Neplaťte zbytečně mnoho za UPC internet

Aktualizováno: 25. 6. 2014, datum vydání: 3. 2. 2014

Situace v dnešní době je taková, že i nejpomalejší pevné domácí připojení, které nabízí většina poskytovatelů internetu, je pro běžného člověka naprosto dostačující. Příkladem může být poskytovatel internetu UPC, kterým se zde budu zabývat. Kromě samotného internetu lze využívat i různých balíčků s TV či telefonem.

Běžným uživatelem zde míním někoho, kdo nestahuje často filmy, kradený software z internetu a nevyužívá cloudové služby (např. Dropbox), kdy máte data umístěná přímo na internetu místo na svém disku. Takový člověk přijde domů z práce, koukne na nějaký ten web, poslechne si nějakou hudbu z Youtube či jiného serveru, podívá se na televizní noviny uložené na internetu a je spokojený. IT maniaci a klasičtí „stahovači“ budou mít na rychlost připojení samozřejmě jiný názor a jiné požadavky.

Firmy chtějí vydělat, a tak se snaží za každou cenu nabízet dražší a rychlejší připojení. Jsou také hnáni dopředu rostoucí konkurencí. Následně se pak snaží přesvědčit zákazníky, že potřebují rychlejší a rychlejší připojení za jejich úžasné ceny a super akce. Pravdou je, že bohatě stačí klidně připojení řádově pomalejší a levnější.

Levnější internet najdete u UPC až v ceníku

Pomalejší připojení však oficiálně mezi nabízenými produkty na webu UPC nenajdete. Můžete ho však najít schovaný v ceníku a následně si o něj požádat.

Současná nabídka

UPC nabízí k dnešnímu datu např. internet Fiber Power 40+ (rychlost stahování až 40 Mb/s) za 449 Kč, 120+ (rychlost stahování až 120 Mb/s) za 629 Kč, 240+ (rychlost stahování až 240 Mb/s) za 929 Kč. Rychlost odesílání dat je obvykle 10× menší.

„Starší tarify“ schované v ceníku

Pomalejší a levnější připojení lze najít v ceníku dostupném buď pomocí vyhledávání, či přes nabídku Péče a podpora » Dokumenty » ceník. Musíte si dát trochu práce, abyste ho vůbec našli… Najdeme tam ještě starší UPC internet Internet 5+ (rychlost stahování až 5 Mb/s) za cenu 200 Kč u věrnostní ceny či 400 Kč u základní ceny. Mám zkušenost, že tato rychlost 5 Mb/s bohatě stačí na sledování současných videí, zpráv i hudby na internetu.

UPC dále nabízí Internet 10M (rychlost stahování až 10 Mb/s) pro stávající zákazníky za 274 Kč. K tomuto budete platit ještě pronájem modemu ve výši cca 50 Kč. Uváděné ceny jsou cenami za jeden měsíc.

Pokud platíte za rychlejší připojení a chtěli byste přejít na levnější a pomalejší připojení, může Vás tato změna stát jednorázově „poplatek snížení služby“ ve výši 302,50 Kč. Tyto peníze se však rychle vrátí. Rozhodně stojí za to UPC o snížení rychlosti požádat, pokud by Vám pomalejší internet stačil. Ale chce si to spočítat, protože stejně Vám pak UPC obvykle tarif zhruba do roka změní. Minimálně mění ceník jednou ročně a spolu s ním i tarify. Některé nechá, některé zvedne a draží, a Vám pak dá na výběr přistoupit na nové podmínky, či od smlouvy odstoupit. Můžete však v takové situaci s UPC zkusit vyjednávat… Existuje přeci také konkurence.

Pozor na změny smluvních podmínek

U UPC musí být člověk hodně ve střehu. UPC se stále snaží měnit služby poskytované klientům. Nabízet jim různé balíčky, zvyšovat rychlost apod. Pokud včas nezareagujete, můžete se pak divit kolik a za co platíte!

Dle mých zkušeností je UPC schopno třeba i 4× do roka Vám pod rukama změnit tarif či částku na vyúčtování. V roce 2012 se mi to stalo. Pěkně mne to rozčílilo, když jsem si prošla faktury. Úplně mne rozžhavili do ruda, když mi sami od sebe přihodili do mého tarifu na internet i balíček s televizí, kterou jsem si neobjednala a navíc ji má náš barák poskytovanou zdarma díky pronájmu prostor UPC. Na tento balíček se vztahovala akce za 1/2 cenu, takže účtovaná částka na vyúčtování byla prakticky stejná, aby se to nepoznalo. Jakžtakž včas jsem si toho všimla a podala reklamaci. Kdybych ji tehdy nepodala, tak bych asi za pár měsíců platila najednou dvojnásobnou cenu po skončení skvělé akce. A když jsem jim volala, tak mi ještě začali tvrdit, jak je to pro mne výhodné…

Elektronické vyúčtování = změny smlouvy emailem

Navíc pokud máte nastaveno elektronické vyúčtování, tak můžou emailovou korespondencí Vás informovat o změnách. Protože od UPC chodí i reklamní emaily, může se snadno stát, že takovýto dopis přehlédnete a smažete ho jako spam. Já si tedy informaci o změně smlouvy vůbec nevšima a obávám se, že dopis vypadal jako reklamní, nebo mi vůbec nedošel. Bohužel Vás UPC může emailem informovat o změnách smlouvy, případně informuje na webu. Nyní mne informovali o nových změnách pro rok 2014, tak tohoto emailu jsem si už všimla a vypadal normálně a obyčejně.

