Claris FileMaker 14 – komentáře kódu

Aktualizováno: 28. 9. 2020, datum vydání: 28. 10. 2015

Jednořádkový komentář

Zakomentování jednoho řádku kódu skriptu v databázovém nástroji Claris FileMaker není problém. Lze ho dosáhnout jednoduše přidáním znaku # před kód (viz Comment). Musíme před tím ale udělat dvojklik na daném řádku ve ScriptWorkspace editoru, abychom se dostali do editace daného řádku.

Komentář lze zadat také pomocí volby: Steps / Miscellaneous / # (comment) ve ScriptWorkspace editoru.

Víceřádkový komentář

Komentáře více řádků naráz lze dosáhnout ve FileMaker Pro Advanced verzi tím, že vybereme se SHIFTem více řádků ve ScriptWorkspace editoru a zadáme příkaz z menu: Edit / Disable (CTRL + /) (viz Disabling script steps (Claris FileMaker Pro). Funguje také klávesová zkratka CTRL + /, ale musí jít o lomítko umístěné vedle pravého SHIFTu (nikoli na numerické klávesnici). Označení více řádků můžeme provést přes SHIFT + kurzorovou šipku dolu či nahoru.

Kdo nemá zakoupenu Advanced verzi, tak může použít trik s podmínkou if, do které vloží kód, který chce zakomentovat:

If [ 0 ]
  Zde je Váš kód, který chceme dočasně zakomentovat
End If

Uvnitř funkcí (např. v jejich parametrech po stisknutí tlačítka "Specify…") lze jednoduše kód editovat tak, jak jsme zvyklí pomocí komentářů /* a */.

Komentáře více řádků jsou důležité pro pohodlnější ladění skriptů a hledání chyb. Víceřádkový komentář považuji za základní věc každého editoru.

Další články