České katalogy a vyhledávače

Datum vydání: 22. 5. 2020

V dnešní době přílišná honba za registrací do různých vyhledávačů přestává mít smysl. Nicméně pro toho, kdo s webem začíná a nemá žádný již zaběhlý web, ze kterého by mohl umístit svůj odkaz na nové stránky, tak mu katalog může pomoci se získáním prvotních odkazů na web. Fulltextové vyhledávače vaše stránky pak najdou. Na druhou stranu přílišná (hromadná) registrace v katalozích může být však ze strany fulltextových vyhledávačů i penalizována menším hodnocením stránky. Mějte také na paměti, že registrací katalogy získají vaše údaje, které pak mohou zneužít pro marketingové účely. Není nutné být úplně všude. Já bych řekla, že tak 10 nejdůležitějších je max :).

Dnes jsou klíčové fulltextové vyhledávače jako je Google či u nás ještě Seznam.cz, ve kterých si svou pozici musíte zasloužit. Platí, že základem dobré pozice ve fulltextových vyhledávačích je mít kvalitní a aktualizovaný obsah stránek, na který se ostatní budou rádi odkazovat a číst ho. Pro prvotní přidání stránky do Googlu lze využít nástroj Search Console. Podobně do seznamu.cz přidáte stránku pomocí Přidání stránky do vyhledávání. Tím se o stránce Google či seznam dozví.

V soupise jsem uváděla katalogy s PageRankem větším nebo rovným 3/10. Googlu šlape na paty čínský vyhledávač baidu.com. Malé katalogy z trhu prakticky mizí.

Fulltextové vyhledávače

VyhledávačPageRank
Google.com 10/10
baidu.com (čínský vyhledávač) 7/10
Google.cz 6/10
Seznam.cz 5/10

Obecné katalogy

KatalogPageRank
webzdarma.cz 3/10

Firemní katalogy

KatalogPageRank
firmy.cz (katalog Seznam.cz) 4/10
najisto.cz 3/10
AtlasFirem.info 3/10

Firemní katalogy specializované

KatalogPageRank
České hospůdky 3/10
Cestovní ruch 4/10

Katalogy se statistikami stránek

KatalogPageRank
TOPLIST 5/10
NAVRCHOLU.CZ 3/10

Meta vyhledávače

KatalogPageRank
Alenka 3/10

Další informace

Další články