarma, nutné přihlášení či registrace,
  • ClickUp Whiteboard App – aplikace se instaluje do zařízení, ke stažení je v App Store či Google Play, zdarma základní verze, video, aplikace může být slušným konkurentem pro projekt Miro,
  • MURAL – základní verze zdarma, ale vyžaduje registraci,
  • BlueJeans Whiteboard – BlueJeans je aplikace, která se instaluje do zařízení,
  • Whiteboard in Zoom – zoom je komplexní komunikátor ve formě instalované aplikace, je vyžadována registrace, zdarma základní verze.

Další články