Jakou zvolit velikost tabletu?

Datum vydání: 13. 10. 2020

Vhodná velikost tabletu záleží na tom, co s tabletem chcete dělat, jaká máte očekávání, jakou částku chcete a můžete do nákupu investovat. Jiné požadavky bude mít profesionální grafik, jiné student na základní, střední či vysoké škole pro potřeby distanční výuky. Obecně platí, že s větším tabletem se vám bude pracovat lépe. Nicméně to automaticky neznamená, že čím větší, tím lepší. Pro většinu spotřebitelů nebo pro začátečníky s tabletem bude asi stačit zlatá střední cesta.

Proč může být menší a obyčejnější tablet lepší?

V následujícím videu: 5 Reason A Simple Drawing Tablet is Better týpek grafik pěkně popisuje, proč není vždy drahý a velký grafický tablet výhrou a proč může být pro vás malý a obyčejný tablet lepší volbou.

Když sedíte u tabletu s grafickým displejem celý den, tak vás z toho může pěkně bolet za krkem i celá záda. Když máte obyčejný tablet bez displeje, tak můžete v klidu koukat pěkně rovně na svůj monitor. Dodala bych, že váš monitor může mít podstatně kvalitnější displej, ze kterého nebolí oči.

Dalším důvodem proč si vybrat tablet bez displeje je, že dostanete více muziky za méně peněz. Tablety bez grafického displeje určité kvality bývají podstatně levnější.

Menší tablet bez grafického displeje můžete snáze přenášet. Je lehčí, menší a snáze ho dáte do nějakého baťůžku. U tabletu bez grafického displeje stačí připojit zařízení USB kabelem či přes Bluetooth k PC či notebooku. Není nutné mít přístup k HDMI konektoru, který je vyžadován u grafických tabletů s displejem, a který nemusí být všude dostupný.

Když se vám rozbije levnější tablet bez displeje, je to menší škoda, než když se rozbijete dražší tablet s displejem. Čím méně věcí má tablet na starosti, tím méně věcí se vám rozbije či o ně přijdete, když se tablet porouchá. Grafické tablety s displejem se mohou chovat už jako monitor či dokonce jako samostatný počítač, při rozbití můžete ztratit i data. Levný tablet bez displeje můžete používat roky a pořád bude dobře fungovat.

Lepší hardware z vás neudělá lepšího ilustrátora. Pěkná grafika se dá vyrobit i s obyčejným tabletem velikosti S. Nicméně s menším tabletem je třeba více zoomovat (zvětšovat a zmenšovat obrázek), práce s ním není tak pohodlná. Nezáleží až tolik na hardware, jak si lidé myslí. Ani ten nejlepší hardware z vás neudělá nejlepšího ilustrátora. Ale na lepším hardware se vám bude pracovat příjemněji nebo tam může být dostupnější lepší software. Samozřejmě výrobci hardware mají zájem, abyste kupovali ty nejdražší věcičky.

Ačkoli se i s malým kašpárkem dá udělat velké divadlo, tak pro potřeby výuky považuji za nutné volit tablety větší, čím větší tím lépe. Minimálně velikosti M (aktivní plocha cca A5) či ideálně L (aktivní plocha cca A4), pokud si ho můžete dovolit a nebude vám na stole příliš překážet.

Velikost tabletu pro on-line výuku: S, M, L?

Záleží na velikosti? Plocha tabletu se přímo napevno „mapuje“ na obrazovku PC. Levý roh tabletu odpovídá levému rohu obrazovky PC, pravý roh pravému rohu obrazovky PC atd. Když je tablet příliš malý, tak tahy tužkou jsou příliš mohutné či málo přesné a pro větší přesnost tahů tužkou pak musíme přibližovat (zvětšovat) plochu (obrázek) na počítači. Při zvětšování obrázku je pak z celkového obrázku vidět vždy jen malá část. Proto čím větší tablet, tak z tohoto pohledu lépe, není nutné pak tolik zoomovat (zvětšovat obrázek v PC) na to, aby byly tahy tužkou dostatečně přesné a čitelné.

Pro potřeby on-line výuky vidím přednost ve větším tabletu v tom, že student bude moci vidět najednou větší plochu. Ideální by bylo, kdyby student mohl vidět například celý počítaný příklad z matematiky v kuse. Zde za mne: čím větší tablet, tím lépe, ideálně L varianta (tj. velikost aktivní plochy cca A4), dobře použitelná nicméně bude i varianta M (velikost aktivní plochy cca A5, aktivní úhlopříčka cca 10 palců). Počítám, že M varianta (zlatá střední cesta), bude pro většinu studentů tou nejlepší volbou z hlediska poměru cena/výkon. Velikost S nekupujte, ačkoli je nejlevnější. Pro pohodlnou distanční výuku bude příliš malá.

Další články