GoPro HD HERO kamera

Aktualizováno: 28. 11. 2020, datum vydání: 25. 2. 2016

Kamera GoPro HD Hero je nabízena cca za 4 000 Kč. Alza ji má pojmenovanou jako GOPRO HERO. Na stránkách výrobce GoPro najdeme manuály.

Oficiální manuály od GoPro

Další tutoriály a návody

Čím je ošizen levnější model GoPro HERO

Tato kamerka, která umí nahrávat video v HD kvalitě, je v současné době nejlevnějším modelem od firmy GoPro. V návodech se dočtete, co kamerka má, nedočtete se však, co jí chybí oproti např. modelu GoPro HD HERO 4 či jiným typům kamer jiných firem. Tento levnější model má tyto své nevýhody:

  • napevno zabudovaná baterka, takže ji nelze vyměnit, měla by vydržet cca 2,5 h nahrávání,
  • chybí display, na kterém byste viděli, co natáčíte či fotíte (nicméně vzhledem k tomu, že jde o širokoúhlou kamerku, tak to nemusí být až tak na závadu), režim nahrávání indikuje světelná dioda, díky absenci displeje se šetří baterka a kamera vydrží déle,
  • napevno zabudovaný vodotěsný kryt na kamerku, který nelze vyměnit za jiný,
  • nelze vypnout funkci rybího oka a přepnout na menší úhel či žádný úhel,
  • chybí WiFi, které by umožňovalo komunikaci přes mobil a zobrazení displeje přes mobil,
  • Micro SDHC karta, na kterou se budou videa ukládat, se musí dokoupit zvlášť,
  • pouze zabudovaný mono mikrofon.
GoPro Hero, foto: Jitka Vachtová

Některé nevýhody mohou býti i výhodou. Z pevného krytu kamerka nikdy nevypadne. Pokud máte SD kartu, tak ji můžete použít a nemusíte ji platit v ceně kamery.

Bohužel dražší modely GoPro, které tyto funkce mají, stojí kolem 7 až 13 tisíc. GoPro je však značka, která je považována za Mercedes mezi kamerkami, takže se za to holt připlácí. Firma GoPro si také nechá zvlášť zaplatit příslušenství ke kameře. Toto příslušenství je docela drahé. Jednotlivá příslušenství (různé držáky na helmu, kolo, hruď) stojí jednotlivě od 500 Kč až 1 000 Kč.

První zkušenosti s kamerkou GoPro HERO

Při mém prvním pokusu kamerka nahrála asi 3 videa o celkové délce cca 17 min. v jednom videu. Natáčela jsem padající sníh, a tak se asi kamerka průběžně zapnula či vypnula, podle toho, jak sníh padal či nepadal a pak jí celkově došly baterky.

Počáteční problémy s baterií

Pak jsem ji den předem nabila a šla ji otestovat do bazénu. Nesla jsem ji cca 30 min. v batohu, kde se sama omylem zapnula. Ve vodě nahrála pouze 2 s video a následně se kompletně vybitá vypnula. Správně měla vydržet 2,5 h nahrávání. Nevím, proč to udělala. Ani za 30 min. v batohu se neměla vybít. Celou hodinu byla ve vodě. Kryt držel dobře.

Podruhé jsem chtěla natáčet ve vodě v bazénu a stalo se mi to, že nenašla vloženou SDHC kartu. Stačilo kartu doma znova vyndat a zandat a kamerka opět fungovala. Asi byl chybný kontakt. Ihned po té nahrála pouze 10 min. video, ačkoli před tím byla den předem kompletně nabitá. Po nahrávání byly baterky vybité. Do kamery je nutné mít rychlé karty microSD karty Class 10 nebo s UHS-1 o maximální kapacitě 32 GB.

