Výběr tabletu Wacom

Datum vydání: 13. 10. 2020

Rozhodla jsem se pro značku Wacom, protože je více preferovaná mezi grafiky, ačkoli bývá dražší než ostatní značky. O výběru tabletu Wacom Intuos Pro Paper L mne přesvědčilo video: Top 9 Best Drawing Tablets 2020. Ve videu je volena varianta Wacom Intuos Pro L bez možnosti kreslení na papír, kterou považuji nyní za lepší, levnější volbu. Zde je výběr pořadí tabletů dle autora tohoto videa, doplněno o mé poznámky:

Výběr tabletu Wacom Intuos Pro Paper L

  1. One by Wacom M – tento tablet by spolu s PC mohl plně dostačovat studentům na on-line výuku i grafiku. Tablet má pero s 2048 úrovněmi přítlaku, aktivní pracovní plochu o rozměru 216 x 135 mm, což je menší A5. Rozměry aktivní plochy jsou 8,5″ × 5,3″, což odpovídá úhlopříčce o velikosti 10″. Připojení k PC je realizováno přes USB. Cena tabletu se pohybuje kolem 1 600 Kč. Není však všude dostupný a nenašla jsem obchod, který by nabízel nákup náhradních hrotů k tomuto tabletu.
  2. Wacom Intuos M Bluetooth, černá – tento tablet by spolu s PC mohl plně dostačovat studentům na on-line výuku i grafiku. Tablet má pero Wacom Pen 4K s 4096 úrovněmi přítlaku, aktivní pracovní plochu o rozměru 216 x 135 mm, což je menší A5. Rozměry aktivní plochy jsou 8,5″ × 5,3″, což odpovídá úhlopříčce o velikosti 10″. Připojení k PC je realizováno přes USB či Bluetooth. Cena tabletu se pohybuje kolem 5 200 Kč. Náhradní hroty k peru jdou dokoupit.
  3. Wacom Intuos Pro M nebo Wacom Intuos Pro L – tyto tablety spolu s PC by měly plně dostačovat studentům na on-line výuku i grafiku. Tablet má tlakově citlivé pero Wacom Pro Pen 2 s 8192 úrovněmi přítlaku, s možností gumy na konci pera a má dvě tlačítka. M varianta má aktivní pracovní plochu o rozměru 224 x 148 mm, což je cca A5, L varianta 311 x 216 mm, což je cca A4. Připojení k PC je realizováno přes USB či Bluetooth. Cena tabletu M se pohybuje kolem 10 000 Kč, L varianta kolem 13 500 Kč. Wacom náhradní hroty pro Intuos, Intuos Pro k peru jdou u CZC či Alzy dokoupit. Tablet podporuje roztažení displeje prsty.
  4. Wacom One – tento tablet by měl spolu s PC plně dostačovat studentům na on-line výuku i grafiku. Jde o novinku roku 2020. Tablet má grafický display, na který můžeme rovnou kreslit. Tlakově citlivé pero disponuje 4 096 úrovněmi přítlaku, má jedno tlačítko. Aktivní pracovní plocha je o velikosti 13,3", 1920 × 1080, což je téměř A4. Měl by jít připojit k PC, Mac a vybraným tabletům a telefonům s OS Android. Pro připojení je nutný HDMI konektor (jde jakoby o další monitor – displej, připojený k PC). Cena tabletu se pohybuje kolem 11 400 Kč. Autor videa říká, že se mu na něm kreslí o něco hůře, než na Wacom Intuos Pro. Tablet má sice grafický displej, ale pero je horší kvality. Tablet nepodporuje roztažení displeje prsty.
  5. Wacom Cintiq 16 nebo Wacom Cintiq 22 – tento tablet je vhodný pro profesionální grafiku, pro účely on-line výuky je zbytečně příliš robusní a drahý. Jde o ty samé tablety, liší se pouze velikostí. Tablet se připojuje se k PC, má grafický displej, na který můžeme rovnou kreslit. Autor preferuje jeho větší variantu. Tlakově citlivé pero Wacom Pro Pen 2 má 8192 úrovní přítlaku. Aktivní pracovní plocha je o velikosti 15.6", 1920 × 1080. Pro připojení je nutný HDMI konektor (jde jakoby o další monitor – displej, připojený k PC). Cena tabletu se pohybuje kolem 16 500 Kč u varianty 16, 25 000 Kč u varianty 22. Tablet je již těžký, hůře přenositelný.
  6. Wacom Cintiq Pro 13 nebo Wacom Cintiq Pro 16 – tyto tablety jsou vhodné pro profesionální grafiku, cenově jsou od 25 000 Kč výše. Pro účely on-line výuky jsou zbytečně příliš robusní a drahé. Oba používají pero Wacom Pro Pen 2 pro kreslení a disponují výbornou obrazovkou.
  7. Wacom MobileStudio Pro 13" 2. generace nebo Wacom MobileStudio Pro 16" 2. generace – tyto tablety jsou vhodné pro profesionální grafiku, cenově jsou cca od 80 000 Kč a 99 000 Kč výše. Nepotřebují se připojovat k PC, fungují zcela samostatně podobně jako počítače, lze je provozovat s Windows 10. Hodí se pro kreslení venku. Pro účely on-line výuky jsou zbytečně příliš robusní a drahé. Oba používají pero Wacom Pro Pen 2 pro kreslení a disponují výbornou obrazovkou.
  8. Wacom Cintiq Pro 24 nebo Wacom Cintiq Pro 32 – tyto tablety jsou vhodné pro profesionální špičkovou grafiku, cenově jsou cca za 62 000 Kč a 100 000 Kč. Nepotřebují se připojovat k PC, fungují zcela samostatně podobně jako počítače. Hodí se pro kreslení venku. Pro účely on-line výuky studentů jsou zbytečně příliš robusní a drahé, váží 7 kg. Oba používají pero Wacom Pro Pen 2 pro kreslení a disponují výbornou obrazovkou.
  9. Wacom 27QHD Touch – profi tablet, který má autor videa nejraději, ale prodej tohoto tabletu již skončil. Pero má sice „pouze“ 2048 úrovní přítlaku, nicméně autor říká, že to není tak důležité, že je to spíš pouze číslo.

