Wordpress – oříznutí náhledového obrázku

Aktualizováno: 1. 10. 2020, datum vydání: 13. 12. 2015

Wordpress zobrazuje náhledové obrázky ve formátu čtverce. Bohužel u fotek obdélníkového charakteru někdy dojde k nevhodnému umístění čtverce. Například může u postavy dojít k useknutí hlavy apod. Náhledový obrázek a jeho pozici lze upravit. Nastavení však není příliš intuitivní a můžete strávit pěknou dobu nad tím, než na úpravu přijdete.

  1. Obrázek upravíme ve volbě Média / Úprava médií / klikneme na něj a dáme volbu Upravit obrázek.
  2. Automaticky je vybraný nástroj pro oříznutí CROP (levé horní tlačítko) a zároveň nelze kliknout na tlačítko Uložit. Toto je velice matoucí, protože vzniká dojem, že nelze vybrat nástroj pro oříznutí a následné uložení! Nicméně s obrázkem lze rovnou pracovat a tažením myši přes obrázek rovnou vybereme oblast, kterou chceme mít v náhledovém malém obrázku. Oblast a její přesné rozměry můžeme případně upravit vpravo u volby Oříznout obrázek. V této fázi tlačítko Uložit pořád ještě není přístupné.
  3. Oříznutí aplikujeme kliknutím na ikonku pro oříznutí (vlevo nahoře). Teprve nyní (po změně obrázku) se zpřístupní tlačítko Uložit, protože došlo ke změně obrázku.
  4. Ještě před uložením nezapomeneme vybrat vpravo volbu Použít provedené úpravy na: náhled.
  5. Stiskneme tlačítko Uložit

Provedené úpravy se automaticky projeví, není nutné obrázek aktualizovat. Blíže vše názorně ukazují následující videa.

Názorná videa:

Další články