Inkaso = úhradou automaticky souhlasíte s novou smlouvou

Pokud máte nastaveno inkaso z účtu, tak si sami vyúčtují peníze a vy si změny programu či ceny ani nemusíte všimnout. Bohužel úhradou vyjadřujete z hlediska práva konklugentní souhlas, takže svělé. Inkasem Vám odejnou peníze, se kterými vlastně nesouhlasíte (jenže to ještě nevíte, protože inkaso je automatické). Zároveň jejich úhradou vyjádříte vlastně souhlas s tím, s čím nesouhlasíte :-).

Vše má bohužel UPC ošetřeno ve smluvních podmínkách

Vše je upraveno ve všeobecných smluvních podmínkách. Podle smlouvy máte možnost se do měsíce ozvat, jinak se bere, že s novými podmínkami souhlasíte. Ale může nastat situace, kdy na to můžete mít jenom 15 dnů, protože to musíte ohlásit 15 dnů před plánovanou změnou. Takže z měsíce najednou může zbýt, dle mého názoru, prakticky pouze půlka měsíce.

2.5. Za jakých podmínek může Smlouvu změnit UPC

2.5.1. Pokud UPC změní podmínky Smlouvy, tzn. i jakoukoli součást Smlouvy, dozvíte se o tom minimálně 1 měsíc předem, a to na našich internetových stránkách www.upc.cz a v každé naší provozovně. UPC může změnit obsah Smlouvy v celém rozsahu. Důvodem pro změnu podmínek Smlouvy ze strany UPC může být inflace, zavedení nových Služeb, změny podmínek na trhu elektronických komunikací, zkvalitňování sítě či vývoje nových technologií, či změna jiných technických, provozních, obchodních nebo organizačních podmínek na straně UPC.

2.5.2. Pokud UPC změní podstatné náležitosti Smlouvy (co jsou podstatné náležitosti definuje zákon o elektronických komunikacích), anebo změní podmínky Smlouvy ve Váš neprospěch, oznámíme Vám to minimálně 1 měsíc předem stejnou formou, jakou jste zvolili pro zasílání vyúčtování.

2.5.3. Pokud UPC změní podstatné náležitosti Smlouvy, anebo změní podmínky Smlouvy ve Váš neprospěch, a Vy s touto změnou nesouhlasíte, máte možnost ukončit Smlouvu ke dni, kdy se mají podmínky Smlouvy změnit. O tom, že s novými podmínkami Smlouvy nesouhlasíte, nás ale musíte písemně informovat alespoň 15 dnů před plánovanou změnou, jinak nebudeme schopni technicky tento požadavek zpracovat a Smlouvu ukončit. Právo ukončit smlouvu z tohoto důvodu však nemáte, dojde-li ke změně podmínek Smlouvy na základě změny právní úpravy nebo v případě změny uložené Českým telekomunikačním úřadem.

A ve smlouvě mají, že v případě elektronického vyúčtování Vás o nových podmínkách mohou informovat také elektronicky. Najednou pak zjistíte, že máte nějaký výhodný balíček, na který vás automaticky převedli, že pak platíte najednou víc apod. Nebo platíte skoro stejně, ale už vás sami převedli na nějakou akci, která je teď levnější, ale ta akce časem skončí, že jo. A kolik pak budete platit po skončení akce?

Reklamační řád UPC

6.1. Nejste spokojeni s vyúčtovanou cenou
Pokud nesouhlasíte s výší vyúčtované ceny za Služby, máte možnost vyúčtování reklamovat na našem klientském centru. Vyúčtování můžete reklamovat do 2 měsíců od jeho doručení, potom Vám právo reklamovat podle zákona zanikne

„6.3. Nejste spokojeni s poskytnutou Službou
Pokud nesouhlasíte s kvalitou poskytnuté Služby, máte možnost Službu reklamovat na našem klientském centru. Službu můžete reklamovat do 2 měsíců od jejího vadného poskytnutí, potom Vám právo reklamovat podle zákona zanikne

A než to zjistíte, tak může být pozdě. Takže doporučuji sledovat vyúčtování, tarif a částku, kterou vyúčtovávají.

Proč tolik změn?

Na druhou stranu se nelze divit, že podmínky se mění, protože svět internetu jde rychle kupředu. Ale stejně bleskovým tempem se Vám může změnit odliv peněz z účtu. Takže hlídat a hlídat a případně hned volat, psát, že nesouhlasíte. Sledovat i ceníkovou nabídku a případně ji využít. Proč platit za něco, co nevyužijete.

Situace, kdy se nedodržují původní písemně či elektronicky uzavřené smlouvy a smlouva se mění elektronicky doslova pod rukama prakticky bez vašeho vědomí, je opravdu skvělá. Takže je třeba být jak ostříž.

UPC internet mi běží dobře

Na druhou stranu internet od UPC běží spolehlivě a oproti nabídkám jiných firem je dle mého názoru pořád špičkou v připojení pokud jde o ceny i rychlost. Je také neomezený co se týče objemu přenesených dat. V tomto směru jsem spokojená. Dříve byly výpadky, nyní jsou za poslední roky opravdu ojedinělé, prakticky nulové.

Srovnání s jinými poskytovateli


Poznámka: Žádné informace uveřejněné zde nejsou míněny jako právní, účetní, daňové nebo investiční poradenství a nelze je za takové považovat. Uvádím zde pouze své názory a odkazy na informační zdroje.

Další články