Alternativy k Adobe Photoshopu

Aktualizováno: 29. 11. 2020, datum vydání: 26. 4. 2016

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je Mercedesem v počítačové bitmapové grafice. Bitmapová grafika znamená, že výsledný obrázek je složen z maličkých barevných teček, kterým říkáme pixely. Profesionální grafická studia se bez Photoshopu a dalších nástrojů od Adobe obvykle neobejdou.

Photoshop se hodí na úpravu fotek, malování i kreslení. Bohužel firma Adobe si nechává velice dobře zaplatit za své profi grafické programy. Adobe Photoshop lze mít legálně od 24 EUR za měsíc. Studentská licence je o něco levnější.

V článku 10+ Best Free or Open Source Photoshop Alternative Software jsou přehledně uvedeny alternativy k profesionálnímu grafickému editoru Photoshopu.

Pixlr editor

Z uváděných alternativních softwarů a nástrojů, které jsou zdarma, se Adobe Photoshopu nejvíce podobá Pixlr editor (online aplikace na webu). Nabídky menu i ikonky se vyloženě snaží kopírovat volby Photoshopu CS. Jeho používání je příjemné. Pokud nenajdete tutoriály k Pixlru, hledejte tutoriály k Photoshopu. Když pochopíte logiku fungování Photoshopu, nebudete mít problémy ani s ovládáním Pixlru.

Výhody

  • Editor je zcela zdarma a pro používání jeho on-line verze není nutná ani registrace.
  • Chování, volby i klávesové zkratky má shodné s Photoshopem. Kdo se naučí Pixlr, tak nebude mít s případným přechodem na Photoshop problémy. Kdo již umí Photoshop, tak s Pixlerem se mu bude pracovat velice příjemně.

Nevýhody

  • Na první pohled mi v Pixelru chybí vytváření cest a křivek (path). Cesty sice nejsou oblíbeným nástrojem laických grafiků, zato profesionální grafici je hojně využívají pro výřezy objektů ze scény. Když se s nimi člověk naučí pracovat, je to rychlé a přesné. Bitmapu lze pak doplnit i o určitou formu vektorové grafiky. Nicméně mezi nástroji vidím prázdné políčko, třeba tam budou cesty časem doplněny…
  • Vzhledem k jeho uzavřené licenci nelze vyloučit zpoplatnění nástroje v budoucnosti. Autorem software je firma Autodesk.

Gimp

Nejznámějším a pořád nejpoužívanějším alternativním softwarem k Photoshopu je Gimp. Pochází ze světa Linuxu, ale je k dispozici i pro Windows.

Výhody

  • Gimp je a bude vždy zdarma, protože je vydán pod otevřenou licencí GPL. Za vývojem stojí komunita programátorů.
  • Je také nejznámější a nerozšířenějším grafickým editorem, který je k dispozici zdarma.
  • Umí v omezené míře načítat soubory vytvořené ve Photoshopu. Ukládat do formátu psd (Potoshopu) již ale nezvládá.

Nevýhody

  • Bohužel jeho vývoj již léta tak trochu ustrnul za vývojem Photoshopu.
  • Občas Gimp proklínám, protože jsem léta byla zvyklá na ovládání Photoshopu. Prostě Photoshop to není, ale pořád jde o šikovný program, kterým uděláte většinu věcí, které potřebujete, a to zadarmo.

Další články