Výběr tabletu pro on-line výuku

Z těchto grafických tabletů bych případně studentům pro on-line výuku doporučila volit mezi 9., 8., 7. či 6, pokud mají možnost během výuky si tablet připojit ke svému notebooku či PC. Záleží na osobních preferencích, dostupnosti tabletu a jeho ceně. Pokud má student dobrý monitor, tak bych asi volila pro studenty tablet Wacom Intuos Pro M. Pokud chce student pracovat s tabletem, který má displej, tak bych volila Wacom One. Pokud by cena byla pro studenta příliš vysoká, zvolte tablet One by Wacom M či Wacom Intuos M Bluetooth. Small variantu neberte, myslím si, že se s ní nebude pracovat příliš dobře. Medium varianty budou pro studenty tak akorát.

Large edice jsou sice pohodlné, ale tablet je opravdu dosti velký, hůře přenositelný a celkem drahý, takže nemusí být vhodný již pro každého. Také nemá cenu kupovat L variantu v případě, že máte monitor menší než by byl samotný tablet. Chce to mít u monitoru alespoň Full HD rozlišení 1920 × 1080. Nicméně variantu Wacom Intuos Pro L považuji i tak za nejlepší možnost pro práci na doma, pokud máte na to peníze, prostor před monitorem a klávesnicí, máte dostatečně velký monitor a jste ochotni pro studenty zajistit kvalitní on-line vzdělávání téměř srovnatelné s klasickou výukou.

Raději bych volila tablety, které používají nejnovější pero Wacom Pro Pen 2, ačkoli starší pera by pro on-line výuku měly být naprosto dostačující. Nicméně jde o náhradní hroty, které se snáze seženou již pro nové pero, než pro to starší...

Další konkurenční značky tabletů

Tablety značky Wacom nejsou jediné na trhu. Jsou používány hlavně grafiky. Pro účely on-line výuky studentů můžete zvážit tablety Apple iPad či Google Android či další tablety, které fungují s grafickým displejem a chovají se sami jako počítač se samostatným operačním systémem, velikostí odpovídají cca Medium (A5) verzi. Pozor, Apple Pencil se prodává samostatně. Obecně je doporučeno používat tablet o aktivní úhlopříčce alespoň 10 palců.

Další články