Ruby on Rails tutorial od Michaela Hartla

Aktualizováno: 22. 9. 2020, datum vydání: 28. 12. 2014

Skvělý tutoriál Ruby on Rails od Michaela Hartla provede programátora krok za krokem vývojem v tomto prostředí. Pro vývoj a nasazení jsou použity následující služby dostupné na internetu.

Cloud9 – vývojové prostředí cloud IDE

Nemusíte mít nainstalováno Ruby on Rails na svém PC. Stačí připojení k internetu a můžete si zkoušet Ruby on Rails. Pro vývojové prostředí je podle manuálu použita služba Cloud9. Tam běží server, do kterého si nainstalujete určitou verzi Ruby. Tam si vytváříte projekty, upravujete kód přes internetové rozhraní, máte přes internet k dispozici terminálové okno serveru a zároveň si spouštíte výsledek v URL okně prohlížeče (jako na lokále). Komunikace probíhá přes https, tedy šifrovaně. Zároveň budete mít na tomto serveru automaticky zprovozněn verzovací systém Git, který je součástí Ruby on Rails. Takže veškerý vývoj aplikace se připraví a bude uložen na Cloud9.

Bitbucket – pro společný verzovací systém Git

Protože se počítá s tím, že na vývoji aplikace se může podílet více vývojářů, tak jako společné úložiště projektu je použita webová služba Bitbucket, která nabízí privátní úložiště s podporou verzovacího systému Git zdarma. Služba je podobná GitHubu. Kromě vaší verze aplikace, kterou máte uloženu na Cloud9 (či případně na lokále), mohou výhledově další programátoři přispívat do projektu pomocí Bitbucket. Do Bitbucketu nahrajeme a či si z něho stáhneme změny, které se na projektu udělaly. Zároveň nám Bitbucket slouží jako archivace veškerých změn udělaných na projektu, které byly nahrány na Bitbucket. Pro autentizaci používá Bitbucket šifrování SSH-RSA, takže je nutné nahrát SSH klíč. Náš projekt není (na rozdíl od GitHubu) standardně přístupný pro cizí uživatele.

Heroku – webhosting pro ostré nasazení webu

Pro ostré nasazení na nějaký server můžeme použít nějaký hosting podporující Ruby on Rails. Hostingových služeb je již více, Michael Hartl má oblíbený Heroku. Na tento webhosting pak projekt nahrajeme a na něm nám bude běžet přístupný z internetu u pro cizí uživatele.

Další články