Wacom Intuos Pro Paper L

Aktualizováno: 19. 5. 2021, datum vydání: 11. 10. 2020

Koupila jsem si pro on-line výuku a pro kreslení grafiky tablet Wacom Intuos Pro Paper L. Je to můj první tablet, takže nemám porovnání s jinými tablety na trhu. Je celkem drahý, stojí kolem 15 000 Kč. Vybrala jsem si variantu, která umí převádět nákres z papíru do grafické podoby, nicméně po ozkoušení to považuji za zbytečnost. Kdybych se měla rozhodovat znova o koupi, koupila bych si cca o 2 000 Kč levější variantu tohoto tabletu, a to Wacom Intuos Pro L. Tento bratříček, by měl být naprosto stejný v parametrech, jen bez možnosti kreslení na papír.

Tablet Wacom Intuos Pro Paper L je dostatečně velký, počítá s kreslením na formát papíru A4. Jeho menší varianta Wacom Intuos Pro M počítá s aktivní plochou tabletu o velikosti cca papíru A5 a stojí kolem 10 000 Kč. Tento tablet doporučuje prodejce CZC. Ještě lze zvážit nejmenší variantu Wacom Intuos Pro S za cca 5 000 Kč, ale dle názoru profíků i mého, je tento tablet již příliš malý. L znamená Large (velký), M medium (střední) a S small (malý).

Profesionální tablet versus základní tablet

Grafické tablety můžeme rozdělit na základní a profesionální. Profesionální počítají s využitím i v oblasti grafiky, grafických návrhů, kreslení apod. Základní tablety jsou určeny spíš pro grafiky hobíky. Například na on-line výuku by měly postačovat i ty základní tablety. Obecně profíci dávají přednost velkým tabletům, někteří preferují displej, jiní nikoli. Některé tablety mají zároveň obrazovku, jiné nikoli. Oboje má svá výhody i nevýhody. Obecně obrazovka není nutná, platíte za ní vyšší cenu či získáte tablet s menší citlivostí při stejné ceně.

Pokud nemáte v úmyslu s tabletem kreslit grafické návrhy a tablet více využít pro on-line výuku jako student ve škole, lze se poohlédnout též např. po tabletech Apple iPad či s Google Androidem či dalších tabletech. Ty s grafickým displejem při úhlopříčce cca 10″ (cca formát A5) jsou již i cenově dostupné (kolem 5 000 až 10 000 Kč). Pozor, Apple Pencil se prodává samostatně. Pro on-line výuku dětí mohou být již dostačující. Dávám zde odkazy na CZC, ale větší nabídku tabletů přímo skladem má obvykle alza.cz.

Mne však zajímal více tablet vhodný pro učitele či profi grafika, který má k dispozici zároveň počítač, ke kterému může tablet připojit. Vzhledem k tomu, že grafici se shodují na tom, že tablet s obrazovkou vůbec není nutný a někteří dávají dokonce přednost klasickému tabletu bez obrazovky, zvítězil u mne tablet Wacom Intuos Pro L. Mojí volbu jít do velkého tabletu s velkou citlivostí pera podpořilo i to, že kromě on-line výuky chci tablet používat i na tvorbu grafiky. Myslím si, že studentům by pro on-line výuky mohl stačit i jeho menší bratříček Wacom Intuos Pro M. Small variantu Wacom Intuos Pro S bych ani na on-line výuku raději nekupovala.

Instalace Wacom Intuos Pro Paper L

Tablet se připojí USB kabelem k PC. USB kabel zároveň slouží jako napájení a dobíjí vnitřní baterku tabletu. Manuál odkazuje pouze na stránku http://wacom.com/start/, kde vybereme zařízení Wacom Intuos Pro Paper Edition. Dalším krokem je stažení driverů pro Mac či Windows. Pokud by se instalační soubor nestáhl, zkuste jiný internetový prohlížeč. Soubor spustíme, po instalaci následuje restart. Na stránkách Wacom Intuos Pro Paper Edition najdeme zároveň základní postupy a videa, jak pracovat s tímto tabletem.

Pokud chceme mít zařízení připojené přes Bluetooth, které je bezdrátové, tak musíme mít v PC dostupný a aktivovaný Bluetooth. Já mám například koupený TP-LINK UB400 Adaptér Bluetooth, který se dá do USB konektoru počítače. Bluetooth zařízení nemůže být příliš daleko od tabletu, jinak spojení nefunguje. V nastavení Windows musíme bluetooth zapnout. Nejprve je třeba odpojit USB kabel od tabletu. Tablet musíme zapnout a následně zmáčknout kulaté tlačítko pro aktivaci bluetooth na tabletu. Pěkně je vše vidět v návodu: Pairing Wacom Intuos Pro via Bluetooth for Windows. Připojujeme BT Intuos Pro L. LE Intuos Pro L je pro konexi na mobily.

Náhradní hroty pro Intuos

Tento tablet používá nejnovější pero Wacom Pro Pen 2 with Pen Case, ke kterému lze bez problémů sehnat Wacom standardní hroty (pro Wacom Pro Pen 2). Czc nabízí náhradní hroty Umax Intuos Pro náhradní hroty pro Wacom Pro Pen 2, plstěné, které by též měly být s perem kompatibilní. Originál Wacom plstěné hroty (pro Wacom Pro Pen 2, 10ks) má alza. V případě nutnosti lze obvykle použít i gumu pro psaní na online tabulích na internetu. Takže, když dojde pero, zkuste případně použít gumu pro psaní, možná to půjde. Jinak pár náhradních hrotů se ukrývá přímo ve stojánku na pero.

Další články