Přesměrování domény na jinou doménu

Aktualizováno: 22. 9. 2020, datum vydání: 23. 11. 2014

Přesměrování pomocí .htaccess

Pro úpravu URL a přesměrování lze použít na serveru Apache skrytý soubor .htaccess. Není jednoduché se naučit ho používat, protože využívá regulární výrazy obdobné Perlu. Regulární výrazy lze otestovat pomocí testeru regulárních výrazů. Jednoduché přesměrování lze provést například následujícím způsobem.

Rychlé přesměrování

Tento jednoduchý příklad přesměruje veškeré stránky na novou doménu finmat.cz

RewriteEngine on
RewriteRule (.*) http://www.finmat.cz/

Přesměrování se zachováním původních cest

Pokud bychom chtěli zachovat stávající strukturu odkazů stránek a jen při přesměrováním změnit doménu, lze využít následující nastavení. Např. stará doména financni-matematika.cz je pak přesměrována na novou doménu finmat.cz včetně zachování cest.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^financni-matematika.cz [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.financni-matematika.cz [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.finmat.cz/$1 [L,R=301,NC]

Při úpravách se někdy v prohlížečích nezobrazuje přesměrování podle aktuálního nastavení. Dosti to mate. Musí se promazat cache prohlížeče, aby prohlížeč odrážel aktuální stav přesměrování. Mozzila Firefox umí dobře promazávat cache (mezipaměť webových stránek) ve volbě F10/Nástroje/Možnosti/Rozšířené/Síť/Mezipaměť webových stránek/vymazat.

Adresář rootu webu

Problém trochu nastává, pokud je použit pro stránky jiný adresář (např. adresář www) jako root webu, než je standardní nastavení. Pak předchozí návody by se musely ještě trochu poupravit, aby se změnila patřičně cesta k souborům, protože jinak se adresář webu začne objevovat v URL při přesměrování, což je nežádoucí.

PHP

Jinak pro přesměrování lze použít i PHP.

Přesměrování na hostingu

Nastavení hostingu domén také obvykle umožňuje jednoduché přesměrování domény na jinou doménu. Nakonec jsem využila možnost přesměrování definovanou přímo na hostingu. Automaticky byly zachovány původní cesty k souborům, pouze se změnila doména. Funguje to skvěle.

Přesměrování u registrátora domény

Hosting domény něco stojí. Pokud doména je pouze přesměrovávaná, tak nemusíte mít k ní zprovozněný zároveň hosting. Stačí, když u registrátora v nastavení DNS zadáte redirect na jinou doménu. Služba redirect bývá zpoplatněna, ale ve výsledku Vás toto nasměrování může vyjít levněji, než kdybyste měli pro doménu placený hosting a směrování prováděli na hostingu.

Další informace a zdroje

Další články