VirtualBox a Ubuntu přes celou obrazovku

Datum vydání: 7. 9. 2020

Pro zprovoznění virtuálního počítače na Windows 10 jsem použila VirtualBox verze 6.1. Jde o virtuální počítač, ve kterém můžete mít téměř libovolný operační systém, např. linux Ubuntu. VirtualBox je od Oracle a je k dispozici zcela zdarma. Bohužel po instalaci aktuální verze Ubuntu 20.04 LTS je zobrazeno rozlišení obrazovky pouze v 800 × 600. To je pro rozumnou práci dosti nedostačující. Sice nová verze Ubuntu umí pracovat bez problémů i v tomto rozlišení, ale na rozumnou práci je to prostě málo...

Změna rozlišení ve VirtualBoxu

Rozlišení sice nelze přímo změnit ani nastavením ve VirtualBoxu ani přímo v Ubuntu. Nicméně lepší práci s obrazovkou lze zajistit dodatečnou instalací Guest Additions (viz manuál 4.1. Introduction to Guest Additions). Tyto doplňky umožní nejenom pohodlnější práci s obrazovkou, ale i sdílení složek na disku, snadnější kopírování a vkládání textů mezi hlavním systémem a VirtalBoxem, drag and drop se soubory mezi systémy a další vychytávky.

Předpokládáme, že již máme nainstalovaný VirtualBox a v něm Ubuntu. Může jít i o jiný operační systém, návod je pak podobný. Je třeba, aby operační systém již běžel. Na webu najdeme i návody, které pracují i s příkazovým řádkem (terminálem), ale není to nutné. Zde je jednoduchý návod How To Install VirtualBox Guest Additions On Ubuntu 20.04, jak vše udělat jednak pomocí příkazového řádku, či pomocí grafického rozhraní Ubuntu. Zde je pěkné video: How To Make Ubuntu Full Screen in VirtualBox?

Instalace Guest Additions

  1. Je třeba mít puštěné Ubuntu ve VirtualBoxu.
  2. V běhovém prostředí Ubuntu dáme z horního menu VirtualBoxu: Zařízení / Vložit obraz CD disku s Přídavky pro hosta / Spustit.
  3. Vypneme Ubuntu (buď příkazem vypnutí Ubuntu, nebo pomocí VirtualBoxu).
  4. Spustíme Ubuntu a přepneme ho do celoobrazovkového režimu.

Pokud by vám disk nešel po zadání volby Vložit obraz CD disku s Přídavky pro hosta připojit a místo toho by se objevila chybová hláška: Could not mount the media/drive 'C:\Program Files\Oracle\VirtualBox/VBoxGuestAdditions.iso' (VERR_PDM_MEDIA_LOCKED), tak je třeba CD nejprve uvolnit (dát vysunout přes ikonku CD vlevo na liště) a následně zkusit připojení přes příkaz Vložit obraz CD disku s Přídavky pro hosta znova. CD bylo pravděpodobně již připojeno (namountováno) a nelze ho připojit vícekrát... Iso image, který se připojuje, tak by měl být již přítomen v adresáři c:\Program Files\Oracle\VirtualBox\VBoxGuestAdditions.iso po instalaci VirtualBoxu. Není nutné ho nikterak extra stahovat, je součástí instalace VirtualBoxu.

Zde je případně návod pro instalaci Guest Additions do Windows na VirtualBoxu: How to install Guest Additions in VirtualBox 6.

Sdílení schránek a drag and drop

  1. Vypneme Ubuntu (buď příkazem vypnutí Ubuntu, nebo pomocí VirtualBoxu).
  2. Ve VirtualBoxu zvolíme u vypnutého Ubuntu: Nastavení / Obecné / Pokročilé / Sdílená schránka: Obousměrně.
  3. Ve VirtualBoxu zvolíme u vypnutého Ubuntu: Nastavení / Obecné / Pokročilé / Táhni a pusť: Obousměrně.
  4. Spustíme Ubuntu.

Oba výše uvedené příkazy pro sdílenou schránku a drag and drop lze nastavit i přímo za běhu v Ubuntu přes příkazy Zařízení / Sdílená schránka: Obousměrně a Zařízení / Táhni a pusť: Obousměrně.

Osobně jsem nepoužívala příkazů na terminálu. Celoobrazovkový režim mi funguje, funguje mi COPY a PASTE, ale nefunguje mi přetahování souborů, ačkoli ho mám nastaveno. Je možné, že některé příkazy z terminálu doporučené v návodech jsou přece jenom nutné nebo je to jen příliš novou verzí Ubuntu.

„Přídavky pro hosta“ v dřívějších verzích

Doplňky „Přídavky pro hosta“ (Guest Additions) se v dřívější verzích (např. VirtualBoxu 5.0.4. z roku 2015) daly nainstalovat příkazem dostupným v hlavním menu nahoře při spuštěném VirtualBoxu a spuštěném Ubuntu: Zařízení / Instalovat přídavky pro hosta… Proběhly nějaké automatické instalace a po rebootu Ubuntu mohlo běžet již ve full rozlišení přes celou obrazovku. Ani jsem nemusela upravovat a konfigurovat soubor xorg.conf, jak se psalo v některých návodech :).

Další články