Už jsem myslela, že ji půjdu vrátit v rámci 14 denní lhůty z důvodu vadné baterie. Myslela jsem si, že baterky nevydrží do dalšího dne (že se samovybíjí), ale při dalším pokusu byla i další den baterka plně nabitá z předchozího dne, takže držela. Možná to bylo způsobeno tím, že jsem ji poprvé nechávala nabíjet omylem zapnutou a nabíjela se tak hodně dlouho (několik hodin i přes noc), než byla nabitá. Podle manuálu by měla být nabitá přes USB do 2 h. V manuálu nicméně tento způsob nabíjení není zakázán, jen je tam napsáno „You cannot use your HERO while charging it through a computer.“. Je asi celkem jasné, že nebudu fotit a natáčet video, když je kamera připojená k PC USB kabelem krátkým 50 cm. Možná při nabíjení přes USB do PC kamerce částečně vadí i zapnutý stav, i když není vyloženě doporučováno kamerku vypnout. Na druhou stranu se ale počítá s tím, že kameru bude uživatel připojovat přes USB kabel, který způsobí průběžné nabíjení kamery v zapnutém stavu (např. při stahování videí do PC). Když chceme, aby kameru detekoval počítač, tak musí být zaplá. Nicméně si myslím, že je lepší si nahrát videa přes SD kartu a kabel připojovat jen pro nabíjení ve vypnutém stavu kamerky a dávat kamerku kompletně vybít a následně plně nabít, aby nevznikal paměťový efekt. Paměťový efekt je u Li-ion baterií malý, ale i u nich existuje. Vždy již mám kamerku kompletně vypnutou, aby nabíjení bylo krátké a účinné. Když se nabíjí a zároveň vybíjí, určitě je to pro ni horší. V manuálu se sice dočteme „You can capture video and photos while charging the camera’s battery“, ale to se asi týká dobíjení přes speciální adaptér, který není součástí balení a utáhne to. Např. existuje adaptér pro nabíjení z autobaterie či přímo z elektrické sítě.

Oživení baterie, baterka snad OK

Po třech až čtyřech vybíjecích a nabíjecích cyklech se baterka asi vzpamatovala a další den mi nahrála pokusné 3 h video doma v kuse. Konečně první úspěch. I v bazénu pak fungovala pod vodou na třetí pokus bez problémů. Tak snad jí to dlouho vydrží :).

V kamerce jsem násleně nastavila správné datum. Bylo tam od výroby datum z roku 2014, který se ukládal do data pořízení snímků. Napadá mne také vysvětlení, že i baterie obvykle stárnou sami o sobě. Tak hlavně aby mi neodešla baterka, která je pevně zabudovaná a nejde vyměnit. Nevím, zda se na ni vztahuje záruka.

Konkurenční SJCAM SJ4000 WiFi

Za zvážení stojí případně koupě konkurenčního produktu SJCAM SJ4000 WiFi, která má dodávané základní příslušenství v ceně. Kamerma nabízí WiFi, má vyměnitelný voděodolný kryt, má integrovaný LCD display a balení již obsahuje MicroSDHC kartu. Tato kamerka je však vzhledově trochu ošklivější, těžší, větší a doba výdrže je udávaná pouze 90 min. Je to asi daň za display, který bude odebírat hodně proudu. Baterka je i celkově slabší. SJ4000 kamerka na mne však působí chatrnějším dojmem s méně precizním provedením.

Kamerka toho má opravdu spoustu a dokonce je i levnější. I případné další příslušenství je levnější. Příslušenství pro GoPro je ale v prodejnách dostupnější a prodáváno po jednotlivých kusech, nikoli sadách. Tato kamerka SJ4000 je v současné době nejprodávanějším produktem outdoorových kamer u czc.cz. Prakticky tato kamerka nabízí funkce, které najdeme u dvakrát tak dražších GoPro kamer.

Závěr

Pokud bych se rozhodovala znova, tak bych koupila levnější SJCAM SJ4000 WiFi s vynikajícím poměrem cena / výkon. Pořízená videa jsou srovnatelná, příslušenství v ceně. Nebo bych si holt připlatila a koupila GoPro HD HERO 3+. Nejnovější model GoPro HD HERO 4 je zatím na mne moc drahý. Pokud mi kamerka GoPro HD Hero vydrží alespoň 3 roky, budu spokojena za tuto cenu též.

Srovnání Gopro Hero 2014 versus SJCAM SJ4000 WiFi

Další články