Připojení domácího routeru

Aktualizováno: 29. 11. 2020, datum vydání: 1. 7. 2016

Lokální versus veřejné IP adresy

Po té, co mi kdysi odešel router, tak jsem udělala chybu, že jsem si koupila místo routeru switch a ten přímo píchla na modem od UPC. Ono to nějak automaticky fungovalo, zpočátku problémově, pak i „spolehlivě“. Byly mi však přiděleny veřejné adresy dostupné z internetu a síť se tak pravděpodobně stala zcela nechráněnou. Tuto chybu jsem si následně uvědomila při testech Moje IP a prozkoumání nastavení sítě pomocí příkazu ipconfig, kde byla vidět veřejná adresa v nastavení místní sítě. Lokální IP adresy obvykle začínají na 192.168… a veřejné na jinou sekvenci.

Starý router bez znalosti hesla a jeho nastavení

Protože mi router chyběl a zrovna někdo jeden router vyřazoval, tak jsem ho pokusila použít v naději, že bude fungovat. Router TP-LINK jsem připojila kabelem do modemu od UPC a od něj jsem dále vedla kabely k počítačům. Router byl dostupný na standardní lokální IP adrese 192.168.0.1, která se zadala do prohlížeče internetu.

Obnovení továrního (defaultního) nastavení routeru

Objevila se obrazovka administrace routeru, ale nevěděla jsem samozřejmě administrativní heslo. Heslo lze však vyresetovat delším stiskem zapuštěného tlačítka na routeru (hardwarový reset). Provedla jsem tedy reset routeru, tím se obnovilo jeho tovární nastavení včetně nastaveného přístupu k administraci – jména a hesla. Standardní jméno bylo: admin a heslo: admin. Někdy je heslo napsané na bříšku (spodní straně) routeru. Případně by měly instrukce být k dispozici v manuálech k danému routeru. U administrace routeru je pak nutné (vhodné) změnit přístupové heslo. Zpočátku se mi nedařilo heslo změnit, nastavovala jsem ho totiž příliš dlouhé (cca 20 znaků). Po zkrácení (cca na 10 znaků) již vše fungovalo tak, jak má. Změna hesla si vyžádala softwarový restart routeru.

Pro obnovení provozu sítě bylo nutno vyresetovat prvky sítě, dělám to standardně vytažením přívodní šňůry, která napájí všechny aktivní prvky sítě. Pokud se nenačetlo automaticky nové nastavení sítě do PC, následoval restart PC. Po všech těchto restartech byl router opět přístupný přes adresu 192.168.0.1 v obnoveném továrním nastavení.

IP adresy počítačů

Pokud ve Windows máme zaškrtnuto v nastavení sítě přidělování dynamických IP adres, tak router, který má v sobě DHCP server, tyto adresy v určitém rozsahu (poolu) automaticky počítačům přidělí. Počítačům jsou pak automaticky přidělovány IP adresy např. 192.168.0.100. s maskou 255.255.255.0. Třetí číslice za tečkou značí místní síť (0) a poslední číslice konkrétní stanici (např. 100). Stačí tedy počítače napojit kabelem do routeru, provést restarty počítače i zařízení a vše by mělo běžet automaticky. Adresy lze samozřejmě změnit. Kromě dynamického přidělování IP adres lze využít statické nastavení v routeru i v PC přes nastavení ethernetového adaptéru IPv4. S nastavením routeru si lze následně hrát, např. zapnout či vyplnout WiFi, nastavit kódování, firewall apod.

Závěr

Vše bylo lehčí, než jsem si myslela, prakticky se nemuselo dělat skoro nic, jen zašoupat správně kabílky (od modemu do routeru a z routeru do PC) a provést resety či restartování. Od modemu do routeru je nutno použít zdířku oznčenou WAN. Někdy bývá jiné barvy než ostatní zdířky.

Další články