Plus a mínus v Inkscape

Aktualizováno: 7. 6. 2020, datum vydání: 5. 1. 2014

Jak napsat plus či mínus (resp. pomlčku)?

Standardní plus + a mínus − na numerické klávesnici ve vektorovém editoru Inkscape funguje jako lupa. Plus zvětšuje zobrazovanou plochu a mínus zmenšuje zobrazovanou plochu. Když píšeme text, tak se také tyto znaky chovají jako lupa, což není vždy žádoucí.

Anglická klávesnice

Jedna z možností, jak zadat znaky plus či mínus je, že je zadáme na standardní klávesnici vpravo nahoře vedle klávesy Backspace. Je tam vedle sebe plus i mínus. Zde je příklad rozložení kláves anglické klávesnice.

Česká klávesnice

V případě české klávesnice je znak plus na pozici jedničky vlevo nahoře a znak mínus vpravo dole vedle Shiftu. Zde je příklad rozložení kláves české klávesnice.

Mezi českou a anglickou klávesnicí jednoduše přepínáme pomocí klávesové zkratky levý ALT + levý SHIFT.

Numerická klávesnice

Jenže, kdo to má hledat, když na numerické klávesnici je to tak pěkně k dispozici. Znaky plus a minus lze zadat i na numerické klávesnici, stačí přitom stisknout pravý ALT:

  • pravý ALT + klávesa plus na numerické klávesnici,
  • pravý ALT + klávesa mínus na numerické klávesnici.

Pomlčka, spojovník či mínus?

Znak -, který najdeme na klávesnici popravdě není znak mínus ani pomlčky, jedná se totiž o spojovník. Pravé mínus ani pomlčka na klávesnici není, a je třeba ho zadat jiným způsobem, zde si ho například můžete nakopírovat z následujícího textu. (HTML zkratka pro pravé mínus − je − a pro opravdickou pomlčku – –)

Další články