PHP framework CodeIgniter 3 a 4

Datum vydání: 23. 4. 2020

CodeIgniter je jedním z PHP frameworků, který poskytuje programátorovi základní funkcionalitu webové aplikace. CodeIgniter je považován za jeden z nejjednodušších PHP frameworků vhodných pro začátečníky. Používá MVC model aplikace a je rychlý, snadný na pochopení. Použití šablonovacího systému v šablonách je volitelné, do šablon můžete vkládat přímé PHP příkazy. Zda tento framework může být pro vás vhodný, záleží na velikosti a povaze vašich projektů. Pokud jste samostatný programátor a vaše aplikace nejsou příliš robusní, může být CodeIgniter správnou volbou.

CodeIgniter je vhodný pro začátečníky

V dnešní době je v zahraničí značně populární framework Laravel. Také PHP framework Symphony je hodně populární a je navíc používaný projektem Drupal. Dle tohoto videa je CodeIgniter v porovnání s Laravelem vítězem pro jednoduchý vývoj v jednom člověku, který potřebuje rychle něco naprogramovat. Křivka učení je u CodeIgniter vysoká, kdo zná principy MVC či v nějakém frameworku již programoval, CodeIgniter bude pro něj jednoduchý na pochopení.

CodeIgniter nevyžaduje composer

Další výhodou CodeIgniteru je to, že CodeIgniter je možné stáhnout z webu a nahrát jednoduše na ftp. Pro instalaci nepotřebujeme nástroj composer, který vyžaduje administátorská práva k serveru. Většina PHP frameworků vyžaduje composer. Pokud máte obyčejný server s PHP, nemusíte mít od webhostingu možnost používat composer. Nicméně nyní již jsou webhostingy, které umožňují použití composeru i bez přímých administrátorských práv.

Dobrá dokumentace i velká komunita

Komunita kolem CodeIgniteru je veliká a snadno najdete na webu řešení svých problémů. Dokumentace je také dobře napsaná. Na dokumentaci si CodeIgniter zakládá. Je k dispozici jak pro verzi 3, tak pro aktuální verzi 4. Verze 4 je nová, návody na ní na webu ještě moc nejsou a nemusí být stabilní. I pro nový projekt by mělo být zatím ještě vhodnější použití stabilní verze CodeIgniter 3.

Tutoriály k CodeIgniter 3

Výborný je miniseriál tutoriálu Build A CodeIgniter PHP App od Traversy Media, který ukazuje vytvoření jednoduchého blogovacího redakčního systému článků včetně vkládání komentářů, stránkování a jednoduché administrace a přihlašování uživatelů. Příklad velice koresponduje s dokumentací, ve které je také úvodní tutoriál podobného ražení.

Další články