Tvorba vlastní šablony v Joomla 3.2

Aktualizováno: 26. 11. 2020, datum vydání: 2. 1. 2014

Dejme tomu, že se nám celkem líbí šablona Protostar pro veřejnou část webu. Chceme ji zachovat, abychom se k ní případně mohli kdykoli vrátit, a měnit pouze její kopii.

Kopie šablony

Správce šablony » Šablony

Nejprve musíme vybrat v administraci volbu Obládací planel » Správce šablon » Šablony. Vybereme šablonu Protostar podrobnosti a soubory » Vytvořit kopii šablony » a nazveme si ji např. Protostar-moje.

Na základě této volby se automaticky vytvoří adresář: templates\protostar-moje a nakopíruje se do něj naše šablona. Dokonce můžeme soubory editovat přímo z administrátorského prostředí Joomla. Procházet adresáře, upravovat php soubory a rovnou je i ukládat. Úpravou css, index.php a dalších souborů si šablonu upravíme. Prostředí pro editaci je k dispozici po kliknutí na Obládací planel » Správce šablon » Šablony » kliknutí na odkaz ve sloupečku Šablona Protostar-moje. Člověk má tendenci kliknout ve Správce šablony: Varianty šablon na Variantu šablony, ale tam je jen její globální nastavení. Do editace šablony se dostaneme přes kliknutí na odkaz ve sloupečku Šablona.

Správce šablony » Varianty šablon

Ve Variantách šablon se automaticky vytvoří nová varianta, kterou vybereme jako výchozí a bude mít automaticky nastavenu šablonu Protostar-moje. Můžeme jí nastavit titulek, popisek a styl zobrazení a základní barvy.

Vlastní fonty pro h1, h2, h3…

Template Protostar předefinovává přímo v index.php styly hlavních nadpisů. Zde záleží na nastavení v administraci, zda povolíme či zakážeme použití Google Fontu, který je defaultně nastaven na Open+Sans. V administraci lze zakázat načítání tohoto fontu a přepis stylů css podle fontu Google. Jde o volbu Template Manager » Protostar-moje » Advanced » Google Font for Headings » No. Marně jsem se snažila předělat font nadpisů v souboru CSS. Je to prostě uloženo v databázi a nastavení načítáno a zobrazováno přímo v index.php. Google font nezobrazovaly správně české znaky, např. č.

Hotové šablony zdarma

Na internetu naleznete spoustu již hotových šablon pro Joomlu. Buď jsou ke stažení zdarma nebo jsou placené. Je třeba sledovat licence, pod kterou jsou šablony nabízeny. Spousta jich je licencována pod CC licencí a je zdarma pouze pro nekomerční účely nebo musíte zachovat nějakou patičku s odkazem na autora šablony či je nesmíte zcela svévolně upravovat apod. Trochu mi to hlava nebere, protože Joomla samotná je licencovaná pod GNU General Public License v2, takže by software, který využívá Joomlu nebo je na něm založen, taky měl být dle mého názoru pod GPL licencí (stránky obsahují český neoficiální překlad licence GPL 3), takže by i k placené variantě zároveň měla být k dispozici ke stažení (či na vyžádání) ještě varianta zcela zdarma.

Další informace

Další články