Instalace XAMPP for Windows 5.6.23

Aktualizováno: 29. 11. 2020, datum vydání: 13. 7. 2016

Funkční postup instalace

XAMPP je prostředí, které v sobě obsahuje webový server Apache, PHP, MySQL atd. Mně se podařilo po pár neúspěšných pokusech nainstalovat verzi XAMPP for Windows 5.6.23 (xampp-win32-5.6.23-0-VC11-installer.exe), který podporuje PHP 5.6.23. Aby instalace ve Windows 10 proběhla úspěšně, tak jsem provedla následující kroky:

  1. Nainstalovala jsem předem Microsoft Visual C++ 2008 redistributable package.
  2. Vypnula jsem antivirový program (nechtělo se mi do toho, ale instalace se nedařily, tak jsem nakonec povolila).
  3. Zvolila jsem defaultní nabízený adresář C:\xampp. Je to prasárna, ale např. verze XAMPP for Windows 7.0.8 při zvoleném jiném adresáři stejně u MySQL očekávala adresář C:\xampp a vyhazovala nějakou chybu v error logu a také instalace vyhazovala chybu, že nemůže systém Windows najít položku -n a spuštění php.exe následně neproběhlo… Adresář C:\xampp nedělal problém.
  4. Následně po instalaci bylo zapotřebí přenastavit porty v konfiguraci Apache v souboru httpd.conf např. na Listen 8080 a vypnout Skype, který zase obsazuje port 443. Dashboard je následně přístupný z adresy http://localhost:8080/dashboard/.
  5. Po spuštění webového serveru Apache a MySQL jsem pro tyto služby povolila bránu Windows Firewall pro místní sítě.
  6. Zapnula jsem antivirový program.

Manuál, až když to nejde…

Chcete-li si rovnou ušetřit problémy s instalací, doporučuji přečíst článek XAMPP návod - server ve vlastním počítači. Hodně se také dozvíme z FAQ: Windows Frequently Asked Questions včetně toho, jak řešit problémy u Windows 10.

Chybové hlášky XAMPP při instalaci

V průběhu instalace jsem se, mimo jiné, se setkala s těmito varovnými hláškami:

System Windows nemůže najít položku -n. Ujistěte se, zda je název zadán správně, a akci opakujte.
Problem running post-install step. Installation may not complete correctly.
Instalation failed (php.exe). Perhaps you have to install the Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable package. After that please execute the setup_xampp.bat in the xampp folder manually.

Když člověk pak formou pokus omyl instaluje XAMPP na popáté a povede se to, tak je celkem rád. Pokud byl dodržen výše uvedený postup, tak chybové hlášky neproběhly, případně se jen zobrazovalo varování ohledně User Account Control (UAC).

Kam nahrát zdrojové soubory PHP a HTML?

XAMPP spouští po zadání URL localhost přímo obsah adresáře C:\xampp\htdocs. Tento adresář není prázdný a je vhodné obsah adresáře zachovat (máte díky němu přístupný např. ovládací panel dashboard). Proto je vhodné si v tomto adresáři vytvořit nějaký podadresář např. s názvem develop (C:\xampp\htdocs\develop), ke kterému pak budeme přistupovat přes URL: http://localhost/develop/ či pokud změníme port tak např. http://localhost:8080/develop/.

Konkurenční EasyPHP?

Na druhou stranu konkurenční projekt EasyPHP Devserver 16.1.1 with PHP 7 se mi pro PHP 5.6 či PHP 7 nepodařilo správně rozběhnout. Apache se rozběhl s chybovými hláškami, MySQL server se také rozběhl, ale nefungovalo správně napojení modulu PHPMyAdmin. Server Apache mohl automaticky běžet na jiném portu než na 80, což bylo příjemné.

V pořádku mi EasyPHP funguje ve verzi EasyPHP DevServer 14.1 VC 9, jenže ta podporuje pouze PHP 5.4.24. Verzi 14.1 jsem typicky instalovala s oprávněním správce a přímo do dokumentů Documents uživatele (aby nebyl problém s právy na zápis souborů do adresáře projects). Neosvědčilo se mi instalaci dělat do Program Files (x86). Následně u Windows 10 zabral port 80 systémový proces PID 4, tak se musel upravit port využívaný Apachem na jiný port.

Další články