Doména a hosting

Aktualizováno: 9. 12. 2020, datum vydání: 5. 9. 2017

Doména

Doména je např. „pepa-novak.cz“. Seznam registrátorů domén je k dispozici na serveru správce domén nic.cz. Domény lze mít např. spravované u forpsi.cz, která je nabízí celkem levně. Doména se pak musí záznamem DNS nasměrovat na hostující server.

Doména 1. úrovně (koncovky domén)

V posledních letech byly uvolněny nové LTD koncovky domén. Statistika nejžádanějších domén nejvyšší úrovně ukazuje, že nejvíce je přetížena doména .com. Lze si také udělat určitý obrázek o tom, které koncovky domén jsou žádané. Z našich registrátorů je k dispozici např. statistika domén spravovaných společností Gransy podle jednotlivých TLD.

Jaké domény jsou ještě volné?

Pro rychlé ověření volných domén doporučuji server www.domena.cz. Bohužel zde nejsou vidět tzv. prémiové domény, které lze také zakoupit, ale registrátoři za ně chtějí vyšší obnos peněz. U každého registrátora může být cena prémiové domény stanovena individuálně.

Jméno domény

Domény lze nakoupit buď pro vlastní používání, nebo i spekulativně s tím, že se je následně pokusíte prodat. V doméně je vhodné volit krátká a výstižná slova, která vystihují podstatu webu.

Spekulativní nákup domény

Těžko radit při nákupu domény. Někdy v lukrativním odvětví je příliš veliká konkurence a web na internetu zapadne jako jehla v kupce sena. Proto se paradoxně může dařit více specializovaným stránkám, které na internetu ještě chybí, protože většina lidí nevidí za nimi žádný veliký business. Na druhou stranu, tam kde není skoro žádný business, tak moc pšenka nepokvete.

Určitou představu o frekvenci vyhledávaných slov či sousloví na internetu si lze udělat přímo pomocí vyhledávače google a jeho nástrojů. Např. Google Trends může pomoci porovnat frekvenci výskytu určitého slova na internetu. Bohužel výsledky jsou trochu nerelevantní, google je mění a např. při zadání totožných slov v jiném pořadí ukáže trochu jiný výsledek. Takže nevěřte všemu, skutečný výsledek si asi Google nechává tak trochu pod pokličkou… Ale určitou představu nám to dát může. Stejná slova můžeme třeba zadat i přímo do vyhledávače Google a zjistit, kolik výsledků nám Google vrátí.

Lze se také zaměřit na nejhledanější slova na internetu. Google nabízí top žebříčky a jeho trendy roku 2020. Siegemedia uvádí The 100 Most Popular Google Keywords [Infographic] atd.

Registrátoři domén

Sdružení CZ.NIC eviduje seznam oprávněných subjektů – registrátorů domén – pro registraci domény. Bohužel ne všichni registrátoři jsou schopni zaregistrovat veškeré nabízené domény první úrovně (koncovky domén). Registrátor může být také akreditovaným registrátorem Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN).

Gransy s.r.o. – jediný ICANN akreditovaný registrátor v ČR

V současnosti jsou k dispozici nové GTLD domény. Jejich kompletní seznam je snad uveden na webu novekoncovky.cz, kde si můžete nové domény objednat. Nicméně tento web je projektem společnosti Gransy s.r.o. a registrace probíhá stejně přes ně, proto je levnější si novou doménu registrovat přímo na webu Gransy s.r.o. – subreg.cz. Můžete se podívat, za jaké ceny jsou například doménové koncovky nabízeny. Na novekoncovky.cz si lze ověřit, zda je doména volná, případně za kolik je prodávaná, a pak registraci provést přes subreg.cz, kde bývá levněji nabízena. Spoustu nových domén lze registrovat i u společnosti forpsi.com či czechia.com či u dalších registrátorů. Můžete porovnat i ceny prémiových domén, někdy se značně liší. Společnost Gransy s.r.o. má trochu zvláštní všeobecné podmínky, ve kterých zavádí i různé administrativní 100 Kč poplatky (např. společnost forpsi.com, když se nepovede registrace, tak vrací peníze, kdežto subreg.cz si to nechává na kreditu). Některé domény má pro první rok v akci. Nicméně u ní zaregistrujete i doménovou koncovku, kterou jiní registrátoři nemusí nabízet, jelikož má prestižní akreditaci ICANN. Je jediným registrátorem u ICANN viz Information for Registrars and Registrants) za Českou republiku. Zpočátku mne to hodně mátlo, protože jsem ji neviděla v seznamu registrátorů společnosti NIC.cz, ale akreditace je v pořádku. Více se lze dočíst o Gransy také v prospektu Nové TLD sdružení nic.cz.

Hosting

Hosting je místo, kde jsou Vaše www tránky fyzicky umísněny. Jedná se o službu pronájmu diskového prostoru na serveru. Doporučuji například hosting u společnosti hostingsolutions.cz, z důvodu snadné administrace, velkého výběru služeb a nabídky PHP, Ruby on Rails (REE) a MySQL. Ze zahraničních hostingů je doporučovaný pro vývoj HostGator.

Na jakém serveru doména hostuje?

Komu patří doména?

Vlastníka zahraniční i tuzemské domény lehce zjistíte ze stránek DomainTools nástrojem Whois nebo nástrojem Data Lookup přímo od ICANN. České domény eviduje stružení nic.cz a je tam také vyhledávač českých domén whois.

Historie webu (archiv)

Historii konkrétní domény podchycuje např. web web.archive.org. Zadáte doménu a můžete si nechat zobrazit jeho historii v konkrétní den…

Další informace

Další články