Kalibrace HP LaserJet 100 color MFP M175a

Aktualizováno: 27. 4. 2020, datum vydání: 12. 5. 2013

Tiskárna HP LaserJet 100 color MFP M175a mi tiskla do zelena. Šedá barva nebyla šedá, ale šedozelená, a to dost výrazně, brčálově.

Celkem zvláštní bylo, že když jsem nazelenalý obrázek zpětně nascanovala a prozkoumala barvu v Gimpu, tak softwarově šlo prakticky o ukázkovou šedou, dokonce s lehkým nádechem do purpurové (opačné barvy k zelené). Takže zeleně se šedá barva tvářila hlavně pro lidské oko, nikoli však pro počítač. Proto asi automatická kalibrace tiskárny tento rozdíl nebyla schopna zaregistrovat. Trochu to nechápu… Lidské oko však vnímá zelenou ze všech barev nejcitlivěji a rozeznává nejvíce odstínů.

Kalibrace

Pokoušela jsem se o kalibraci barev pomocí volby Všechny programy → HP → HP LaserJet 100 color MFP M175 → HP Device Toolbox → System → Hustota tisku. Když mi tiskárna tiskla do zelena, tak jsem se nažila posílit Magentu (purpurovovou barvu) – protilehlou barvu k zelené, viz. CMYK.

Volba hustota tisku obsahuje nastavení kontrastů, zvýraznění, polotónů a stínů.

Označení barev tiskárny je následující:

  • azurová (cyan) C,
  • purpurová (magenta) M,
  • žlutá (yellow) Y,
  • černá (black) K.

Softwarová chyba v nastavování (místo CMYK je použit model RGB)

Když tiskárna tiskne do nějaké barvy, je třeba z logiky věci posílit protilehlou (opačnou barvu), případně ostatní barvy ponížit.

S kalibrací jsem si hrála jak blbec, nastavovala všechny možné volby (zvyšovala jsem hodnotu purpurové či snižovala ostatní barvy). Efekt se však nedostavoval. Nakonec jsem shodou náhod při chybném nastavení zjistila, že v nastavení kontrastů je softwarová chyba. Ačkoli se nastavení tváří, že nastavuje model CMYK, nastavení odpovídá přesně modelu RGB. Volba azurové nastavuje červenou R, volba purpurové nastavuje zelenou G, volba žluté nastavuje modrou B. Nebo-li volby kontrastu se chovají přesně naopak, než by měly. Dle mého názoru jde o softwarovou chybu.

Nastavení pro snížení zelené barvy v HP Device Toolbox

Kalibrace tiskárny

To, co nastavíte kontrastem, vzápětí smažete v dalších volbách pro zvýraznění, polotóny a stíny. Kontrast omylem nastavuje RGB místo CMYK! Zbytek nastavení již funguje správně a nastavuje CMYK model. RGB a CMYK jsou ale přesně opačné pohledy na barvy, takže celkový výsledek je pak skoro nulový.

Na hlavní nastavení barev, po různých pokusech, mělo největší vliv nastavení kontrastů. Takže když jsem například chtěla omezit zelenou, tak jsem paradoxně musela přidat zelenou v kontrastech, a to volbou např. azurová +2, purpurová 0, žlutá +2. Podobného výsledku by šlo docílit pouze snížením purpurové. Ostatní volby jsem raději nechala už v původním nulovém nastavení.

Takže pozor, v kontrastech se nastavují barvy RGB (softwarová chyba) a ve zbylém nastavení nastavujete opravdu CMYK, tak jak odpovídá zobrazení.

Další články