Maska objektu v Inkscape (masking)

Aktualizováno: 7. 6. 2020, datum vydání: 30. 12. 2013

Vektorový editor Inkscape, který je zdarma, umí maskování objektů. Maska má vliv na průhlednost maskovaného objektu. Můžeme si představit, že se na objekt díváme skrz masku. Tam, kde je maska černá, nebude nic vidět. Tam, kde je bílá bude vidět všechno. Abychom si toto pravidlo zapamatovali, můžeme si představit černou barvu jako tmu, takže objekt ve tmě není vidět a bude průhledný. Bílá by nám mohla symbolizovat světlo, tedy objekt bude v těchto místech viditelný. Odstín šedi bude šero, budeme vidět objekt částečně.

Masku tvoří jiný objekt. Tam, kde je objekt, který tvoří masku černý, tam je druhý objekt průhledný. Tam, kde je objekt, který tvoří masku bílý, tam je druhý objekt viditelný. Pokud jde o odstíny šedi, tak podle odstínu šedi je tvořen „alfa kanál“, tedy průhlednost. Když se šedivá blíží černé, tak je objekt už dosti průhledný, když se blíží bílé, tak je objekt více viditelný (má menší průhlednost).

U masky nezáleží na barvách, ale na převodu na odstíny bílé a černé. Můžete použít i barevnou masku, ale automaticky se bude převádět do odstínů černobílé a bude se plikovat pouze příslušený odstín šedi. Maska není trvalá, lze následně zrušit.

Vybereme objekty

Vybereme objekty. Na pořadí vybraných objektů nezáleží – je jedno, který vybereme jako první, a který jako druhý. Záleží však na tom, který objekt je nahoře, a který je dole. Masku aplikujeme volbou Objekt » Maska » Nastavit.

Výběr objektů
Výběr objektů

Objekt s aplikací masky

Vidíme, že maska se aplikovala na objekt umístěný dole podle černobílého zabarvení horního objektu. Tam, kde nad objektem byla černá barva, tak objekt není vidět. Tam, kde byla bílá barva, tak objekt je vidět. Tam, kde byl odstín šedi, je objekt viditelný částečně. Maska ovlivňuje transparentnost výsledného objektu. Pozor jenom na to, že v případě umístění objektů do dvou různých vrstev, tak Inkscape objekty „přemístí“ do jedné z nich.

Objekt po aplikaci masky
Objekt po aplikaci masky

Zrušení masky

Maska není aplikována natvrdo, lze jednoduše zrušit volbou Objekt » Maska » Uvolnit.

Zrušení masky
Zrušení masky

Původní objekty po uvolnění masky

Po uvolnění máme zase původní objekty.

Původní objekty po uvolnění masky
Původní objekty po uvolnění masky

Další informace

Další články