EasyPHP + PSPad + Nette

Aktualizováno: 5. 10. 2020, datum vydání: 29. 1. 2013

Trojkombinace

Webový server EasyPHP

Pro vývoj v PHP používám na svém PC ve Windows předkonfigurovaný server EasyPHP (obsahuje: PHP, Apache, MySQL, PhpMyAdmin, Xdebug). Pro ostrý provoz bude použit Linux server nakonfigurovaný poskytovatelem hostingu.

Editor kódu PSPad

Programový kód píši v jednoduchém editoru PSPad, který je zdarma a umí připojení přes FTP. PSPad je jednoduchý editor. Pro pokročilejší práci lze použít další editory kódu.

Framework Nette

Rozhodla jsem se napsat webovou aplikaci v PHP za použití frameworku Nette. Použití frameworku pro programování není nutné, můžete psát i v samotném PHP bez použití frameworku, nebo můžete použít jiný framework.

Instalace a nastavení

EasyPHP

Instalaci EasyPHP provedete do nějakého adresáře dokumentů, např. „C:\Users\Vachtova\Documents\EasyPHP-12.1“. Instalace počítá s tím, že vaše zdrojové soubory budou následně umístěny v adresáři „C:\Users\Vachtova\Documents\EasyPHP-12.1\www“. Jak spustit EasyPHP se dozvíte v helpu.

PSPad

Aby se mi dobře pracovalo s editorem kódu PSPad, tak jsem si přidala adresář směřující do EasyPHP „C:\Users\Vachtova\Documents\EasyPHP-12.1\www“ mezi své oblíbené adresáře. Oblíbené adresáře jsou přístupné přes ikonku srdíčka umístěnou v editoru PSPad vpravo nahoře (hned vedle FTP připojení). Stačí pak na ikonku a adresář kliknout, a hned jsem tam.

Nette

Instalace

Framework Nette stačí stáhnout. Nyní je k dispozici stabilní verze Nette Framework 2.0.8 pro PHP 5.3 nebo 5.4. Instalace probíhá tak, že jednoduše obsah zip souboru nakopírujete do prostoru webu (adresáře www v EasyPHP) – v mém případě např. do adresáře „C:\Users\Vachtova\Documents\EasyPHP-12.1\www“. Adresář www je pro mě „kořenový adresář našeho webového serveru“. Vznikl mi tak podadresář: „C:\Users\Vachtova\Documents\EasyPHP-12.1\www\NetteFramework-2.0.8-PHP5.3“. Mohla bych sice adresář „NetteFramework-2.0.8-PHP5.3“ přejmenovat třeba jen na „nette“, tak jak je to uvedeno v dokumentaci k instalaci. Já si název nechala i s označením verze, přesně tak, jak to bylo v adresáři zip. Delší název by problémy dělat neměl.

Spuštění

Spustíme EasyPHP. Nejlépe uděláme, když si pro tento účel vytvoříme zástupce na plochu nebo do lišty zkopírováním odkazu z nabídky Start. Konkrétně v mém případě jde o program C:\Users\Vachtova\Documents\EasyPHP-12.1\EasyPHP-12.1.exe. V EasyPHP si necháme zobrazit tzv. Local Web (volbu vyberu pravým tlačítkem na ikonce EasyPHP umístěné na liště Windows vpravo dole). V URL prohlížeče se zobrazí adresa „http://127.0.0.1:8080/“, což je náš localhost. Konkrétně vidíme obsah adresáře www, v mém případě je vidět podadresář NetteFramework-2.0.8..>.

Otestování v EasyPHP

Zda webový server EasyPHP splňuje minimální požadavky kladené frameworkem Nette zjistím z lokální stránky „http://127.0.0.1:8080/NetteFramework-2.0.8-PHP5.3/tools/Requirements-Checker/checker.php“ zadané do URL prohlížeče. Na tuto adresu se postupně proklikám v prohlížeči. Podobně můžeme spustit zkušební aplikaci sandbox „http://127.0.0.1:8080/NetteFramework-2.0.8-PHP5.3/sandbox/www/“. Vzorová aplikace sandbox (adresář) v sobě obsahuje vše, co je pro běh potřeba (knihovny nette apod.). Jednoduše stačí obsah adresáře sandbox nahrát na ftp webu. Její úpravou můžete postupně modelovat svou aplikaci.

Další editory kódu

Notepad++

Dalším oblíbeným jednoduchým textovým editorem je Notepad++. Umí pěkně sbalovat a rozbalovat kód. Je také zdarma pod GPL licencí. Nativně pracuje rovnou s kódováním UTF-8. Byla přidána zaintegrovaná podpora pro FTP připojení pomocí plaginu NppFTP.

NetBeans 7.2

Pro ještě příjemnější práci můžete použít robusnější editor NetBeans, který umí zvýrazňovat kód, automaticky formátovat kód, umí procházet kód skrz třídy a nabízí automatické doplňování kódu. NetBeans je editor, který je zdarma a umí pracovat se spoustou programovacích jazyků. Primární zaměření je na jazyk Java.

Obyčejná PHP aplikace

V NetBeans se vytvoří projekt File/New Project/PHP/PHP Application. Při vytváření projektu nastavíte cestu ke zdrojovým kódům. NetBeans si ukládá navíc nastavení k projektu do adresáře nbproject, který je umístěn u zdrojových kódů projektu. Pokud byste pracovali s EasyPHP nastavíte cestu k projektu do adresáře EasyPHP, např. „C:\Users\Vachtova\Documents\EasyPHP-12.1\www“.

Připojení k FTP

V NetBeans můžete pracovat přímo s FTP. Pracujete pak v rámci projektu. Pro práci s FTP zvolíte již při založení nového projektu možnost: File/New Project/PHP/PHP Application from Remote Server. Následně se v obrazovkách nastaví FTP připojení na server a zároveň si toto připojení můžete otestovat. NetBeans si stáhnou verzi ze serveru do adresáře NetBeans ve vašem počítači. Úpravy připojení a nastavení pak můžete změnit v nastavení (properties) u projektu. Jedná se o volbu Run Configuration. Aktuální verze NetBeans 7.2.1 umí připojní na FTP. U starší verze 7.0 se mi připojení na FTP nedařilo…

Nastavení v NetBeans je o něco složitější než u editoru PSPad, nicméně stojí za výhody, které editor NetBeans poskytuje programátorům. Tento editor je používán hodně v praxi ve firmách.

Eclipse, Atom, Brackets

Dalším oblíbeným editorem je Eclipse, Atom, Brackets či Visual Studio Code.

Další články