Jakou hodnotu má doména?

Aktualizováno: 11. 12. 2020, datum vydání: 7. 9. 2018

Domain Name Value & Appraisal

Ještě než doménu koupíme, tak si můžeme nechat odhadnout její cenu nástrojem Domain Name Value & Appraisal. Můžeme porovnat např. odhad ceny pomlčkové varianty a varianty bez pomlček, porovnat domény s různými koncovkami apod. Nemáte žádnou jistotu, že za tuto cenu se vám podaří danou doménu prodat, ale jejich algoritmus vychází ze zkoušeností z prodejů podobných domén.

I v případě, že nebudete mít v úmyslu spekulativně nakupovat domény, a pak je prodávat, je vhodné se při výběru domény kouknout na odhad ceny doménového jména, které si chcete vybrat. Tento nástroj je zdarma. Algoritmus rovnou nabídne i další možné alternativní varianty, které by připadaly v úvahu. Algoritmus vychází z 20letých zkušeností s prodejem domén. Odhad by měl dobře fungovat na anglicky pojmenované domény. Cenu domény neovlivňuje obsah webu. Jde pouze o hodnocení samotného URL domény. I cenově je porovnávána doména také s doménami, na kterých nebyl v době prodeje žádný obsah.

GoDaddy registrátor domén

Server GoDaddy spravuje milióny domén a prohlašují se za největšího registrátora domén na světě s velkým trhem domén. GoDaddy nabízí též aukci domén (GoDaddy Auctions). Abyste mohli doménu prodávat, musíte se registrovat za členský poplatek $4.99 ročně. Pokud přes aukci prodáte doménu, GoDaddy si bere provizi např. 20 % (minimálně ale $15), je-li prodaná doména do hodnoty $5000.

Server nabízí též parkování domény (CashParking). To znamená, že vaše doména je funkční a zobrazují se na ní reklamy, ze kterých můžete mít příjem. Za toto parkování se platí. Součástí balíčku může být též placená účast na aukci domén (GoDaddy Auctions - Membership). Když máte hodně domén, GoDaddy nabízí členství v klubu (Discount Domain Club), díky kterému můžete za domény platit podstatně nižší registrační poplatky – získáte výrazné slevy na nákup a prodloužení domén.

Z těch jejich balíčků moc moudrá nejsem. Jeden zahrnuje jiný apod. a navíc v různých cenách, které spolu zcela nekorespondují. Na první pohled se mi zdá nejvýhodnější koupit rovnou členství v klubu Discount Domain Club Membership, které by mělo zahrnovat rovnou zdarma i Premium Cash Parking a GoDaddy Auctions - Membership. Ale mohu se mýlit. Nejsem si jistá, zda je to zdarma na celé období členství v klubu, nebo jen na jeden měsíc či rok. Aha, bacha, něco jsou levnější ceny pro první rok a pak renew (obnovení) je již dražší.

Takže například samotná účast v aukci domén (GoDaddy Auctions - Membership) stojí pro první rok cca 135 Kč, další roky 297 Kč za rok. Samotné CashParking stojí v Basic variantě 1 464 Kč na rok (tj. v přepočtu na 108 Kč na měsíc), nebo 135 Kč na měsíc. Premium Cash Parking nabízí za 3 504 Kč na rok (tj. v přepočtu 292 Kč na měsíc) a součástí je GoDaddy Auctions - Membership s obnovením za 297 Kč za rok. Balíček Discount Domain Club Membership je nabízen za 3 000 Kč na rok (tj. v přepočtu 250 Kč na měsíc) s obnovením po 250 Kč na měsíc a součástí je Premium Cash Parking s obnovením za 324 Kč za měsíc a GoDaddy Auctions - Membership s obnovením za 297 Kč za měsíc. Ceny jsou bez daně, lehce zaokrouhlené a platné k 12. září 2018. Platba probíhá například přes PayPal.

Jestli tomu dobře, rozumím, tak to vychází tak, že by mělo být nejlevnější zakoupení členství v klubu Discount Domain Club Membership. Vychází dokonce levněji, než zakoupení samotné aukce či zakoupení samotného parkování domény. V balíčku by měly být obě tyto věci dohromady a máte navíc výhodu zvýhodněných slev na obnovení domén. Finta je asi jen v tom, že toto členství v klubu nelze platit na měsíc, ale platíte ho minimálně na jeden rok. A nebo se mýlím… Kdybyste se spokojili s CashParking stojí v Basic variantě, mohlo by pro vás být výhodnější balíčky nakupovat každý zvlášť.

Další články