Nahrávání obrazovky – CamStudio

Aktualizováno: 26. 11. 2020, datum vydání: 2. 1. 2016

Pro nahrávání dění na obrazovce monitoru existuje nespočet prográmků. Zdá se, že žádný z nich není výrazným králem na poli freeware, který by jednoznačně vítězil. Já se nakonec rozhodla pro CamStudio hlavně z důvodu, že je open source a je doporučovaný. Videa pořízená přes CamStudio můžete i komerčně použít, pokud neporušujete cizí autorská práva. Otevřená licence GPL, pod kterou je program vydán, uživatele nijak neomezuje. Výsledné video ukládá do formátu AVI, SWF či MP4. Při konverzi do MP4 mi však program padá. Je doporučeno nahrávat do AVI.

Program by měl umět nahrávat obraz, zvuk z mikrofonu či ze speakeru. Lze tak vytvářet např. výuková videa, tutoriály, které si můžete následně nahrát na YouTube apod. Lze tímto způsobem nahrát i nějaký film či video, které není možné běžným způsobem přes internet stáhnout ani přes downloadery.

Kvalita obrazu a fps

Pro lepší kvalitu nahrávání je vhodné si doinstalovat kodeky např. K-lite Mega Codec Pack 11.8.0. V tutoriálu následně doporučují použít ve volbě Options / video options / Compressor: Xvid MPEG-4 Codec. Bohužel nahrávání do AVI (do MP4 ukládání padá) přes tento kodek není možné pokud není nastaven sudý počet pixelů. CamStudio při lichém počtu pixelů trvá na použití kodeku Microsoft Video 1. Problém by měl jít vyřešit změnou rozměru nahrávané oblasti. Kodek Xvid MPEG-4 Codec je zjevně lepší a dává lepší a plynulejší výstup. Video se sice pak nespustí správně ve standardním přehrávači programu, ale jde spustit jiným programem zvlášť.

Chce si to pak pohrát s nastavením, aby CamStudio nahrávalo určitý použitelný počet snímků za sekundu fps. Skutečný počet snímků za sekundu je zobrazován přímo při nahrávání jako actual imput rate ve fps (frames per second). Minimum by mělo být 24 fps pro plynulý obraz. Zde je návod, jak si optimalizovat nastavení ve CamStudiu a tutoriál Best camstudio options!! Over 100 fps!!. Pro nejlepší kvalitu je vhodné použít kodek CamStudio Lossless Codec, který je hned ke stažení na CamStudio. Fps je závislé také na velikosti nahrávané oblasti. Čím menší nahrávaná oblast, tím je vyšší fps. Prostě, vy si do programu něco zadáte, jako že byste rádi, ale realita může být naprosto jiná! Je možné, že výsledné fps se bude odvíjet i od rychlosti PC.

Nahrávání zvuku

Při nahrávání zvuku ze zvukové karty je nutné správně mít nastavenou zvukovou kartu. Je třeba ji povolit v ovládacích panelech Windows. Mně samotné nefunguje nahrávání pomocí speakeru, a dle tutoriálu je spíše výjimečné, pokud toto nastavení funguje. Prý je zprovozněno pouze na pár nejmoderjnějších PC.

Zaplé reproduktory

V ovládacích panelech Windows najdeme volbu Spravovat zvuková zařízení. Pravým tlačítkem myši necháme zobrazit i vypnutá a odpojená zařízení. Zde je mé nastavení. Reproduktory pravděpodobně budeme mít funkční.

Zvuk

Kombinace mikrofonu a zvukovky

V další záložce Záznam si také necháme zobrazit vypnutá a odpojená zařízení. Pravděpodobně se objeví i obrázek zvukovky, který může být vyplý. Tak ji zapneme (směšovač stereo). Pokud máme připojený mikrofon, měl by být také vidět. Pak již kombinujeme volby. Když necháme zaplý pouze směšovač sterea, bude nahrávaný čistě zvuk vycházející z PC. Když necháme zaplý pouze mikrofon (jako výchozí zařízení), bude se nahrávat pouze zvuk z mikrofonu. Když necháme zaplá obě zařízení a mikrofon bude jako výchozí, bude se nahrávat zvuk z mikrofonu i ze zvukové karty. Zapnutí či vypnutí provádíme přes pravé tlačítko myši.

Zaplý mikrofon i zvukovka

Zvuk

Zaplá pouze zvukovka

Zaplý směšovač

Všechna tato nastavení fungují se zapnutou volbou Options / Record audio from microphone v CamStudiu. Některá nastavení lze ještě dodatečně upravit v Options / Audio Options.

CamStudio

Tutoriály ke CamStudiu

Další programy

Vyzkoušela jsem ještě program Open Broadcaster Software, ale ten mi vůbec nesedl a nedokázala jsem v něm narychlo nahrát ani jednoduché video.

Další články