Claris FileMaker 14 Server

Aktualizováno: 1. 10. 2020, datum vydání: 14. 12. 2015

Společnost Claris International Inc. prodává a vyvíjí databázový nástroj Claris FileMaker. U nás není příliš rozšířen a je k němu velice málo informací dostupných v českém jazyce.

Desktop

FileMaker je k dispozici pro platformy: Mac, Windows, iPad, iPhone a pro web. Vývoj aplikace pro jeden PC není ještě až tak příliš drahý. Rozšířená verze pro programátory FileMaker Pro 14 Advanced je k dispozici za $15USD měsíčně, placeno ročně, tj. zhruba 375 Kč za měsíc (při kurzu 25 Kč/USD). Vývoj jednoduchých aplikací je celkem rychlý, takže ušetřený čas se Vám může opravdu zaplatit. Samozřejmostí jsou exporty dat do Excelu, snadné vytváření pdf a tiskových sestav. Pro vnitropodnikový software menší firmy může být FileMaker dobrým nástrojem. Až pět uživatelů může sdílet data s tím, že si každý platí svou licenci.

Serverové řešení

Pro provoz na serveru, na kterém může být připojeno cca 50 uživatelů, je zapotřebí si zakoupit serverovou verzi FileMaker. Prodává se v minimálním počtu 5 licencí, což vychází na 29 + 8 * 5 = $69 (tedy cca 1 725 Kč měsíčně).

Vlastní server s licencí Windows Server

Pokud však uvažujeme o serverovém nasazení, tak se nám již FileMaker může dosti prodražit oproti platformám, které jsou skoro či zcela zdarma. FileMaker Server 14 je podporován na operačním systému OS X a Windows Serveru. V současné době nejaktuálnější je OS X Yosemite 10.10.x a Windows Server 2012 R2 Standard Edition. Jen zakoupení operačního systému Microsoft Windows Server Standard vyjde na cca 22 000 Kč bez uživatelských licencí s tím, že pak platíte cca 900 Kč za každou jednu uživatelskou licenci. Lze koupit i balíček licencí. Na Linuxu rozběhnout FileMaker novějších verzí již nelze. Vlastní server je drahá záležitost…

Virtuální či dedikovaný server

Pokud bychom chtěli využít služeb webhostingů, tak řešení je levnější. Abychom měli možnost instalovat na server cokoli (tj. např. software FileMaker), tak potřebujeme mít k dispozici buď virtuální server VPS, nebo dedikovaný server. Potřebujeme totiž mít administrátorská práva. Virtuální server sdílíme s jinými zákazníky, dedikovaný server je plně „náš“ (hardware serveru je nám pronajatý). Virtuální serverhostingu např. u Wedosu lze pořídit od 270 Kč/měsíc včetně pronájmu instalace Windows Serveru 2012 (2 moduly po 110 Kč + 50 Kč předinstalace Windows Serveru). Ceny jsou bez DPH. Nabídku dalších webhostingů nalezneme např. na serveru hostingy.cz. Forpsi nabízí např. Cloud VPS Smart v ceně od 150 Kč za měsíc.

Dokumentace FileMaker 14 Server

Základní dokumentace je k dispozici na stránce Supportu Product Documentation Center.

Poznámka: ceny a nabídka platila k roku 2015.

Další články