Projektor Optoma HD140X – domácí kino

Aktualizováno: 30. 11. 2020, datum vydání: 31. 3. 2017

Místo televizoru si lze i domů pořídit např. projektor Optoma HD140X s rozlišením 1920 x 1080 (FullHD). Obzvláště toto řešení mohou zvolit ti, kteří mají pouze příčku, na kterou by mohl být problém zavěsit těžký LCD panel. Chce to mít pak stěnu, na kterou je možné promítnout obraz. Pořídit lze i plátno. Máte pak velikou úhlopříčku a nepřekáží televize. Projektor mohou ocenit také ti, kteří občas přednáší. Jde víceúčelové zařízení.

Zobrazovaná úhlopříčka

Pro výběr projektoru je nutné brát v úvahu zobrazovanou úhlopříčku z určité vzdálenosti projektoru od promítacího plátna. Na webu jsou na to kalkulátory, další informace naleznete v manuálech a v dokumentaci k projektorům. Např. u projektoru Optoma HD140X při úhlopříčce 200 cm musíte mít projektor vzdálený minimálně 2,58 m a maximálně 2,82 m. Určité přiblížení lze pak nastavit pomocí zoomu. Zaostření obrazu se děje prostřednictvím velkého kolečka vpředu, doladění pomocí páčky nahoře. Projektor promítá určitý kužel světla. Když je blíž promítací ploše, tak je obraz ostřejší, jasnější, ale úhlopříčka menší. Když dáte projektor dál, úhlopříčka se zvětší, ale obraz je méně ostrý a intenzita světla klesá. Je to jak s baterkou, kterou byste si svítili na zeď.

Existují sice projektory s krátkou projekční vzdáleností, ale ty jsou strašně drahé, nebo nezvládají FullHD. Před koupí projektoru je vhodné se podívat na videa Optoma HD140X či Optoma HD141X, protože projektor v akci asi v prodejně moc neuvidíte.

Úsporný ekonomický režim lampy

Omezením je životnost lampy, ale pokud člověk nekouká na TV příliš dlouho, tak spíš projektor časově zastará, než aby se lampa zničila… Lampa vydrží 5000 až 8000 hodin. Nová pak stojí další peníze. Při sledování televize cca 2 h denně to vychází na 10 let při použití ekonomického režimu. Je pak otázka volby, zda koupit potom novou lampu, nebo rovnou nový projektor.

Zapnutím lapmy na ekonomický režim ECO mód dojde k prodloužení její životnosti. Lze to provést volbou v menu: Menu / Display / Image Settings / Brightness mode: ECO. Jas se trochu sníží, dle mého názoru je obraz příjemnější v noci na oči.

Připojení k PC

Projektor lze připojit k počítači. Ideální je, když počítač má vlastní grafickou kartu se dvěma digitálními výstupy. Projektory pracují s HDMI konektorem, ale k dispozici jsou redukce z HDMI na DVI. Součástí balení nebývá HDMI kabel, ten je nutno zakoupit zvlášť. Zde je návod k používání.

LCD monitor u PC připojeného k projektoru

Pokud nemáte LCD monitor, tak jako ideální kombinaci pro koukání na TV vidím 27" Dell SE2717H s rozlišením 1920 x 1080 (FullHD). Jde o IPS panel s dobrými pozorovacími úhly. Monitory lze doplnit podstavecem pod monitor, vel. 10, béžový, nicméně mají různé další velikosti. Tento Dell nebyl drahý, má rozlišení FullHD stejně jako projektor, takže nedochází k žádném přepočítávání obrazu a shodný obraz může běžet na monitoru i na projektoru – zobrazení shodného obrazu uděláte v nastavení monitorů ve Windows. Standardně se projektor chová jako rozšířená pracovní plocha. Pozn.: Projektor nefungoval při použití operačního systému Ubuntu. Ve Windows 10 projektor naběhl po zapojení sám.

Rozlišení FullHD pro sledování televize na monitoru je dostačující. Pro běžnou práci je však toto rozlišení při dané úhlopříčce 27 palců již nevyhovující, body jsou příliš vidět, text zubatý. Pro každodenní práci je vhodnější volit spíše monitor 24 palců nebo vyšší rozlišení např. 4K. Nižší rozlišení Dellu SE2717H lze částečně vyřešit zvětšením pracovní plochy ve Windows a jejím zobrazení např. na 125 % či 150 %. Písmo je pak větší, tím pádem méně zubaté. Pak lze pohodlně na monitoru z větší vzdálenosti třeba číst články apod. Ale pro běžnou každodenní práci bych tento monitor nedoporučila a poohlídla se po dražším s vyšším rozlišením. Připojený monitor zde beru spíše jako náhražku televize a jako vhodný doplněk k projektoru. Kdo chce šetřit lampu, může si pak zapnout jen monitor a koukat na pořady jen na monitoru.

Konkurence – Panasonic TV

Jinak mezi televizory je Mercedesem značka PANASONIC, ačkoli nepatří mezi nejprodávanější. Mně osobně se líbil Panasonic TX-55DX603E - 139cm. Jde o nejvíce vystavený současný model Panasonicu na prodejnách. Pro postavení televize lze koupit i speciální stůl Stell SHO 1142 pro 30-50". Pro zavěšení na zeď se prodávají držáky pro TV. Vše toto nákup televize prodražuje… Další věc je, že velká televize nevypadá příliš hezky, když je vyputá. Máte velikou černou plochu na zdi…

Velikost úhlopříčky

Televize o velikosti úhlopříčky 50 palců (125 cm) mi přišly trochu takové divné – člověk neví, kam se přesně koukat. Když kouká doprostřed, tak celý obraz nezabere, když kouká vlevo či vpravo, zbytečně kličkuje očima. Úhlopříčka 55 palců (139 cm) se mi zdála lepší, člověk více vnímá obraz již panoramaticky a oči se uklidní. Na televize úhlopříčky 40 palců (102 cm) se také celkem dobře kouká doprostřed, člověk obraz vnímá jako celek. Toto je pouze můj dojem. Udělala jsem si závěr, že bych televizi větší jak 40 palců, ale menší jak 55 palců nebrala, pokud se na ni chci koukat zhruba z 2,5 metrů. Chce to si udělat čas a zajít do prodejen a zjistit, jaká úhlopříčka při určité vzdálenosti je vám nejpříjemnější. Prodejci uvádějí doporučenou vzdálenost ve vlastnostech. Samozřejmě, že nás omezují finance, nábytek, možnost umístění či zavěšení. Čím větší televize, tak tím je také těžší.

Další články