Ve Windows 10 po rebootu zůstává přihlášený předchozí uživatel

Datum vydání: 17. 5. 2021

Pokud máme na PC více uživatelů (např. dva: správce a standardního uživatele), může se nám lehko stát, že budou po rebootu přihlášeni oba dva, ačkoli jsme se po rebootu přihlásili pouze jedním z nich. Například pracujeme pod adminem (účtem správce), dáme reboot a přihlásíme se pod standardním uživatelem. Pak chceme vypnout PC a Windows 10 nám zahlásí, že je k PC přihlášený ještě další uživatel, zda chceme opravdu vypnout PC, protože při vypnutí PC může další uživatel ztratit svou rozdělanou práci. Docela to člověka vyděsí, protože to na první pohled vypadá, jako že se někdo naboural do PC a máte tam skrytého dalšího uživatele, ačkoli pracujete na PC sami.

Považuji to za velikou chybu v chování Windows. Člověk předpokládá, že při rebootu dojde automaticky k odhlášení uživatele! Bohužel se takto Windows 10 chovají viz: Zůstává přihlášený předchozí uživatel po startu počítače - Win 10 V1709. Windows vám ve výpisu hlášky ani nesdělí, kdo že je ten další uživatel… Přihlášeného uživatele lze nicméně zobrazit pravým tlačítkem myši na aktuálně přihlášeném účtu.

Pokud jste před rebootem pracovali pod jiným účtem a explicitně ho neodhlásili volbou Odhlásit uživatele, tak po rebootu zůstává přihlášen tento původní uživatel. Je to strašně matoucí. Člověk si snadno může myslet, že vám někdo hacknul PC! Stačí ale počítač otestovat po odpojení z internetu a opravdu se takto chová i bez internetové konexe. Toto chování mám ozkoušeno na dvou lokálních offline účtech (tj. účtech, které nejsou napojeny na Microsoft účet). Při vypnutí PC dojde k odhlášení uživatele, to je OK.

Další články