Instalace Windows Serveru 2012 do VirtualBoxu

Aktualizováno: 26. 11. 2020, datum vydání: 21. 2. 2016

Virtual Box je virtualizační nástroj, který nám umožňuje mít na svém PC více operačních systémů. Je k dispozici zdarma pod licencí GNU General Public License (GPL). Lze si tak rozchodit např. Ubuntu či jiný OS na Windows.

Problém s 64-bit operačním systémem

Ačkoli si nainstalujeme Oracle VM VirtualBox na procesor 64-bit Intel, tak nám VirtualBox zpřístupní pouze instalaci 32-bitových operačních systémů. To může být překážkou v momentě, kdy jsou vydané pouze 64-bitové operační systémy. Doba prostě pokročila a 32-bitový systém nestačí. Např. Ubuntu 32-bitovou verzi má, Windows Serveru 2012 a vyšší již nikoli.

Povolení virtualizace v BIOSu

V manuálu k VirtualBoxu se dočteme, že se liší přístup od AMD a od Intelu. Procesory AMD 64-bitovou emulaci mají automaticky povolenu, kdežto procesory Intel nikoli. Aby vše fungovalo i u intelovských procesorů, musíme extra povolit v BIOSu virtualizaci. Po povolení virtualizace v BIOSu automaticky VirtualBox rozšíří nabídku instalací i o 64-bitové verze operačních systémů.

Bios, povolení virtualizace

Např. ve Windows 10 na mém notebooku šlo o volbu v BIOSu (do kterého se dostaneme po restartu stiskem klávesy ESC a následně F10): System Configuration / Virtualization Technology / Enabled. Po povolení virtualizace lze nainstalovat Windows Serveru 2012 64-bit do VirtualBoxu. Nabídka těchto OS se automaticky zpřístupní.

Další články