Popularita frameworků: Ruby on Rails x Laravel

Aktualizováno: 23. 11. 2019, datum vydání: 31. 12. 2018

Popularita frameworků pro práci s webem se mění každým rokem. Zajímavé porovnání můžeme získat z nástroje Google Trends po zadání termínů (frameworků), které chceme porovnat. Analýza se zakládá na vyhledávaných slovech pomocí Google. Je vidět i region rozšíření daného frameworku, pokud odstraníme postupně zadané termíny. Podle tohoto nástroje zatím vede Ruby on Rails s aktuálním rozšířením hlavně v Číně. Oblíbenost Ruby on Rails v ČR příliš velká není.

Trend se ale dosti změní, pokud zadáme vyhledání přesného slovního spojení (search term). Pak vzhledem k trendu vede Laravel, který je podle Google (z hlediska hledaného slova) rozšířen také hlěvně v Číně. Pokud se podíváme na porovnání za posledních 12 měsíců, jednoznačně vede Laravel prakticky v celém světě.

V Čechách vede Nette framework

Framework Nette je rozšířen prakticky pouze v České republice a trochu na Slovensku. Bohužel David Grudl (hlavní a skoro jediný vývojář) chce dát od tohoto projektu již ruce pryč a přenechat vývoj komunitě, která není příliš veliká. Osud Nette je tedy značně nejistý. V porovnání s Laravelem vede Nette pouze v Čechách, trend je však klesající v neprospěch Nette. Výhodou Nette je, že ho může nainstalovat i začínající programátor pouhým nakopírováním na FTP. U Laravelu již potřebujete pro instalaci práva linuxového administrátora. Nicméně např. hosting váš hosting nabízí VPS vyladěné pro Laravel. Lze využít i zahraničního hostingu připraveného pro Laravel či přímo serverů od Laravel. Za zvážení také stojí Symphony, na kterém běží např. Drupal.

Různé žebříčky frameworků

Určité porovnání můžeme najít v článcích, které se snaží seřadit frameworky podle popularity či je porovnat.

Každopádně nabral za poslední dobu na popularitě PHP framework Laravel. Videotutoriály k Laravelu lze najít na webu laracasts.

Porovnání frameworků podle vlastností

Existují stránky, na kterých si můžeme porovnat frameworky podle vlastností:

Nejvíce populární frameworky

Další články