Excel – horní/dolní index v legendě grafu

Aktualizováno: 20. 5. 2020, datum vydání: 17. 2. 2013

Horní/dolní index v legendě grafu

Legenda grafu Excel 2010 pracuje bohužel s holým textem. Její obsah se načítá automaticky z volby Oblast grafu → Vybrat data… či Legenda → Vybrat data… Formátování legendy je možné pouze jako celku, nikoli po jednotlivých písmenech. Ačkoli se legenda odkazuje na buňku, která má naformátovaný text s horním či dolním indexem, index nebude naformátován a zobrazí se jako obyčejné písmeno.

Vyjádření Microsoftu

Dle vyjádření Microsoftu v diskuzi Horní/dolní index v grafu 2010 formátování legendy po jednotlivých písmenech není možné.

Symbol

Někdo doporučuje v diskuzích místo indexů do zdrojové buňky zadávat písmena přes volbu Symbol a vybrat písmeno fontu, které vypadá jako index. Bohužel všechna písmena (indexy) takto nelze dohledat. Je to pracné a toto řešení není univerzální. Výhoda tohoto řešení je, že index je automaticky přenesen do legendy. Horní indexy 2 (kód znaku 00B2) a 3 najdete mezi symboly u většiny normálních fontů (např. Times New Roman) bezproblémů, s dolními indexy už může být problém. Matematické symboly obsahuje písmo Cambria Math. Bohužel index tohoto písma mi naprosto rozhodil výšku buňky.

Překrytí celé legendy textovým polem

Horní/dolní index v legendě grafu

Vše lze vyřešit jednoduchým trikem, že legendu překryjete textovým polem. Textové pole si sami ručně vytvoříte. Textovému poli zrušíte ohraničení a napíšete si do něj celý text legendy. Tímto textovým polem, které bude mít nastaveno bílé pozadí, překryjete úplně veškerý text legendy grafu.

Při formátování textového pole nejste nijak omezeni, naformátujete si ho naprosto po svém… V textovém poli stačí vybrat index a dát pravé tlačítko, zvolit volbu Písmo… → zaškrtnout Horní (příp. dolní) index. Doporučuji přepsat ručně celou legendu (nejenom index), aby byl celý text správně usazen a naformátován a opravdu překryt. Navíc s jedním samostatným indexem se strašně špatně manipuluje. Pokud máte víceřádkovou legendu, je vhodné ji napsat celou, aby bylo písmo dobře zarovnáno zleva. Mezery mezi odstavci si nastavíte přes formát odstavce.

Horní/dolní index v legendě grafu Horní/dolní index v legendě grafu

Pozn. Normálně bych se na indexy v legendě vybodla, ale když píšete nějakou bakalářskou či diplomovou práci, tak si chyby nemůžete dovolit a oponenti velice rádi označují typografické chyby :-).

Další články