Instalace Free Pascalu

Aktualizováno: 12. 11. 2019, datum vydání: 14. 11. 2011

Free Pascal

Download

Free Pascal 2.4.4. si můžete zdarma stáhnout. Vyberete si správnou verzi podle OS a procesoru. Já mám například MS Windows s procesorem Intel, takže jsem vybrala možnost Intel/i386 a Win32, Win64 and WinCE.

Instalace

Ačkoli Vám instalátor bude chtít nainstalovat Free Pascal přímo na disk C:\, tak je vhodnější instalace do adresáře C:\Program Files či C:\Program Files (x86).

Spuštění prostředí Free Pascal

Program najdete tradičně v nabídce Start/Všechny programy/FreePascal/FreePascal. Pokud pracujete pod uživatelem, který není zároveň správcem počítače, může se vám stát, že bude Free Pascal blbnout. Pokud bude blbnout, tak ho zkuste spustit pod oprávněním správce, tj. pomocí volby přístupné přes pravé tlačítko myši Spustit jako správce. Pokud tak neučiníte, nemusí vám jít vytvořené programy spustit a může se vám objevit chyba:

Error: Can't create object file: c:\program files (x86)\fpc\...
Fatal: Can't create executable c:\program files (x86)\fpc\...
Fatal: Compilation aborted

Pokud se soubor bez oprávnění správce pokusíte uložit, tak se vám to pravděpodobně nepovede. Programy se vám budou automaticky ukládat do instalačního adresáře např. C:\Program Files (x86)\FPC\2.4.4\bin\i386-win32. Pokud se pokusíte soubor uložit do svých dokumentů, kam by přístup mít měl, tak se zase vygeneruje chyba:

The IDE generated an internal error and will now be closed.

Následují ještě další chybové hlášky.

Takže, aby vám Free Pascal běhal bez problémů, může vyžadovat oprávnění správce, nikoli běžného uživatele. Free Pascal jsem instalovala na více PC. Na některých běží bez problémů, jinde potřebuje oprávnění správce.

Jednoduchý program „Ahoj světe!“

program AhojSvete;
uses crt;
begin
   clrScr;
   writeln('Ahoj svete!');
   repeat
   until keyPressed;
end.

Spuštění programu

Ahoj svete!

Prográmek vytiskne do MS-DOS okna text „Ahoj světe!“.

Volání funkce KeyPressed je tam pouze z důvodu, aby obrazovka nezmizela před očima a počkala, než stisknete nějakou klávesu. Tato funkce vyžaduje knihovnu Crt, takže je zapsána pomocí klíčového slova uses.

Test běhu progamu

Povelem Run (Ctrl + F9) prográmek spustíte. Pokud se nevyskytne žádná chyba, je vše OK.

Nastavení prostředí

Doporučuji si přenastavit tabulátor z 8 znaků na 2 znaky pomocí volby: Options/Environment/Editor/Tab size: 2. Volba nefunguje spolehlivě.

Asociace souborů *.pas

Dále je vhodné si nastavit asociaci přípony pas na Free Pascal. Uděláte to například tak, že souboru *.pas kliknete pravým tlačítkem, dáte Otevřít v programu/Zvolit výchozí program… a vyberete cestu k programu Free Pascal (např. "C:\Program Files (x86)\FPC\2.4.4\bin\i386-win32\fp.exe").

Když soubor *.pas otevřete ve vašem adresáři, Free Pascal si adresář zapamatuje a bude vám ho následně nabízet.

Lazarus – profi IDE ala Delphi

Kompilátor Free Pascal je k dispozici zdarma pod licencí GNU General Public License. V původním pascalu toho asi moc kromě školních příkladů nenapíšete.

Nicméně zajímavý je již Lazarus, což je profesionální Free Pascal RAD IDE. Měl by být kompatibilní s Delphi. Můžete v něm vytvářet rozličný software pod open source či komerční licencí. Editor kódu Atom by měl mít balíček s podporou Pascalu.

Další články