UML Open source

Aktualizováno: 30. 11. 2020, datum vydání: 23. 3. 2017

UML nástroje

Přednášky a teorie UML

Z nástrojů mne zatím zaujal open source Modelio. Dle wikipedie mají i dobrou podporu UML, MDA, XMI, Templates.

Modelio

Modelio jsem nakonec přestala používat, protože není podporováno PHP a nelze např. u typu proměnné vybrat jiný typ, než předdefinovaný z jazyka Java. Je možné, že to lze nějak vyřešit, ale odradilo mne to. Program mi také hodně padal a zamrzal. Vadilo mi, že v rámci daného diagramu nelze vybrat jiné prvky než předem nadefinované a diagramy nelze kombinovat. Pracovní plocha byla omezená. Také export a ukládání projektu je možné jen přes export. Kopie jednoho prvku z jednoho dialogu do jiného je problém. Vizuálně Modelio vypadá sice dobře, ale člověk je omezen volbami, které program nabízí (např. nelze zpřeházet pořadí metod u objektů apod.).

UMLet

Nakonec jsem začala používat jednoduchý nástroj UMLet, který používal Derek Banas ve svých videích. Je jednoduché na zadávání. Editace probíhá pomocí textového zápisu, který není problém si rychle osvojit. Můžete si tam napsat přesně, co potřebujete. Jednotlivé prvky lze jednoduše kombinovat a lze si vytvářet i vlastní objekty, které si definujete. Aplikace je stabilní, nepadá, funguje rychle a jednoduše. Diagram je uložen v jednom souboru. Export do png funguje bez problémů. Uložení do SVG či pdf není stoprocentní. Přichytávání ke mřížce i objektům je perfektní. Jeho strojová jednoduchost v náčrtcích mi vyhovuje. Žádné zbytečnosti, hlavně funkčnost a jednoduchost...

Další nástroje

Dále jsem se pokukovala po UML Designeru. Ve srovnání Modelio versus UML Designer přes Google Trends. UML Designer o něco málo vede. Modelio se mi dle tutoriálů zdá podstatně lepší.

Další články