Diagnóza chyby počítače

Aktualizováno: 4. 12. 2020, datum vydání: 20. 8. 2017

Jak poznat, která součástka v počítači je vadná? Mnohdy počítač sám zahlásí chybu. Může se však stát, že na displeji nic není vidět. Pak je nejlepší testovat jednu věc za druhou. Nejprve je zapotřebí otevřít počítač, abychom mohli měnit součástky a viděli, zda se všechny větráčky točí tak, jak mají. Po každé provedené změně počítat otestujeme, abychom věděli, zda se něco změnilo.

Testujeme jednu věc za druhou

Pokud je chyba způsobena vadnou videokartou, je třeba ji zkusit vyměnit za funkční. Zdroj počítače lze také nahradit jiným, a to i bez vyndání původního zdroje. Prostě jiný zdroj připojíme externě mimo PC. Postupně odpojujeme jednu součástku za druhou, a to včetně hardisků a CDROM mechaniky. Máme-li v PC nějakou kartu, také ji odpojíme. Pokud je chyba způsobena paměťmi, tak je vyměníme nebo postupně vyndáme přebytečné moduly. Vše vždy otestujeme. Vše je pěkně a srozumitelně ukázáno na následujícím videu: CareyHolzman: How to Repair a DEAD Computer.

CMOS baterie

Chyba také může být způsobena vybitou CMOS baterií, která udržuje nastavení BIOSu a čas v počítači. CMOS baterie se vybíjí a vydrží tak kolem sedmi až deseti let. Jde o knoflíkové baterie např. typu CR2032. Že vybitá baterie může znamenat značné problémy, o tom se rozepsal v článku Michal Bayer: Jak mě převezla baterie CR 2032 na základní desce.

Další články